Olen kiinnostunut kovasti Exotic kissarodusta. Haluaisin tietää minkä hintaisia pennut yleensä ovat, onko rotu sellainen että altistuu muita kissoja herkemmin joillekin sairauksille ja onko niillä lyhyt karva vanhanakin vai kasvaako se aikuisena pitkäksi niinkuin persialaisella? Toivoisin vastauksia omista kokemuksista ihmisiltä, joilla on itsellään exotic kissa.
exotic
7
6856
Vastaukset
- Tabby
Meillä ei ole exoticia, mutta jonkin verran rodusta tiedän, koska olen omia kissasivujani varten hankkinut paljon tietoa (sekä suomalaista että ulkomaalaista) monista eri kissaroduista.
Exotic on persialaisen lyhytkarvainen malli, joten käsitykseni mukaan sen turkki pysyy lyhyehkönä koko kissan elämän. Aivan lyhythän se ei ole - ei siis niin lyhyt kuin vaikkapa siamilaisen. Exoticin turkki on persialaisen turkkia helppohoitoisempi.
Tietääkseni (tämä on nyt lähinnä mutua) mikään rotu ei varsinaisesti altistu millekään sairauksille muita helpommin. Tietysti exoticin lyhyt kuono ja lyhentyneet kyynelkanavat (?) saattavat aiheuttaa esimerkiksi silmävuotoa enemmän kuin muilla kissoilla. Muutama tietämäni exoticin omistaja syöttää kissoilleen persialaisille tarkoitettua kuivaruokaa, koska exoticien on kuulemma hankalaa pureskella "normaalia" kuivaruokaa. Tämä tietysti saattaa olla yksilöllistä.- Steffy
Kiitos tiedoista. Kuulin jostain että exotic kissa kuolaa jatkuvasti koska sen suu kääntyy "alaspäin". Ihmettelin tuota väitettä koska itselläni oli aikaisemmin persialainen kissa, eikä sekään kuolannut vaikka sen suu oli samanlainen.
- mamma40
on siis lyhytkarvainen persialainen ja niitä syntyy samoissa pentueissa kuin pitkäkarvaista versiotakin. Kuinka monta EXOa tai PERskiä syntyy, riippuu vanhempien perimästä, mutta saadakseen pentueeseen lyhytkarvaisia on vähintään toisen vanhemman oltava lyhytkarvainen siis EXO.
Kaksi EXOa voi saada keskenään pitkäkarvaisia pentuja, mutta kaksi pitkäkarvaa ei koskaan lyhytkarvaisia. Jos näin käy, ovat nuo pennut mutaatioita ja niiden perimä ei välttämättä mene mendelin lakien mukaisesti.
PER/EXO kissoilla on yksi sellainen periytyvä sairaus, jota tosin löytyy myöskin muilta roduilta, jonka on katsottu esiintyvän muita rotuja enemmän. Kyseessä on PKD=polykystic kidney disease eli monirakkulainen munuaissairaus joka tuhoaa munuaiset lopulta täysin. Tästä syystä rotujärjestömme vaati SRK:ta=kissaliitto säätämään tuon sairauden testaamispakon ja niinpä nykyisin pennut eivät mene rekisteriin ilman tuota testausta.
Silmävuoto ei välttämättä ole seurausta lyhyestä nenästä vaan syynä voi olla perimän aiheuttama kyynelkanavien puuttuminen tai tukkeuma. Tai jossain vaiheessa sairastettu flunssa on voinut tukkia kanavat. Myöskin suuri silmänpinta-ala aiheuttaa vuotoa, sillä suuret ja ulkonevat silmät vaativat enemmän kosteutta.
Meillä en ole huomannut mitään ongelmia syömisen kanssa, on tarjolla sitten perskiraksuja tai pieniä pyöreitä nappuloita, kaikki menee jos ne muuten vaan maistuu (2 EXO ja 11 perskiä). Nuo perskiraksut on kehitelty 3 eri ominaisuutta silmällä pitäen, eli raksumalli on litteä, karvapallo-ominaisuus, sekä trukin ja ihon hyvinvointi.
Hintahaarukka lienee siellä 400-700 euron välillä riippuen pennun tasosta, onko se näyttely/kasvatus, kasvatus vai pelkkä lemmikki.
EXOn turkki pysyy aina lyhyenä;)- Steffy
Kiitoksia paljon näistäkin asioista!
- Metonen
Hankin exon 12 viikkoisena, aivan valloittava persoona. Erittäin utelias ja seurallinen, mutta tottelee kieltoja. Hyppää ketterästi pöydälle, tutkii kaikki paikat. Kiltti ja rakastettava. Kehrää pienimmästäkin silityksestä. Antaa leikata kynnet yms. hoitotoimenpiteet vaivatta.Rakastaa syliä ja rapsutuksia. Suosittelen.
- ihmisentuotos
En itse haluaisi ikinä ottaa eläintä, joka jalostuksen myötä on sen näköinen, että kuolisi luonnossa välittömästi rakenteellisten ominaisuuksiensa vuoksi. Malliesimerkkinä lyttykuonoiset kissat. Kissa ei saalistaessaan saisi hampaillaan hyvää otetta ja isompaa saalista tappaessaan saattaisi vahingoittaa silmänsä. Kotioloissa kuonoton kissa voi törmätä johonkin ja isot silmät ovat ne, mitkä ottavat osumaa. Järkyttävää.
Minun silmääni ovat sairaan näköisiä, eivätkä edes pentuna herätä minussa ihastuneisuutta, ikävä kyllä. Onneksi on vielä niitä kuonollisia perskejä, jotka nekin kaukana vanhasta, kauniista persialaislinjasta.- Qru1
Itselläni oli 10v. "seinään juossut lyttynaama"ja metskas kaikki pikku fogelit ja kurret paremmin kun maatias katit..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1051001