Tervehdys teille aikuisopioskelijat, jotka suoritatte tutkintoanne vähäisllä tuilla?
Onko teillä käytännön vinkkejä, miten rahat saa riittämään?
Odotan kiitollisena vastauksia.
Nimim: köyhä
Onko teillä käytännön vinkkejä, miten rahat saa riittämään?
Odotan kiitollisena vastauksia.
Nimim: köyhä
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tervehdys, Superköyhä!
Nykyaikana unohdetaan, että opiskelijat saavat aikuisenakin tukea. Kun minä opiskelin, jouduin jakamaan postia ja kuitenkin oli aina nälkä. Tein töitä 12 tuntia vuorokaudessa ja luin yöllä kokeisiin. En nukkunut. Ryhdistäydy!
Terv. Mamma 1938
Eli opiskelit 50-luvulla!!?? Silloin oli varmaankin perhe auttamassa eikä elinkustannukset samaa tasoa. Ei ollut myöskään opiskelevia yksinhuoltajia jotka kituuttavat saadakseen edes jonkunlaisen ammatin.
Ja miten ne yh:t tähän liittyy? Sehän on ihan omaa aikaansaannosta. Ja miksi ihmeessä et ole opiskellut ENNEN lasten tehtailua???
koska sinä menee kauppaan ja osta ruokaa ja lähja työttöystävällä onko mimä puhun totta
koska sinun maksoit kaikki nainen.ja tykkäät olutta
panemalla suun säkkiä myöten. Puhelinlaskut minimiin, televisio ja auto pois, muutto halvempaan asuntoon. Ihan ensimmäisenä tietysti on lopetettava alkoholin ja tupakan käyttö, ulkona syöminen yms. turhat ja vahingolliset tavat. Ruoassa voi säästää melko paljon, ja vaatteiden oston voi jättää tulevaisuuteen, jolloin olet valmistunut.
Jos sekään ei riitä, pitää hankkia lisää rahaa. Ehdotan ilta-, viikonloppu- ja kesätöitä sekä omaisuuden myymistä.
Monilla paikkakunnilla on ns. leipäjonoja, josta saa ilmaista ruokaa. Myös pullojen keruu kannattaa, varsinkin näin kevään tullen ja vapun lähestyessä.
siis täh! Ei todellakaan tarvitse myydä omaisuuttaan pois. Oletko jostain takahikiältä kotoisin. Ja kuinka moni aikuisopiskelija alkaa laittamaan kamppeitaan kasaan jonkun näyttötutkinnon takia? kyllä se elämiseen tarvittava raha löytyy kelasta ja tiukan paikan tullen sosiaalipuolelta.
Rahat saa riittämään kun etsit itsellesi ilta töitä osa aikaisena.
Saat sieltä lisä tuloja etkä ole enään niin tiukilla
Vuokran jälkeen suurin rahanmeno on ruokakauppaan. Kannattaa käyttää koulussa tarjottavat edulliset ateriat hyväksi. Kunnon ateria keskellä päivää pitää mussuttamisen kurissa ja sieltä voi ottaa leipää mukaan välipalaksi, ei ne keittäjätädit perässä juokse! Yritä pitää hallinnassa myös koulun kahvilassa käynnit, vaikka miten väsyttäisi ja kaipaisi piristystä. Kahvi kahvi pulla tai sämpylä päivässä on kohta 20 e viikossa eli varsinainen rahanreikä.
Opiskelin työnohessa ja jäin sitten työttömäksi sopparin loputtua.
Opiskelu onnistuu työttömänä ollessakin, jos voi osoittaa, että se ei estä työn vastaanottamista
(Siihen on muutamia edellytyksiä työkkärin säännöissä). Näin pystyn rahoittamaan opintoni ansiosidonnaisella päivärahalla ainakin jonkin aikaa. Nyt kylläkin olen hakenut työtä ihan tosissaan kun opinnot alkavat olla jollain mallilla. Mutta muutama kuukausi onnistui ihan noin.
Eli kun nyt syksyllä lähden kouluun vaihtamaan ammattia putoaa kuukausi tuloni melkein puolella. Pelottavaa mutta pakko on tämä tehdä. Ajattelen tulevaisuuttani ja sitä että muutaman vuoden kituutettuani saan parempaa palkkaa kuin mitä tästä nykyisestä, ruumista kuluttavasta työstä.
Tervehdys vaan, Superköyhä. Rahojen riittäminen ei liity pelkästään opiskeluun, vaan noin yleisesti ottaen elämänhallintaan ja suunnitelmalliseen toimintaan, mutta jatka ihmeessä vastaukseni lukemista!
Aikuisopiskelijan täytyy usein ottaa huomioon muutkin perheenjäsenet kuin itsensä sekä lisäksi kaikki perheeseen liittyvä toiminta. Eivät asiat ole aina niin yksioikoisia, että hankitaan ilta- tai viikonlopputyö tai myydään omaisuutta. Opiskelu työn sekä perheen ohella on todella rankkaa ja vaatii superorganisoijan kykyjä ja erittäin joustavaa asennetta. Sopii joillekin, mutta ei varmastikaan kaikille. Nimittäin jo opiskelun aloittaminen aikuisena uudestaan vaatii paljon keskittymistä. Aikuisopiskelija on kokonaisuudessaan aivan eri asemassa ja lähtökohdissa kuin nuoremmat opiskelutoverinsa.
Kun aikuinen ihminen lähtee suunnittelemaan opiskelun aloittamista, on hänen syytä kartoittaa taloudellinen toimeentulo mahdollisimman tarkasti jo etukäteen ja "varmistaa selustansa". Yhteiskuntamme tukee taloudellisesti aikuisten opiskelua monin eri tavoin ja nämä eri tavat riippuvat kyseisen henkilön elämäntilanteesta kokonaisuutena sekä opinnoista. Köyhänä kansalaisena, olitpa sitten opiskelija tai et, niin olet oikeutettu Kelan asumistukeen heidän kriteeriensä mukaisesti. Olethan tarkistanut itsellesi sopivan tai sopivat tukimuodot opintojesi aikana? Työvoimatoimistossa ja oppilaitoksissa neuvotaan kyllä, mistä saat lisätietoa. Jos haluat, niin voit käydä itsekin katsomassa netistä näitä asioita, tässä linkkivinkkejä: www.mol.fi www.koulutusrahasto.fi www.kela.fi www.tyj.fi
Kun olet selvittänyt em. tukiin liittyvät asiat ja hyväksynyt omalta kohdaltasi kyseiset tulotasot, on loppu peiliin katsomista. Omalta kohdaltani tiedän sen, että rahaa menee tasan se, mitä sitä tuleekin. Kun sitä tulee vähän, niin kuin nyt opiskellessani, olen minimoinut menojani ja kulutustottumuksiani ja huokaissut monesti syvään, kun ei ole varaa tehdä asioita, mitä toiset tekevät. Olen hyväksynyt sen, että tämä on valintani "hinta". Olen valinnut uuden ammatin opiskelun sen sijaan, että kävisin töissä paikassa, jossa en viihdy, tehden työtä, jota en halua eläkeikään saakka tehdä. Rahallisesti elämä olisi kyllä silloin helpompaa, mutta muuten todella paljon huonompaa. Vaikka opiskelenkin nyt päätoimisesti yliopistossa, jää minulla aikaa myös perheelle ja halvoille tai ilmaisille huvituksille.
Tsemppiä Sinulle Superköyhä! Opiskelu on aina antoisaa ja pelkkää pääomaa tulevaisuuteen. Aikuisopiskelu on vaativaa, mutta todella antoisaa. Lisäksi täytyy muistaa, että kun aikuisina opiskelijoina olemme päässeet yli oppivelvollisuuden ja meillä (ainakin minulla) on ammatti ja työpaikka, niin jos oikein alkaa rassaamaan rahatilanne tai opinnot muuten, niin opinnot voi kyllä keskeyttää vähäksi aikaa tai kokonaan ja hakeutua töihin, sillä tämähän on loppujen lopuksi vain elämää ja lisäksi aivan vapaaehtoista. Näin ainakin minun mielestäni.
Opiskelun ohella voi tehdä töitä tai päinvastoin. Minulle ei ole koskaan tullut mieleenkään ruikuttaa yhteiskunnan tukia mihinkään asiaan, vaan olen suorittanut pari tutkintoa työn ohessa ja kolmatta aloitan syksyllä. Aikuisopiskelu ei ole yhtään rankkaa, ehdin mainiosti tehdä töitä, harrastaa ja laiskotella sen ohessa.
Aikapula saattaa tulla monen lapsen yksinhuoltajalle, mutta he eivät todellakaan ole enemmistönä aikuisopiskelijoissa. Ne kellä on puoliso, voivat panna sen jakamaan vastuuta.
Oletko ajatellut hankkia opintolainan! siitä saa ainakin jonkin verran apua raha tilanteeseen ja ei sitä opintolainaa tarvitse ottaa joka vuosi! Ajattele ensinäkin mikä työ tilanne on alalle jolle olet menossa ja mieti sen turvin opintolainaa että sen saa sitten vähin tuskin hoidettua pois kun saat koulutuksen jälkeen töitä! Tietääkseni sosiaalitoimistostakin on mahdollista saada jokunen euro kk mutta ilmeisesti edellyttää sitä opintolainan ottamista! kun miettii ennen kauppa reissua mitä kaupasta ostaa ja mikä on edullisinta pääsee myös halvalla ja voihan sitä vaikka kerran viikossa ostaakkin jotain ns. parempaa sapuskaa tehtäväksi ilman että talous menee konkurssiin!!
helpostikkin jos omistaa kameran ja laittaa
esim. vanhoja vaatteita ym. huuto.nettiin
myyntiin. Kaikilta löytyy joutavaa tavaraa joka
on vielä toiselle 'aarre'.
Suomessa on onneksi ilmainen kirjasto, josta
saa myös dvd:tä ja kirjoja iltojen iloksi.
Kirppareilta tekee edullisia löytöjä.
Itse odotan innolla, että pääsisin
opiskelemaan sillä tuloni nousisivat huomattavasti.
Kaikesta 'normaalista' on pitänyt luopua kuten
kampaajalla käynti, normaalihintaiset vaatteet,
matkat, ravintola jne. Kaikkeen tottuu ja silti
pystyy elämään onnellisena.
Joillekkin se on iso ihmettelyn aihe jos joku
ei käy kerran kuussa kampaajalla, mutta työtön
on varmaan muutenkin vähän eri maailmasta heidän mielestään : )