4 viikon oleskelua varten mekong delta alueella? Ja jos niin onko ainut vaihtoehto Lariam?
Tarviiko malarialääkitystä?
2
1576
Vastaukset
- lääkitys
juu ota vaan läkitys, jos itse mietit onko se tarpeen , on ainakin rauhallisempi mieli lomailla.
Itse olen lomaillut nyt 2 vuotta vietnamissa ilman mitään lääkitystä tai rokotuksia.
Pahin täällä on se joku mengue ,, tai sinne päin oleva kuume jota hyttyset levittää , kuulemma levittävät myös päiväs aikaan, paikalliset sitä pelkää myös hieman , ota vakuutus , voi olla viikon reissu sairaalassa jos se sattuu tarttuu, mut ei siinäkään pahempaa aikuiselle terveelle ihmislle. Kuulemma noin 50 ihmistä vuodessa siihen kuolee, lapset ja vanhukset kuuluu riski ryhmään.
mutta 10.000 kuolee vuodessa liikenne onnettomuuksissa ,,, - Markonen
Suosittelisin kyllä kääntymään rokotuskeskuksen tai vastaavan puoleen. Itse en ainakaan uskaltaisi suositella amatöörinä sinulle kumpaakaan vaihtoehtoa. Jos just silloin sitten sattuu se valkotakapuolinen örvelö harhailemaan samoilla alueilla, niin ikävältä tuntuisi meistä molemmista.
Ko. instituutti saattaa löytyä kunnallisistakin terveyskeskuksista, harmi että Helsingin rokotuskeskus on taidettu lopettaa?
(Mehiläinen Airport on viimeinen/ensimmäinen paikka, josta nämä asiat saa kuntoon)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467625
- 334203
- 573705
- 503190
- 172866
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652551- 542398
- 512378
- 402339
- 162276