Voimalaa maanantaina?
Ihmisten kevyt asenne,henkinen pintaliito,aiheuttaa pahaa oloa heille itselleen myös läheisille. Ovatko pienetkin vastoinkäymiset ylitsepääsemättömiä.
Jotenkin tuli mieleeni presidentinvaalien alla sekä Halosen että Niinistön maininta "arvovaikuttajan" roolista.Presidenttimme ei ole antanut viitteitä ko. vaikuttajasta, vai onko?
Löytyisikö Suomesta Adolf Ehrnrootin kaltainen jämäkkä, kansaa ryhdistävä vaikuttaja.
Ihmisten kevyt asenne,henkinen pintaliito,aiheuttaa pahaa oloa heille itselleen myös läheisille. Ovatko pienetkin vastoinkäymiset ylitsepääsemättömiä.
Jotenkin tuli mieleeni presidentinvaalien alla sekä Halosen että Niinistön maininta "arvovaikuttajan" roolista.Presidenttimme ei ole antanut viitteitä ko. vaikuttajasta, vai onko?
Löytyisikö Suomesta Adolf Ehrnrootin kaltainen jämäkkä, kansaa ryhdistävä vaikuttaja.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ollut jutussasi. jokaisella on oma tarinansa ja sen loppukaan ei ole vieras.
tämä poistetaan nopeasti "asiattomana"
kun ei ole, eikä tule, telkkua.
Mutta Ehrnrothin ominaisuudet sopivat minuun.
Mutta me emme pääse puolueiden listoille, olemme liian "kovaa kamaa", meitä ei voi ohjailla.
Perus-suomalaiset saattaisivat ottaa, ottivathan he Halmeenkin. Tosin hän taisi olla kuitenkin "pehmeä mies"?
kaikenlaisia idiootteja! Tosi sairasta!
Onko äly ja hyvän maun rajat kadonneet täältäkin?
öh... kysymyksen mukainen.
joku "arvokas arvovaikuttaja arvomaailmaamme"
on otettava tosissaan?
Seuraavia nimiä arvostan korkealle:
Hanna Jensen, Kalle Isokallio, Aarno Laitinen, Vexi Salmi, Njassa, Norppa, Jukka Virtanen, Seppo Ahti, Raittisen veljekset, luettelo on loputon.
Poliitikoista Lipponen, ja melkein kaikki vanhemmat Demarit.
Uusimmissa ei ole kun Zyscoviz (?) , Soini, Niinistö. Ja Päivi Räsänen, mutta vain ulkonäön vuoksi.
Roosa Meriläinen on myös lemppari mutta hänen pitäisi kyllä pysyä kulttuurin puolella lopun ikäänsä.
Stubb, on ok, kymmenen vuoden kuluttua.
Paavo Väyryseen olen vähän tykästynyt vaikka ennen inhosin sydämeni pohjasta. Toivon että se johtuu siitä että hän on muuttunut vuosien varrella. Enkä minä.
mutta miksi vain poliitikkoja?
Voisihan "arvovaikuttaja" olla yliopistomaailmasta, kultturi persoona, piispa tai sellainen henkilö joka ei jaa kansaa vaan yhdistää. Henkilö jonka auktoriteettia ei kyseenalaisteta, silloin varsinainen asia tulisi esille, eikö?
listasta tulisi pitkä. Käytin nyt vain julkkisten nimiä, taustalla toimii paljon, monille tuntemattomia ihmisiä, sankareita.
Auktoriteetiksi en tunnusta tänään muita kun
Aarno "Loka" Laitisen, Jukka Virtasen, Seppo Ahdin ja Vexi Salmen.
Heillä on kokemus, monella muullakin on, mutta näillä kavereilla on myöskin ymmärrys. Uskontoa en arvosta ja yliopisto on tutkimusta, pieni osa yhteiskuntaa. Arvo Ylppökin jäisi listalla aika kauas taakse. Kulttuuri on kaikenlaista sekamelskaa, josta en saa selvää oikean paskan heittoineen. Arvostamani nimet ovat kyllä lähteneet kulttuurin parista ja kohonneet sieltä taivaisiin, kiitos älykkyytensä ja ymmärryksensä.
juttu. Ei tule ketään "ylitse" muiden minullekaan mieleen, siksi oikeastaan aloitin keskustelun, kun aihetta pohdittiin taannoin.
En kyllä Loka Laitiseen kallistuisi, mutta Vexi Salmella on ainakin sana hallussa, tosin riitävä karisma puuttuu, valitettavasti.
Jää nähtäväksi nouseeko joku kalifiksi.
Kiva kun kirjoitit...........
What ever, On hyvä vaan.
:)
Mies joka on kirjoittanut Irwinin tekstit ja kerää, tiettävästi, hyvää taidetta.
Sellainen mies on vahvasti "Rock" tai omituinen.
Me huippuälyköt olemme aina omituisia.
Ei ihminen sen kummallisempi elukka ole. Kulkee laumassa mieluiten hyvän johtajan kanssa.
Tarja Halonen on pehmo Muumimamma. Sauli Niinistö olisi ehkä ollut enemmän johtajatyyppi.