Mihinkä vuosimalleihin , kilometreihin ja valmistusmaihin viat kohdistuu ? Onko vetarin klemmarit vaihdettu uudemmissa malleissa parempi laatuisiin ,vai kiristetään huollon yhteydessä . Ohjaustehostimen vuoto, vaihdetaanko kokonaan ,vai korjataanko? Ovien ( Belgiassa valmistetut ? ) ruostuminen. Monessako maassa valmistetaan ja mistä autosta löytyy valmistus maa tunnus ? Takapyörän laakerin hajoaminen, levy / rumpujarrullinen / molemmat ? Muut viat. allekirjoittaneella menee takuu vaihtoon ilmastoinnin jäähdytin puhallin ( moottorin ja jäähdyttimen välissä se isompi ) kovan tärinän takia . Auto on Focus 1,6 centennial farkku . Asiallisista vastauksista iso KIITOS etukäteen
focus :sen viat
9
4301
Vastaukset
- jap
Jos herra/rouva näkisi sen verran vaivaa että selaisi vanhoja viestejä pikkaisen. K.o. aihetta kun on käsitelty foorumilla viimeisen parin vuoden aikana muutaman kymmenen kertaa. Myös kuukkelilla löytyy groupseista juttua tästä aihepiiristä.
- ezz
Mutta tarkennuksia kaipaisisin
- ezz
ezz kirjoitti:
Mutta tarkennuksia kaipaisisin
Löytyykö ford sivuja , johon pitää rekiteröityä esim kännykän kautta , meinaan että luultavammin jutut asiallisempia ?
- maD
ezz kirjoitti:
Löytyykö ford sivuja , johon pitää rekiteröityä esim kännykän kautta , meinaan että luultavammin jutut asiallisempia ?
Suht hyvä Ford-keskustelupalsta, joka vaatii rekisteröinnin:
http://www.ford-club.net/cgi-bin/yabb/YaBB.pl - maD
ezz kirjoitti:
Löytyykö ford sivuja , johon pitää rekiteröityä esim kännykän kautta , meinaan että luultavammin jutut asiallisempia ?
Ford-keskustelupalsta, joka vaatii rekisteröinnin:
http://www.ford-club.net/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
- Ex Fiikus
Keskustelussa
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=95&conference=566&posting=22000000000929272
on käyty aika hyvin läpi ne tavallisimmat Focuksen tyyppiviat.
Vetariongelma on kuulemma vielä aivan uusimmissakin Focuksissa (ja myös Mondeoissa), eli sisempien murtonivelien suojakumit vuotavat.
Ruostuminen ei rajoitu pelkästään Belgiassa kasattuihin Focuksiin (esim. meidän Saksassa kasattu ruostuu raivoisasti..), vaan kaikilla tehtailla kasatut näyttävät ruostuvan samalla lailla. Ainakin vuosimallit 99 - 01 ovat olleet erittäin ruostuvaa sorttia. uudemmista on hieman paha mennä sanomaan kun aikaa ei ole kulunut vielä tarpeeksi.
Sfnetissä on käyty myös keskustelua aiheesta ja sieltä löytyy ohjeet miten auton valmistusnumerosta saa selville valmistusmaan.
Ikävintähän näissä Focuksen ongelmissa on se, että maahantuoja yrittää viimeiseen saakka väistellä velvollisuuksiaan näiden tyyppivikojen korvaamisessa, vaan pyrkii sälyttämään huonon tuotteen aiheuttamat korjauskustannukset asiakkaan piikkiin. Olen tehnyt tästä valituksen kuluttaja-asiamiehelle. Ratkaisun kerron aikanaan, kun tapaus on käsitelty, eli noin kahden viiva kuuden kuukauden kuluttua.- Mondeomania
Ai minkälainen vika ne Mondeon vetonivelten vuotavat kumit on ?
Eikö ne kiristetä huollossa, mikäli ovat vuotaneet rasvaa.
Rikkoutuuko Mondeonkin vetonivelet jostakin erityisestä syystä - ehkä siitä rasvan vuotamisestako ? - Ex Fiikus
Mondeomania kirjoitti:
Ai minkälainen vika ne Mondeon vetonivelten vuotavat kumit on ?
Eikö ne kiristetä huollossa, mikäli ovat vuotaneet rasvaa.
Rikkoutuuko Mondeonkin vetonivelet jostakin erityisestä syystä - ehkä siitä rasvan vuotamisestako ?Uusissa Mondeoissa on samanlainen rakenne sisemmissä murtonivelissä kuin Focuksessa. Näyttäisi siltä, että niin Focuksessa kuin Mondeossa, suojakumit vuotavat rasvat pihalle talviaikaan. Ilmeisesti Fordin suunnittelijoille ei ole tullut mieleen, että ko. autoja saatetaan käyttää myös pakkasella. Kun rasva vuotaa pihalle, pääsee todennäköisesti sisään myös kuraa, suolaa jne.
Sitähän minäkin ihmettelen, että miksei ko vikoja ole korjattu määräaikaishuoltojen yhteydessä jos vika on ollut jo pidempään olemassa. Pissapojan täytöstä kyllä muistetaan aina veloittaa..
- Fiikus
Olisi helponpaa luetella missä EI ole mitään vikaa, sillä se lista vasta lyhyt olisi!
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996023
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282833Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774