Suunnitelmissa on reissu Roomaan kesä-heinäkuussa ja myös Venetsia kiinnostaisi samalla reissulla. Kannattaako mennä Roomasta Venetsiaan lentäen vai junalla? Esim. Ryanairin lentojen hinnat ei päätä huimaa... Junayhteyksistä en vielä onnistunut löytämään tietoja, joten auttaisiko joku viisaampi? Mielellään ottaisin vastaan myös ehdotuksia EDULLISESTA majapaikasta sekä Roomassa että Venetsiassa. Roomassa kannattaa varmaan yöpyä lähellä historiallista keskustaa tai esim. Terminin lähellä? Huoneessa olis kiva olla oma kylppäri ja parisänky muita kriteerejä ei juuri ole...
Roomasta Venetsiaan?
10
7310
Vastaukset
- .........
junayhteydet löytyy trenitalia.it sivustolta. sinne voi syöttää tiedot samaan tapaan kuin esim. vr:n junien reittihakuun.
- älytön ajatus
Miksi ihmeessä haluatte Rooman matkalla poiketa Venetsiaan ?Ei minkäänlaista syytä saatikka tarvetta, Roomaan tutustuu vuosien varrella pikkuhiljaa, niin paljon on ihailtavaa. Tietysti silloin ymmärrän jos olette Roomassa vaikka muutaman kuukauden. Ja kun saavutte Roomaan, toteatte itsekin kuinka naurettavaa oli edes ajatella poiketa täältä Venetsiaan, huhuh
- roma-
Mutta miksi ei. Ryanairilla matka taittuu nopasti ja halvalla.
Niin Rooma kuin Veneziakin on kyllä vähintään viikon katselemisen arvoisia paikkoa. Roomaan jää koukkuun jo ensisilmäyksellä. Veneziassa olen ollut viikon ja kiva paikka sekin on mutta Rooman voittanutta ei löydy. Roomaa riittää ihastella vaikka vuosi tolkulla. - V.E.Nezia
roma- kirjoitti:
Mutta miksi ei. Ryanairilla matka taittuu nopasti ja halvalla.
Niin Rooma kuin Veneziakin on kyllä vähintään viikon katselemisen arvoisia paikkoa. Roomaan jää koukkuun jo ensisilmäyksellä. Veneziassa olen ollut viikon ja kiva paikka sekin on mutta Rooman voittanutta ei löydy. Roomaa riittää ihastella vaikka vuosi tolkulla.Roomaan ei tutustu muutamassa päivässä, ei muutamassa viikossakaan. Rooma valloittaa; mitä enemmän sitä tuntee, sitä enemmän haluaa sitä tuntea.
Eikä Venetsiakaan millään pikapyrähdyksellä avaudu. Kuinka moni täälläkin on valitellut, että turisteja on liika tai ruoka on kallista. Se onkin vaikutelma, jos pikaturistina käväisee tuossa uskomattomassa kaupungissa. Mutta jos viipyilee upeilla kujilla, ajelee vaporetoilla pitkin ja poikin kanaaleja, käyttää runsaasti aikaa taiteen parissa, silloin nuo kommentit tuntuvat lähinnä typweriltä.
Mutta jos jostain syystä haluaa Rooman matkalla käydä myös Venetsiassa, miksi ihmeessä lentäen? Turhaa lentämistä on syytä välttää, ja tässä jos missä se on täysin turhaa. Junalla matkan porhaltaa (lentokenttämatkat ym odotukset huomioiden) samassa ajassa, junia kulkee yhtenään, saa katsella maisemia, saa nähdä ja jututtaakin ihmisiä, ja kaikki tämä halvemmalla kuin halvinkaan halpalentoyhtiön massaturistilento. - phoebs81
V.E.Nezia kirjoitti:
Roomaan ei tutustu muutamassa päivässä, ei muutamassa viikossakaan. Rooma valloittaa; mitä enemmän sitä tuntee, sitä enemmän haluaa sitä tuntea.
Eikä Venetsiakaan millään pikapyrähdyksellä avaudu. Kuinka moni täälläkin on valitellut, että turisteja on liika tai ruoka on kallista. Se onkin vaikutelma, jos pikaturistina käväisee tuossa uskomattomassa kaupungissa. Mutta jos viipyilee upeilla kujilla, ajelee vaporetoilla pitkin ja poikin kanaaleja, käyttää runsaasti aikaa taiteen parissa, silloin nuo kommentit tuntuvat lähinnä typweriltä.
Mutta jos jostain syystä haluaa Rooman matkalla käydä myös Venetsiassa, miksi ihmeessä lentäen? Turhaa lentämistä on syytä välttää, ja tässä jos missä se on täysin turhaa. Junalla matkan porhaltaa (lentokenttämatkat ym odotukset huomioiden) samassa ajassa, junia kulkee yhtenään, saa katsella maisemia, saa nähdä ja jututtaakin ihmisiä, ja kaikki tämä halvemmalla kuin halvinkaan halpalentoyhtiön massaturistilento.Löysin vihdoinkin hinnan tuolle junamatkalle Roomasta Venetsiaan TrenItalian sivuilta ja ei todellakaan ole edullista: yli 50 euroa per henkilö! Ja lentäen pääsee 10-20 eurolla... Enpä sitten tiedä onko edullisempiakin junayhteyksiä tarjolla... Mutta enpä taida maksaa yli neljän tunnin junamatkasta tuota summaa jos edullisemminkin pääsee.
- RomeExpat
phoebs81 kirjoitti:
Löysin vihdoinkin hinnan tuolle junamatkalle Roomasta Venetsiaan TrenItalian sivuilta ja ei todellakaan ole edullista: yli 50 euroa per henkilö! Ja lentäen pääsee 10-20 eurolla... Enpä sitten tiedä onko edullisempiakin junayhteyksiä tarjolla... Mutta enpä taida maksaa yli neljän tunnin junamatkasta tuota summaa jos edullisemminkin pääsee.
Hinta kuulostaa melko edulliselta? Mista loysit lennot?
Rooma-Venetsia valia jonkin verran matkustaneena sanoisin etta molemmissa vaihtoehdoissa on puolensa. Matka junalla on pitka, mutta siirtyminen Rooman keskustasta Ciampinoon (tuskin Fiumicino), odotus kentalla jne jne, ajat menee varmaan aika samoihin. Juna-asemahan Venetsiassa on aikalailla keskustassa. - phoebs81
RomeExpat kirjoitti:
Hinta kuulostaa melko edulliselta? Mista loysit lennot?
Rooma-Venetsia valia jonkin verran matkustaneena sanoisin etta molemmissa vaihtoehdoissa on puolensa. Matka junalla on pitka, mutta siirtyminen Rooman keskustasta Ciampinoon (tuskin Fiumicino), odotus kentalla jne jne, ajat menee varmaan aika samoihin. Juna-asemahan Venetsiassa on aikalailla keskustassa.Ryanairin sivujen mukaan lentolipun saisi vain verojen hinnalla (9,89 euroa!), mutta voi tietty olla virheellistäkin tietoa... Lento lähtee siis todellakin Ciampinon kentältä.
- V.E.Nezia
phoebs81 kirjoitti:
Ryanairin sivujen mukaan lentolipun saisi vain verojen hinnalla (9,89 euroa!), mutta voi tietty olla virheellistäkin tietoa... Lento lähtee siis todellakin Ciampinon kentältä.
Tuohon hintaan kun lipun saa, niin... Itse en yhtään usko, että tuolla hinnalla lippua tosipaikan tullen saa. Sitten reissaat Ciampinoon, junalla ja bussilla tai pelkästään bussilla, mitähän siinä vierähtää odotuksineen aikaa, parisen tuntia, kun haluat olla puoli kentällä ajoissa. Venetsian päässä matka kentälle kestää 1h10min, siihen odotukset päälle ja kentällä syytä olla puoli tuntia ennen lentoa. Niin että ei siinä ajassa voita, päinvastoin, ja lentojakin on vain pari päivässä. Ajassa ei voita, ja tuskin voittaa rahassakaan.
- edellistä
V.E.Nezia kirjoitti:
Tuohon hintaan kun lipun saa, niin... Itse en yhtään usko, että tuolla hinnalla lippua tosipaikan tullen saa. Sitten reissaat Ciampinoon, junalla ja bussilla tai pelkästään bussilla, mitähän siinä vierähtää odotuksineen aikaa, parisen tuntia, kun haluat olla puoli kentällä ajoissa. Venetsian päässä matka kentälle kestää 1h10min, siihen odotukset päälle ja kentällä syytä olla puoli tuntia ennen lentoa. Niin että ei siinä ajassa voita, päinvastoin, ja lentojakin on vain pari päivässä. Ajassa ei voita, ja tuskin voittaa rahassakaan.
Useimmiten noita halvimpia lentoja etsiessä tuppaa käymään niin ettei sitä halvinta hintaa kuitenkaan sille halutulle päivälle löydy.
Hyvä tietysti jos löytyy ja matkan kaikkine sivukuluineen saa edullisemmin kuin vaikka junalipun, mutta kannattanee kuitenkin varautua myös muihin vaihtoehtoihin ainakin jos matkapäivät ovat rajalliset.
Jostain kumman syystä nämä kentälle/kentältä siirtymiset ym. lisäkulut näyttävät usein kokonaan unohtuvan näiltä Ryanairin ja muiden halpalentoyhtiöiden hehkuttajilta. Matkan kokonaisedullisuus muodostuu kuitenkin kaikista näistä ja ainakin työssä olevien osalta usein myös ajansäästöstä (vrt. "halpa" lentolippu/aikataulujen vuoksi menetetty työpäivä).
Mutta reissataan sitten kukin miten reissataan ja hyvältä tuntuu, pääasiahan lienee että nähdään uusia paikkoja, saadaan uusia kokemuksia ja avarretaan sitä kautta maailmankuvaamme.
Eli hyviä matkoja kaikille! :-)
- roomalainen
Majoitummisvihje läheltä "kaikkea" Roomassa: Ks. listaa alaspäin: BB Rooman keskustassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu801956- 591788
Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu3671690Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1691463Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle681344Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1101340Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä741283- 651210
Kuljettajasi oy konkurssi?!
Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?141103KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin1001087