Kuinkas on...

...ne perusfaktat?

Hintataso? Sapuska? Liikkumisen turvallisuus? Rahanvaihto? Taksit ja muut kulkimet? moni tietää vaan ei tunnu paljon kertovan.

12

3129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Expat

      "moni tietää vaan ei tunnu paljon kertovan."
      Hieman kun viitsit itse nähdä vaivaa ja selata vaikka esim. tämän palstan aikaisempia keskustelunaloituksia, niin jokaiseen kysymykseesi löytyy tuoreehko vastaus.

      Kun ei millään viitsisi vastata jokaiselle erikseen samoihin kysymyksiin vuodesta toiseen...

      • ...ne perusfaktat

        Vaan ei pysy raha, joten vuodesta toiseen ei samaa valuuttakurssia kannata tarjotakaan... ;-)


      • Expat
        ...ne perusfaktat kirjoitti:

        Vaan ei pysy raha, joten vuodesta toiseen ei samaa valuuttakurssia kannata tarjotakaan... ;-)

        "Vaan ei pysy raha, joten vuodesta toiseen ei samaa valuuttakurssia kannata tarjotakaan... ;-)"
        Ei pidä paikkaansa. Latvian lati on ollut jo vuosia sidottu euroon kurssilla 1 EUR = 0.702804 LVL.


    • eetu....

      linja-autolla ja ratikalla pääsee kivasti joka paikkaan. taksilla mennessä kannattaa aina kysyä hinta etukäteen. halvimmat on punaiset renaultit.rahanvaihtoa on monessakin paikassa. kun pitää järjen mukana ei turvallisuudessakaan ole mitään vaaraa

      • Riganieki

        Takseista sen verran, että ne punaiset Rellut ovat luotettavia, mutta halvempiakin löytyy.
        Jos kieli ei ole ongelma, niin 67222222 on selvästi edullisempi.
        Helpoiten rahaa saa nostamalla automaatista, ja kurssikin on juuri tasan tarkkaan se virallinen.
        Sitä en tiedä, veloittaako oma Suomalainen pankki jotain. Raitiovaunu- ja johdinautoliput kannattaa ostaa etukäteen vaikka "Narvesen" kioskista. On 20% halvempi kuin kuskilta ostettuna. Kuskiltakin tosin vain 0,5 latia - ja pitää leimata!


    • kulkivat parhaimmillaan päivällä jopa 3min välein. Halpaa oli kaikin puolin. Ruoka hyvää ja edullista. En minä ainakaan päiväsellä pelännyt ryöstetyksi tulemista, illalla ja yöllä en liikkunut. Rahanvaihto sujui samoin kuin muissakin maissa, rahanvaihtopisteissä.

      • Reddevili

        Naksu... ootko asunut seinäjoella?


      • Reddevili kirjoitti:

        Naksu... ootko asunut seinäjoella?

        on ihan kyläily astelle jäänyt.


      • reddevili
        Naksu-75 kirjoitti:

        on ihan kyläily astelle jäänyt.

        oot sitten eri naksu jonka tunsin 10 vuotta sitten...


      • vautsi!
        Reddevili kirjoitti:

        Naksu... ootko asunut seinäjoella?

        Kiva kun tää seinäjoki-yhteyskein nyt selvitettiin. Mutta toi alkuperäinen kysymys tais edelleen jäädä vastauksetta. Kiinnostais muakin.


    • ja tälläista oli

      Hintataso on monessa jutussa lähes sama kuin Suomessa, ainakin ruuan ja juoman suhteen. Tosin on paljon vaihtelua, oluesta esim. sai maksaa mitä tahansa välillä 1 lati - 2.7 latia. Ja se halvin, ja ainakin nyt oli, myös kivoin terassi, sijaitsee sitä vapaudenpatsasta lähinnä olevalla vanhan kaupungin aukiolla.
      Ruokaa saa kaikenlaista, latvialaista, armenialaista, kiinalaista, pizzaa. Steiku Chaos (?) oli kallein paikka, ihan suomihintaa, mutta pihvitkin olivatkin sitten ykkösluokkaa.
      Ainut "kuljin" jota käytin, oli hevoskärry. Se maksoi 15 minuuttia 10 latia, kyytiin mahtui max 5, ja oli hintansa väärtti!
      Kävelin öisinkin vanhasta kaupungista n. parin kilometrin päähän, läpi parin puiston ja tunnelin. Ei ollut ongelmia.

      • reissu-riina

        Meilläkin tuli (pari tyttöä) käveltyä pitkin kaupunkia yömyöhään, eikä mitään ongelmia ollut. Joku auto saattoi tööttäillä varsinkin, kun hipsimme keskustan ulkopuolelle kohti hotellia, mutta mitäpäs moisesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3760
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3208
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2665
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2569
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      68
      2525
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      23
      2372
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      140
      2322
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2195
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1970
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1856
    Aihe