Edullinen jalusta

Pitkälle pojalle

Suositelkaapa edullisia max eur 100,- jalustoja sekä valokuvaus- että videokäyttöön (Nikon d80 ja Canon mvx330i). Korkeutta saa olla ainakin 170-180 cm. Asiantuntijakaverini sanoi, että on olemassa tripodeja, joita voi käyttää mobiilisti mononakin, mitä lie tarkoittanut... Pitäisköhän kysyä siltä. Ei, kysyn teiltä kuitenkin. Halvempikin se saa olla.

Niin, ja ihan tosissaan kyselen vaikkei siltä ihan vaikuttaisikaan.

13

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tribody

      Ne halvat tahtoo olla semmoisia että käsivaraltakin saa parempia kuvia, jos valotusajat on vähänkään pidempiä, 1/100s tai pidempi. Satanen on siinä ja siinä että saako sillä tukevaa jalustaa. 150€ on jo ihan riittävä budjetti.
      Kyllähän mikä tahansa tripodi toimii monopodina kokoontaitettuna. Tarkoitti varmaan monopodia johon saa alaosaan pienen lisäosan jolla siitä saa tripodin. Ei ainakaan kuvien perusteella näytä kovin tukevalta sellainen viritys.
      Kannattaa muistaa että mitä pidempi objektiivi, sen enemmän se rasittaa jalustaa, koska painopiste tulee etupuolelle. Jalustan valmistaja ei korvaa jos jalusta katkeaa ja kamera iskeytyy objektiivi edellä asfalttiin.
      Manfrotto on jalustamerkki johon voi aina luottaa.

    • hinnaksi

      Laita hinnaksi yksi senttimetri korkeutta = yksi euro. Silloin aletaan puhua juuri ja juuri kelvollisten jalustojen halvasta päästä. Silti kamera ei saa olla kovin painava. Kelvolliset hiilikuituiset (=kevyet) jalustat ovat jo eri hintaluokassa. Rimpuloitahan saa vaikka parilla kympillä.

    • liikkeeseen

      Siinä ne tärkeimmät pointit jo tulikin. Tässä lisää: Mene hyvin varustettuun kameraliikkeeseen, tai Verkkokauppa.comin myymälään. Laita runkoon reilu kilon putki ja kokeile miltä yhdistelmä tuntuu. Siitä saat kuvan mitä jalustalta vaaditaan. Korkeus riittää kun etsimen saa silmän tasolle. Kaikki osat, kiinnitys, kinopää ym. täytyy olla riittävän tukevaa tekoa. Itse käytän lintukaukoputken jalustaa, joka on hyvä kameralle, mutta vielä raskaammalle kaukoputkelle riittää vain ninpin napin, jos ei ole kova tuuli. Hintaa en muista, mutta satanen ei tainnut riittää.

    • > Suositelkaapa edullisia max eur 100,- jalustoja sekä valokuvaus- että videokäyttöön (Nikon d80 ja Canon mvx330i). Korkeutta saa olla ainakin 170-180 cm.

      ...tuolta katsoo, niin aivan edullisia kunnollisia ei olekaan jos myös ulkona meinaa kuvata.

      http://www.tvwg.nl/testrapporten/statieven/statieven.htm

      Itse valitsisin tuon Berlebachin ihan käytännön järjenkin kannalta ja näyttää sen hinta/laatusuhdekin olevan tuon testin mukaan kohdallaan.

      Käännös hollannista englantiin suoriutuu tuolla.

      http://www.google.com/translate_t

    • on hyvä!

      http://www.rajalacamera.fi/www/popupcard.php?id=3747

      Tällaisen hankin jokin aika sitten samaiseen kameraan ja jalusta on hämmästyttävän hyvä - tukeva, kevyt ja säädöt/lukitukset toimivat kuin junan vessa. Suosittelen.

      Maksoin ko. jalustasta 79 euroa (Rajala). Myöskin niin kevyt, että voi käyttää monona.

      • on Manfrotto 055 . Tämän tän hetkistä hintaa en tiedä. Manfrottolta löytyy myös muita hyviä jalustoja.


      • Can-ON
        hexi kirjoitti:

        on Manfrotto 055 . Tämän tän hetkistä hintaa en tiedä. Manfrottolta löytyy myös muita hyviä jalustoja.

        on manfroton vähimmäismalli. Mulla on oma vanha joka on hutera, pikkasen uudemmat 2000-lukulaiset himpunverran tukevampis mutta kestävyys ei täysin vakuuta.


      • Pitkä poika
        Can-ON kirjoitti:

        on manfroton vähimmäismalli. Mulla on oma vanha joka on hutera, pikkasen uudemmat 2000-lukulaiset himpunverran tukevampis mutta kestävyys ei täysin vakuuta.

        Kiitos näistä. Vaikuttavat lyhyiltä tosin.

        Paikallisessa fotoliikkeessä ei juuri ole vaihtoehtoja, vähän hankalaa tutkia sopivuuksia. Kohtuuhintasina kompromissejä ovat, riittäneekin niin. Ammattilaiskuvaaja en ole.

        Entäpä tämä "universaali", käypikö tyydyttäväksi jalustaksi

        http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=2965


      • Can-ON
        Pitkä poika kirjoitti:

        Kiitos näistä. Vaikuttavat lyhyiltä tosin.

        Paikallisessa fotoliikkeessä ei juuri ole vaihtoehtoja, vähän hankalaa tutkia sopivuuksia. Kohtuuhintasina kompromissejä ovat, riittäneekin niin. Ammattilaiskuvaaja en ole.

        Entäpä tämä "universaali", käypikö tyydyttäväksi jalustaksi

        http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=2965

        hääviltä näyttänyt, mutta ei oo semmosesta kokemusta.

        055 on minimi-Manfrotto mutta pitkille pojille ja korkealta kuvaaville on lyhyt, kun keskiputkea ei kannata huteruuden takia paljon nostella.

        Oma pitkänlinjan-haave olis ostaa MFrotto 058 joka on pidempi-tukevampi-kalliimpi ja raskaampi kuin pikkuveljensä mutta taitaa haaveeksi jäädä tai vaihtuu joku toinen merkki.


      • Can-ON kirjoitti:

        on manfroton vähimmäismalli. Mulla on oma vanha joka on hutera, pikkasen uudemmat 2000-lukulaiset himpunverran tukevampis mutta kestävyys ei täysin vakuuta.

        > 055 on manfroton vähimmäismalli. Mulla on oma vanha joka on hutera, pikkasen uudemmat 2000-lukulaiset himpunverran tukevampis mutta kestävyys ei täysin vakuuta.

        ...Manfrotton jälkivärähtelyaika yllä mainitsemassani testissä oli aika pitkä verrattuna vaikka tuon Berlebachin 3032:n vastaavaan, 10,4 sek vs. 1,9 sek. Ei kovin hyvä ulkokäyttöön tuo Manfrotto vielä.


      • Can-ON
        Earl_of_Snowdon kirjoitti:

        > 055 on manfroton vähimmäismalli. Mulla on oma vanha joka on hutera, pikkasen uudemmat 2000-lukulaiset himpunverran tukevampis mutta kestävyys ei täysin vakuuta.

        ...Manfrotton jälkivärähtelyaika yllä mainitsemassani testissä oli aika pitkä verrattuna vaikka tuon Berlebachin 3032:n vastaavaan, 10,4 sek vs. 1,9 sek. Ei kovin hyvä ulkokäyttöön tuo Manfrotto vielä.

        ei pä ole tullut paljo testejä viimeaikoina luettua. Senverran oon Manfrottoja (lähes yksinomaan niitä) käyttänyt että 055 on vähimmäisvaatimus eikä sekään kovin hyvä. Toki matkaajalle joka kanniskelee pidemmät matkat voi 190 menetellä, mutta se on vielä lyhempi ja notkuvampi.

        Pitäiskin varmaan tutkailla muitakin merkkejä, tosin jalustan tarve mulla on vähentynyt ja kalusto Mamiyan jäljiltä keventynyt joten muutama muu asia menee jalustahankinnan edelle...


    • Pelkkä jalusta

      Kamerakiinnityksen pitää olla myös värähtelemätön ja siinä sitä ongelmaa riittää vähän pidemmillä linsseillä. Siitä syystä ennen vanhaan kuvaajat teki itse "jalustansa".

    • jalustakameralle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      5196
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      85
      2845
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2742
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2120
    5. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      25
      2011
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      48
      1919
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1853
    8. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1835
    9. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1771
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1761
    Aihe