Basenjin "ruokailutavat"

muilla sama juttu?

Meidän n. puolivuotiaalla basenjilla on nykyään tämmöinen tapa ettei juuri koskekaan aamun ja päivän mittaan ruokaan, mutta iltaa kohden syömistahti paranee. Onko muilla vastaavaa kokemusta vai onkohan tämä vain jokin ohimenevä vaihe?

4

1161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vintti pimeänä

      Tuollaisesta ei tarvitse huolestua. Koirallasi ei varmaankaan vain ole nälkä aamuisin ja päivisin mutta iltaisin ruoka sitten taas maittaisi. Tuon ikäiselle koiralle voi jo alkaa antaa ruokaa vain kaksi kertaa päivässä, jos sillä kerran ei edes aina ole nälkä. Eli aamuisin ja iltaisin antaisit vain ruuan.

      Omalla basenjillani on myös tullut tuollaisia vaiheita. Nuo vaiheet menevät ohi tai sitten ei.

    • mun maltalainen ei syö muuta ku kymmenen jäläkeen :) ei liity rotuun vaan se on ihan henk.kohtasta ;P

    • 0124578

      Oma basulini ei myöskään syö aamulla juuri mitään, edes herkkuja vaikka tarjoisikin. Sitten siinä iltapäivän/illan paikkeilla syö kuin hevonen :D

      • Usein on niin, että jos koira on perheen ainoa, eikä sillä ole kavereita syömässä (lue: kilpailijoita kuppinsa lähellä) se ei välttämättä ole kovin kiinnostunut ruuasta. Vaikka olisi rodultaan basenjikin:-) Varsinkin jos se ruokailujen välillä saa kosolti koulutuksen myötä aktivointiherkkuja...

        Ei sillä tietysti ole kovin isosti väliä, mihin vuorokauden aikaan koira tahtoo paremmin syödä. Mutta toki, jos terveellä koiralla ruokahalu on huono, niin eittämättä tulee silloin mieleen, jotta tarjotun ruuan ja saadun liikunnnan suhde ei ole oikea. Alkukantaisella kun nälkä kasvaa liikkuessa ja energiaa kuluttaessa, ei pelkästään syödessä kuten meillä degeneroituneilla.

        Mitä tulee tuohon "Vähän sama"n koiran syömistapoihin, niin eräs faktahan basuleista on tämä aamu-unisuus: useimmat ihan mielellään nukkuvat jopa puoleenpäivään.

        Käsittämätöntä,
        sanoo aina jo aamuviideltä kukkuva muori...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe