Hyvä ehdotus

Eikö Suomi24 voisi harkita pakkorekistöröitymistä. Ainakin joillekin palstoille. Siten ehkä olisi jotenkin hallinnassa se herjaaminen, asiattomuuksien lauonta ja ala-arvoinen mielipiteiden vaihto. Hyvä esimerkki on Ahvenanmaan palsta.
3169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

isoin määrin, se on nähty monilla palstoilla, tämänkin palstan historiasta löydät monta keskustelua aiheesta, eli klikaten "Tietoa palstasta" kohtaa, palstahistoria aukeaa.

Äänestä
  • >se on nähty monilla palstoilla>

    Monilla eri foorumeilla ja portaaleissa.

    Äänestä

Toinen vaihtoehto olisi lopettaa rekisteröityminen kokonaan ja käyttää vain "villejä" nimimerkkejä. Saattaisi toimia jopa paremmin. Ja miksikö?
Noissa kuvaamissasi herjanheitoissa näyttäisi lähes aina olevan joko toisena tai kumpanakin osapuolena rekisteröitynyt käyttäjä. Keskustelun alkuperäinen aihe on kadotettu jo monta kommenttia aiemmin ja keskustelu on "henkilöitynyt" osapuolten väliseksi kinaamiseksi. Tuttu tilanne?
Rekisteröitymättömyys takaisi ainakin sen, että keskustellaan asioista, ei keskustelijoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


buumanni kirjoitti:

Eikö Suomi24 voisi harkita pakkorekistöröitymistä. Ainakin joillekin palstoille. Siten ehkä olisi jotenkin hallinnassa se herjaaminen, asiattomuuksien lauonta ja ala-arvoinen mielipiteiden vaihto. Hyvä esimerkki on Ahvenanmaan palsta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu