Miten kirjoittaa larppi?

Rölli-otus

Siis että miten larppi kirjoitetaan, vai kirjoitetaanko siinä vain hahmot ja miten se maailma luodaan jossa pelaajat on.. Minulla on aika "loistavia" ideoita mistä voisi kehitellä larpin/larppeja mutten ole itse koskaan larpannut vaikka tiedänkin paljon paremmin kuin eräät täällä keskustelussa pyörijät mitä larppaaminen on... Auttakaa.. Siis ne jotka auttamisen osaa... PS: Jos larpissa on taistelu, osallistuuko vain osa larppaajista siihen (soturit ja sen sellaiset) Vai pitääkö kaikkien osata?

2

687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Phobos

      Kannattaa varmaan ensin kokeilla muutamaa muiden luomaa larppia. Sitten kannattaa miettiä haluatko sellaisen taistelusysteemin, missä käytetään kestopisteitä vai ei? Ja Tuleeko peliisi taikuutta? Larpissa olevaan taisteluun osallistuu ne hahmot, jotka kokevat että taistelu koskee jollain lailla heitä tai heidän aatteitaan.

      Vihjasitko muuten tuolla että tiedät paremmin kuin jotkut täällä keskustelussa pyörivät jutulla kenties minuun?

      Mutta mailaa toki minulle, sillä haluaisin auttaa sinua larppisi kanssa.
      [email protected]

    • Meryl

      En kylläkään katsonut milloin tämä viesti oli laitettu tänne mutta kannattaa vierailla www.larp.fi joka on suomenliveroolipelaajien oma sivusto jossa käy tuhansia larppaajia.Ei kannata ruveta tekemaan uutta maailmaa jos tuntee hitustakaan olevansa hiukan kyvytön sellaisen tekemiseen.Ei kannata stressata turhaan.Pelimaailmoja voi ottaa kirjoista tai yksinkertaisesti tehdä maailman missä on tasan kaksi jumalaa ja niin yksin ketaisia asioita mitä nyt keksii.taisteluista.taistelut tapahtuvat yleensä itsestään ja kaikki eivät siihen yleensä osallistu jos pelin ideana ei ole suurmättö.Kannattaa tosiaan vierailla Larp.fi'n sivuilla ja vaikkapa kirjautua sisään,jos et ole sitä viekä tehnyt.Sieltä kannattaa kysellä lisää tietoa!!Onnea..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      22
      2614
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      100
      2511
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1364
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1261
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      293
      1193
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      19
      988
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      959
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      957
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      60
      887
    Aihe