Mua askarruttaa nyt sellainen asia, että miten kauan salmonellanäytteet on voimassa? Sain negatiivisen paperin edellistä työnantajaa varten noin kolme vuotta sitten, ja nyt tarvitsen seuraavalle jälleen sellaisen. Käykö sama todistus, vai pitääkö p...oa purkkiin uudestaan, kun on jo näinkin pitkä aika mennyt? Eihän toi tietysti mikään ongelma ole, mutta ajattelin kysyä mikä on käytäntö. En ole käynyt ulkomailla, muualla kuin Tukholmassa ja Tallinnassa sen jälkeen, joten salmonellan saaminen siksikin aika epätodennäköistä.
salmonellanäyte?
5
2404
Vastaukset
- kyllä pitää
sehän meni niin, että jos on pohjoismaissa käväissyt, niin ei mitään hätää, mutta Tallinna ei taasen kuulu enää pohjoismaihin ja jos siellä on oleillut enemmän kuin 3 vrk, niin pitää viedä uusi näyte.
Eikös mennyt näin.
Ja jos 3 vuotta on edellisestä testistä jo mennyt aikaa niin kyllä itsekin kävisin tekemässä uuden.- alkup.
Kiitos vastauksesta. Tallinnassa en kyllä ollut kuin muutaman tunnin (ihan perusristeily), mutta sen sijaan kolme vuotta saattaa kyllä olla jo tosiaan sellainen aika, että uusia pitää.
- PinBo
ohjeet, että nykyään ei ole välttämätöntä käydä s-testissä matkan jälkeen, jos oireita ei ole.
Työnantaja voi kuitenkin halutessaan testin vaatia.
..mietittiin sitte vaan töissä, että eihän tulosten odotusaikana periaatteessa sais kai olla elintarvikkeiden kanssa tekemisissä eli duunissa.
Sairasloma siiheks kunnes nega-tulokset kädessä?
Hassu käytäntö/toteutus..
- monella-
näyte on työpaikkakohtainen.
Vaikka olisit viikkoa aikaisemmin toimittanut todistuksen yhdelle työnantajalle,
tarvitset seuraavalle uuden.
Ja joka kerta kun vietät 4 vrk. skandinavian ulkopuolella.- mariah
Joo, ja todellakin kannattaa se näyte viedä.
Sain salmonellan Espanjasta ja oireita kyllä oli. Luulin vaan "tavalliseksi" mahataudiksi, joka voi kuumuudessa yllättää.
Sairiksella olin kaksi viikkoa, koska näytteet näyttivät aina vaan positiivista. Ja karanteenissa sairaalassa muutaman päivän. Tämä on siis ihan totta!
-siihen aikaan (80-luvulla) ei ollut huom! lääkkeitä tautiin, kuten kai nykyään on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226089- 292150
- 1771982
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775