Seksuaaliset väärinkäyttäytymiset

büddhalainen

Hyväksyykö buddhalaisuus esimerkiksi homoseksuaalisuuden? (Itse en ole homoseksuaali.) Minkä takia esimerkiksi homous tai lesbous olisi väärinkäyös siinä missä raiskaus tai pedofilia ovat? Miten on masturboinnin laita, haittaako se jotenkin?

5

716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkemys.....

      esittämäsi kysymykset on yksiselitteisiä ainakin minulle.
      valaistunut mieli ei näe eroa miehen ja naisen rakastamisessa.ei himoa kuitenkaan kumpaakaan kohtaan.
      masturbointiin ei ole mitään tarvetta,ei halua seksuaalisten mieli kuvien luomiseen.myöskään ei tule turhia paineita ,mieli ei ole keskittynyt alapään asioihin ja järjestelmällisesti pyrkii torjumaan ko vaikutteet.seksi avio puolison kanssa riittää aivan varmasti. jos on munkki, on todennäköisesti kehittänyt itseään niin ,ettei tuota tarvitse miettiä.omistautuminen on omistautumista.
      miksi harrastaa tyhjän päiväistä seksiä saman sukupuolen kanssa?valaistunut mieli ei halua seksiä saman sukupuolen kanssa.se tuntuu luonnon vastaiselta.

    • mimmu

      Käsittääkseni buddhalaisuus hyväksyy (maalikkojen) seksuaalisuuden eri ilmenemismuodot, kunhan ne eivät vahingoita ketään.

    • 3.ohje

      Eli siis pidättyminen aistinautinnoissa väärin elämisestä, kuten vastuuttomasta ja hillittömästä sukupuolisuudesta,joka ei perustu rakkauteen ja kunnioitukseen.
      Tulee vapautua myös sellaisten halujen orjuudesta,joita emme tunne voivamme hallita.Halujen ei tulisi hallita mieltä ja elämää,halut tulisi hallita niin etteivät ne vahingoita itseämme tai muita.

      Miehet ja naiset voivat näyttää erilaisilta,mutta Zenin maailmassa ei sellaista eroa ole.On absurdia pitää kiinni sukupuolten erilaisuudesta.

      • emilio

        pojilla kikkeli tytöillä pimppi


    • lisää juttuja

      Tämä on vain oma tulkintani, mutta mielestäni homoseksuaalisuudessa tai esimerkiksi masturboinnissa ei ole mitään vikaa. Eikä se mielestäni ole seksuaalista väärinkäyttäytymistä.

      Seksuaalista väärinkäyttäytymistä voisi olla esimerkisi juuri mainitsemasi raiskaus, pedofilia tai vaikkapa seksin ajatteleminen joka päivän tunti, niin että se hallitsee elämääsi täydellisesti ja rajoittaa sinua.

      On aivan turhaa "kieltää" itseään masturboimasta, jos se on sinulle aivan luonnollinen asia, nautit siitä, mutta et ole riippuvainen siitä. Sen voi lopettaa, jos se itsestä tuntuu oikealta ja tarpeelliselta. En itse näkisi siihen mitään syytä. Se on aivan luonnollinen asia.

      Buddhalaisuus ei myöskään erittele naisia ja miehiä suuremmin toisistaan. Miksi pitäisikään?

      Lyhyesti sanottuna kaikki on (mielestäni) hyvin, kun osaa pitää asiat raameissa ja hallinnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      284
      4755
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      51
      2963
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      971
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe