toyota carina E

auton etsijä

joo elikkäs on auton hankinta edessä tässä lähiaikoina ja mielellään ostaisin auton johon voi luottaakin. kiinnostusta on herättänyt carina e. käsittääkseni niitä on valmistettu 92- 97? olisiko kannattava ostos? 1.6 vai 2.0 koneella? mitä kannattaa huomioda niitä katsellessa? kiitoksia vastanneille!

6

1540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janne

      ..mikä on voinut herättää kiinnostusta kyseessä olevaan autoon? Mielenkiinnolla vastausta odottaen..

      • auton etsijä

        laadukas merkki


    • Carina 1.8Gsi

      Huomioi ainakin seuraavaa:

      vuosimallit 96-97 ovat englantilaisia, mutta muuten parempia, koska malli uudistui vuonna 96. Ajo-ominaisuudet paranivat, kuten myös äänieristys ja turvavarustelu, mm. tuplabägit vakiona parannettu sivutörmäyssuoja.

      Kallistuksenvakaajat (koiranluut) kestävät tuskin 100tkm ja taisipa tämä tyyppivika tulla niiden parannettujen ajo-ominaisuuksien mukana vuosimalleihin 96-97. Kun koiranluut ovat loppu, alkaa auto kolista etenkin epätasaisella alustalla. Halpa ja helppo homma korjata itsekin. Starttilukko, ohjaustehostin ja ABSit kannattaa myös katsoa, että toimivat. Tarkasta myös lampunpesurit. Niiden älykäs sijoitus puskurissa on sellainen, että katkeilevat helposti parkkihalleissa. Minulla on ollut Carina 1.8Gsi -97 nyt 2,5 vuotta ja kilometrejä on tullut 30tkm/v. Vain koiranluut olen joutunut uusimaan. Auto on ollut kaikinpuolin maineensa veroinen, etenkin luotettavuutensa osalta. Ajo-ominaisuudet ovat kohtuulliset, tosin suuntavakavuus ja kytkin voisivat toimia fiksumminkin ja tämä 1.8-laihaseosmoottori on kyllä taloudellinen, mutta puhtia on kuin litraisessa myllyssä.

    • antti

      juups elikä minulla olisi myynnissä 2 litrainen carina!96vm,ajettu 180000 ja autossa ei ole tosiaan mitään vikaa..en myisi sitä jos ei olisi pakko!kuvat ja muut tiedot voit käydä katsomassa nettiautosta!!

    • Yaristi

      Minä valitsisin kaksilitraisen,koska ovat kuulemma automaattisesti aitoja japseja.Vaan vaikea on kysymyksesi kun auton kunto on kiinni myös siitä millaisessa käytössä se tuon ~10v on ollut.Ja minä kun kaiken kukkuraksi haikailen vielä aitoa japsiautoa.Valmistetaankohan mitään tojoa enää japsissa suomen markkinoille?

      • Tojisti

        On ilmeisestikin 2002/2003 diesel corollat, ilmeisesti nyt tänä vuonna dieseleidenkin valmistus on siirtynyt eurooppaan. Viimeinen japski carina oli 05-07/1995 valmistetut 2.0, auton tunnistaa esim. siitä että valojen korkeus säätö puuttuu. Mazda kutoset ymmärtääkseni tulee japanista vielä toistaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6174
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      99
      3072
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2892
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2135
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      88
      1053
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1006
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe