Pesulapalvelut

Tupuli

Miten olette Meksikossa toimineet vaatehuollon kanssa? Pesettekö itse pyykit, vai käytättekö pesulapalveluja?
Minkälaiset pesulapalvelut ovat siellä, vai onko hotellipesula se oikea vaihtoehto?
Thaimaassa matkaillessamme, olemme käyttäneet paikallisia pesuloita, jotka hinnaltaan ovat murto-osa hotellipesuloihin verrattuna. Onko Meksikossa samoin?

3

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en tajua

      pesette? Lomalla ei pestä mitään ja jos matka kestää viikkoja niin sitten tietenkin pesulassa. 2 viikon matkalla ei pestä pyykkiä vaan laittaa kalsarit roskiin ja ostaa uusia. Nyrkkipyykkiä eli hikiset vaatteet voi huuhdella hotellissa. Varmaan kysyt seuraavaksi missä tehdään ruoka ja voiko itse siivota huoneen?

      • Tupuli

        Aika typerä vastaus nimimerkiltä "en tajua".
        Ilmeisesti kotonakin heität vaatteet roskiin sitä mukaa kun likaantuvat.
        Ehkä olen sen verran nuuka, että minulle kelpaavat pestyt vaatteet, ettei tarvitse aina ostaa uusia. Tämä on varmasti perua lapsuudesta, kun ei ollut saatavilla kovinkaan paljoa uusia vaatteita.
        Todella lomalla en pese mitään, en edes nyrkkipyykkiä ja siksi kysyinkin pesuloista.
        No, joka tapauksessa toivoisin asiallisia vastauksia, asialliseen kysymykseen.


      • sereque
        Tupuli kirjoitti:

        Aika typerä vastaus nimimerkiltä "en tajua".
        Ilmeisesti kotonakin heität vaatteet roskiin sitä mukaa kun likaantuvat.
        Ehkä olen sen verran nuuka, että minulle kelpaavat pestyt vaatteet, ettei tarvitse aina ostaa uusia. Tämä on varmasti perua lapsuudesta, kun ei ollut saatavilla kovinkaan paljoa uusia vaatteita.
        Todella lomalla en pese mitään, en edes nyrkkipyykkiä ja siksi kysyinkin pesuloista.
        No, joka tapauksessa toivoisin asiallisia vastauksia, asialliseen kysymykseen.

        Emme ole tarvinneet pesulapalveluja, koska olemme saaneet 2 viikon matkan vaatteet mahtumaan matkatavaroihin. Pitemmällä matkalla pesulaa varmasti tarvitaan. Riu Tequilassa ilmoitetaan pesulan toimitusajaksi 2 päivää. Hinnasta oli tietoa huoneessa, mutta ei jäänyt mieleen. Kaupungissa löytyy varmasti nopeampia ja halvempia pesuloita, mutta tarvitaan pari käyntiä kaupungissa. Jossakin keskusteluketjussa löytyi jopa suositus hyvästä pesulasta. Matka taittuu ihan helposti vaikka kävellen. Reitillä on paljon kivaa nähtävää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      121
      1821
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1579
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1365
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1302
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      127
      1136
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      47
      1011
    7. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      987
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      858
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      783
    Aihe