tyylii paintballista?

tietääkö kukaan mitään lajia, mikä olis suurinpiirtein samanlainen, ku paintball, mutta että siitä otettais ne aseet pois?
oon tosi kiinnostunu paintballista, mut äiti ja iskä ei anna mun alkaa harrastaa sitä, ton jokelan 7.11-07 kouluammuskelun takia. olin siellä ite paikalla ja kavereita menehty, nii sitte noi vanhemmat luulee varmaan että ton paintballin kautta haluun alkaa 'terroristiks' tms.
mutta ite tykkään tosi paljon paintballin ideasta, joten ajattelin, että eikö maailmassa oo mitään lajia, mikä ois samanlainen paintballin kaa, mut aseet pois?! ;o
kiitos kaikki ketkä vastaa!
41085
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

itse aijoin alottaa airsoftin mutta mutsi ei anna

Äänestä

Lipunryöstö pelissähän on sama idea.Kaksi joukkuetta,hiivitään ja edetään maastossa,yritetään päästä toisen alueelle lipun ryöstöön ja sit taas omalle puolelle.

Äänestä
  • Ti 29.9 Urheilukanavalla klo. 20.00 Paintball - tarkkaa urheilua

    Äänestä

Vaikkakin kuollut keskustelu, ajattelin avata tänne eksyville vähän.

Nämä ''koulu-ammunnat'' eivät johdu sota-peleistä, airsoftista tai paintballista. Näihin voisi hakea syytä esimerkiksi, lapsuudenkokemuksista (pahoinpitely, kiusaamista), myös opettajien ja muun kouluhenkilökunnan panos kiusaamisen estämiseen voi jättää kiusatun oman onnensa nojaan ja sulkea hänet yhteiskunnasta, mutta tässä vain esimerkkiä.

Esim, tässä Jokelan tapauksessa tekijä on voinut syrjäytyä yhteiskunnasta edellä mainittujen syiden takia, joten vika on ollut yhteiskunnassa ja tekijän päässä.

ns. sotapelit voivat vaikutta tähän tavalla, että tekijä on hakenut itselleen oikeanlaista ''fiilistä''.

Paintball ja airsoft yhdistetään tähän yleensä asiaan vähemmän tutustuneiden silmin sota-leikkinä, jossa tarkoituksena on ampua toista kanssa pelaajaa.
asiahan ei ihan suoranaisesti näin ole kun esim. kilpailupaintballia voidaan verrata suoraan jääkiekkoon/jalkapalloon, joissa yritetään tehdä pisteitä kuljettamalla pallo maaliin saadakseen pisteitä. Paintballissa yritetään ''liputtaa'' vastustajan aloitus paikkaan saadakseen piste.

metsäpeintissä ja airsoftissa on molemmissa tarkoitus simuloida turvallisesti taistelu tilannetta, jossa taktikoidaan päästäkseen johonkin asemaan ja virheellisesti näiden yhteydessä puhutaan ''tappamisesta'' vaikka kyse on vastustajan tipputtamisesta, samalla lailla kuten polttopallossa.

kummasakaan lajissa ei ole tarkoitus satuttaa vastustajaa, lajithan voidaan luokitella xtreme lajeiksi, kuten laskuvarjohyppy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


112 kirjoitti:

tietääkö kukaan mitään lajia, mikä olis suurinpiirtein samanlainen, ku paintball, mutta että siitä otettais ne aseet pois?
oon tosi kiinnostunu paintballista, mut äiti ja iskä ei anna mun alkaa harrastaa sitä, ton jokelan 7.11-07 kouluammuskelun takia. olin siellä ite paikalla ja kavereita menehty, nii sitte noi vanhemmat luulee varmaan että ton paintballin kautta haluun alkaa 'terroristiks' tms.
mutta ite tykkään tosi paljon paintballin ideasta, joten ajattelin, että eikö maailmassa oo mitään lajia, mikä ois samanlainen paintballin kaa, mut aseet pois?! ;o
kiitos kaikki ketkä vastaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu