Lääkäritasoinen pelastuspalvelu onnettomuuksien varalle.
http://www.rth.info/basiswissen/basiswissen.index.php
http://www.rth.info/stationen.db/stationen.php
Saksassa nämä hommat osataan
5
997
Vastaukset
- -Pilot-
Suomeenkin on yritetty rakentaa vastaava järjestelmää jo vuosia, mutta täällä eteneminen on ollut kuin ajaisi käärmettä piippuun.
Itävallassa on vastaava myös.
http://www.oeamtc.at/netautor/html_seiten/christophorus/standorte2005.jpg
http://www.oeamtc.at/index.php?type=menu&id=0218
Samoin Sveitsissä.
http://www.rega.ch/en/rega/start_regabereich.aspx?pid=040200000000 - Aeromedical Services
- Suomessakin
tuollaista, ainakin Turun ja Turun saariston alueella sekä HYKS:n alueella on lääkäripelastuskopterit, samaten olen kuullut, että Pohjois-Suomessakin on omansa.
- HEMS Crew
Vain muutama on ja nekin toimivat kerjäysvaroin. Ihan toista kuin Saksan, Sveitsin tai Itävallan toiminta jossa on vahva yhteiskunnan rahoitus toiminnalle ja koko maan alue katetaan riittävällä kopterimäärällä.
Itävalta
http://www.oeamtc.at/index.php?type=menu&id=9
Sveitsi
http://www.rega.ch/en/rega/start_regabereich.aspx?pid=040200000000
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark974806Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2054645"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1173134Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223097Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p983013Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382288- 922231
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.342193- 222148
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392075