Kastroinnista...

Suunnittelen tässä vieväni uroskoirani kastrointiin jossain vaiheessa. Minulla ei ole kokemusta leikkauksen käyneistä lemmikeistä, joten haluaisin vinkkejä kaikesta mihin kannattaa varautua. Esim. kannattaako ajoittaa leikkaus vapaapäiville, missä vaiheessa voi jättää jo yksin, kauanko kauluria käytetään ja tottuvatko koirat siihen yleensä hyvin, missä vaiheessa tikit poistetaan, kuinka koira yleensä reagoi leikkauksen jälkeen (masentuuko tms.), kuinka leikkaus vaikuttaa käytökseen/luonteeseen ym. Siis kaikenmoinen info on tervetullutta =)

2

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n.sorsa

      Varaa ihmeessä aikaa viellä leikkauksenkin jälkeen voit seurata sen vointia, ettei leikkauksesta tule jotakin komplikaatioita, parisenpäivää leikkauksen jälkeen ole ainakin sen kanssa.

      Koirulit on yksilöitä kaulurien kanssa jotkut tottuvat jo muutamassa päivässä siihen ja jotkut ei totu siihen ollenkaan.

      Nykyisin on olemassa itsessään sulavia tikkejä mitä ei tarvitse ottaa pois.

      Kyllä koirulit ovat ainakin ihmeessään ja nolona, kun kivekset poistetaan taas tapaus kohtaista koira kohtaista, jotkut voi masentuakkin.

      Luonne ei välttämättä leikkauksen jälkeen muutu koirilla, kolme vaihtoehtoa leikkauksen jälkeen ja iällä ei ole mitään tekemistä eli tässä nämä.

      1. koiran luonne pysyy samana.

      2. koirasta tulee kiltimpi.

      3. koira voi tulla jopa vihaiseksi.

    • poika leikattiin vajaat kolme viikkoa sitten joten en osaa sen kohdalta sanoa mitään noista myöhemmistä vaikutuksista. :) Mutta leikkaus meni hyvin, en saanut sitä vapaapäivälle joten vein aamulla koiran eläinlääkärille ja otin töistä vain sen verran vapaata että hain sen sieltä kotiin nukkumaan. Koira oli niin pökkerössä ja väsynyt että se vain nukkui, joten silloin ei kauluria vielä tarvinnut. Siihen totuteltiin ekana iltana, jotkuthan totuttavat koiran kauluriin jo ennen tulevaa leikkausta, mutta nuoren koiran kanssa se oli oikeastaan ehkä helpointa vasta tuossa vaiheessa, kun koira vielä oli tosiaan väsynyt eikä jaksanut niin kamalasti stressata edes sitä kamalaa kauluria... Kyllähän se alussa sitä ihmetteli ja törmäili sen kanssa, mutta äkkiä se oppi, toisena iltana se osasi jo maata sen kanssa lempipaikallaan lempiasennossaan eli tiukalla kerällä. :) Kun sai namia palkinnoksi aina kun kauluri laitettiin, niin ihan ilman vastaanpanemisia se sen otti vastaan, kauniisti istuen ja häntää heiluttaen. Annoin koiralle ell:n kirjoittamaa särkylääkettä kahtena päivänä ja vielä kolmannen päivän aamuna, mutta sen jälkeen ei ollut enää tarvetta. Kauluria pidin vain öisin ja ollessani töissä, ja sen verran oli tuuria oman flunssan ajoituksen kanssa että loppuviikon makasin itse päivät sohvalla, joten oltiin sitten koiran kanssa potilaina samalla aikaa. :) Koira uskoi tosi hyvin kun sitä kielsi nuoleskelemasta haavaa. Minä pidin sillä sitä kauluria koiran ollessa yksin reilun viikon varmuuden vuoksi, ihan viimeisinä päivinä ennen tikkien poistoa en enää viitsinyt laittaa kun koiralla ei ollut yhtään mitään mielenkiintoa haavaa kohtaan ja se oli parantunut tosi hyvin. Tikit poistettiin pojalta 11. päivänä leikkauksen jälkeen, se on varmaan tavallisinta että suunnilleen kymmenen päivän päästä, riippuu tietysti miten on parantunut... Meillä meni hienosti, ja poika on oma rattoisa itsensä. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3655
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3209
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2845
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      81
      2658
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1728
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1670
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1497
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1465
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1454
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1438
    Aihe