Kastroinnista...

Suunnittelen tässä vieväni uroskoirani kastrointiin jossain vaiheessa. Minulla ei ole kokemusta leikkauksen käyneistä lemmikeistä, joten haluaisin vinkkejä kaikesta mihin kannattaa varautua. Esim. kannattaako ajoittaa leikkaus vapaapäiville, missä vaiheessa voi jättää jo yksin, kauanko kauluria käytetään ja tottuvatko koirat siihen yleensä hyvin, missä vaiheessa tikit poistetaan, kuinka koira yleensä reagoi leikkauksen jälkeen (masentuuko tms.), kuinka leikkaus vaikuttaa käytökseen/luonteeseen ym. Siis kaikenmoinen info on tervetullutta =)

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n.sorsa

      Varaa ihmeessä aikaa viellä leikkauksenkin jälkeen voit seurata sen vointia, ettei leikkauksesta tule jotakin komplikaatioita, parisenpäivää leikkauksen jälkeen ole ainakin sen kanssa.

      Koirulit on yksilöitä kaulurien kanssa jotkut tottuvat jo muutamassa päivässä siihen ja jotkut ei totu siihen ollenkaan.

      Nykyisin on olemassa itsessään sulavia tikkejä mitä ei tarvitse ottaa pois.

      Kyllä koirulit ovat ainakin ihmeessään ja nolona, kun kivekset poistetaan taas tapaus kohtaista koira kohtaista, jotkut voi masentuakkin.

      Luonne ei välttämättä leikkauksen jälkeen muutu koirilla, kolme vaihtoehtoa leikkauksen jälkeen ja iällä ei ole mitään tekemistä eli tässä nämä.

      1. koiran luonne pysyy samana.

      2. koirasta tulee kiltimpi.

      3. koira voi tulla jopa vihaiseksi.

    • poika leikattiin vajaat kolme viikkoa sitten joten en osaa sen kohdalta sanoa mitään noista myöhemmistä vaikutuksista. :) Mutta leikkaus meni hyvin, en saanut sitä vapaapäivälle joten vein aamulla koiran eläinlääkärille ja otin töistä vain sen verran vapaata että hain sen sieltä kotiin nukkumaan. Koira oli niin pökkerössä ja väsynyt että se vain nukkui, joten silloin ei kauluria vielä tarvinnut. Siihen totuteltiin ekana iltana, jotkuthan totuttavat koiran kauluriin jo ennen tulevaa leikkausta, mutta nuoren koiran kanssa se oli oikeastaan ehkä helpointa vasta tuossa vaiheessa, kun koira vielä oli tosiaan väsynyt eikä jaksanut niin kamalasti stressata edes sitä kamalaa kauluria... Kyllähän se alussa sitä ihmetteli ja törmäili sen kanssa, mutta äkkiä se oppi, toisena iltana se osasi jo maata sen kanssa lempipaikallaan lempiasennossaan eli tiukalla kerällä. :) Kun sai namia palkinnoksi aina kun kauluri laitettiin, niin ihan ilman vastaanpanemisia se sen otti vastaan, kauniisti istuen ja häntää heiluttaen. Annoin koiralle ell:n kirjoittamaa särkylääkettä kahtena päivänä ja vielä kolmannen päivän aamuna, mutta sen jälkeen ei ollut enää tarvetta. Kauluria pidin vain öisin ja ollessani töissä, ja sen verran oli tuuria oman flunssan ajoituksen kanssa että loppuviikon makasin itse päivät sohvalla, joten oltiin sitten koiran kanssa potilaina samalla aikaa. :) Koira uskoi tosi hyvin kun sitä kielsi nuoleskelemasta haavaa. Minä pidin sillä sitä kauluria koiran ollessa yksin reilun viikon varmuuden vuoksi, ihan viimeisinä päivinä ennen tikkien poistoa en enää viitsinyt laittaa kun koiralla ei ollut yhtään mitään mielenkiintoa haavaa kohtaan ja se oli parantunut tosi hyvin. Tikit poistettiin pojalta 11. päivänä leikkauksen jälkeen, se on varmaan tavallisinta että suunnilleen kymmenen päivän päästä, riippuu tietysti miten on parantunut... Meillä meni hienosti, ja poika on oma rattoisa itsensä. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3461
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2336
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1848
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1417
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe