Röllikylä PowerParkiin 2009

mörrimöykkyo8

PowerParkiin rakennetaan Röllikylä

Alahärmän PowerPark-huvipuistoon rakennetaan Röllikylä. Piirretyn Rölli-animaation tuottanut MRP Matila Röhr Productions on sopinut asiasta huvipuiston kanssa.
Röllikylän suunnitelman on tehnyt elokuvan taiteellinen johtaja Janne Kopu. Rakentaminen alkaa kesäkuun alussa ja kylä on suunniteltu avattavaksi vuoden 2009 keväällä.

- Satumaailmassa tulemme näkemään hahmojen lisäksi heidän asumuksiaan, vesiputouksia ja erilaisia rakennelmia, kertoo PowerParkin johtaja Mikko Kiviluoma.

PowerPark on laajentunut voimakkaasti aina perustamisestaan lähtien. Nykyisin huvipuisto kattaa jo noin 100 hehtaarin alueen. Talousneuvos Jorma Lillbacka perusti huvipuiston vuonna 2000 avatun karting-radan yhteyteen.

YLE Uutiset

Lähde:
http://www.yle.fi/uutiset/pop/oikea/id89050.html

3

1846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2009

      Lähde:
      http://www.marmai.fi/uutiset/article78420.ece

      Röllikylä Powerparkiin

      Röllin sydän -animaation tuottanut MRP Matila Röhr Productionssekä Alahärmässä sijaitseva elämyspuisto Powerpark ovat solmineet yhteistyösopimuksen piirroselokuvaan perustuvan matkailukohteen rakentamisesta.

      Powerparkin huvipuiston osaksi rakennetaan elokuvassa nähty Röllikylä. Röllikylän suunnitelman on tehnyt elokuvan taiteellinen johtaja Janne Kopu.

      -Olen erittäin iloinen, että piirrettyyn Rölli ­elokuvaan luotu kylä muuttuu todellisuudeksi. On hienoa, että lapset voivat omalla mielikuvituksellaan jatkaa Röllin tarinaa, kun he vierailevat Powerparkin Röllikylässä. Aivan erityisen iloinen olen siitä, että kylä nousee Pohjanmaalle, jossa olen saanut vuosien kuluessa tuottaa useita elokuvia. Ties vaikka Röllin tarina saisi täällä jatkoa, toteaa Röllin Sydän ­piirroselokuvan tuottaja Marko Röhrtiedotteessa.

      Röllikylän rakentaminen aloitetaan välittömästi kesäkuun alussa ja se on suunniteltu avattavaksi ensi keväänä.

    • PowerPark

      Rölli ja Powerpark yhteistyöhön

      RÖLLI JA POWERPARK YHTEISTYÖHÖN
      Röllin sydän -piirroselokuvan kylä rakennetaan huvipuistoon


      Röllin sydän -animaation tuottanut MRP Matila Röhr Productions sekä Alahärmässä sijaitseva elämyspuisto Powerpark ovat solmineet yhteistyösopimuksen piirroselokuvaan perustuvan matkailukohteen rakentamisesta. Powerparkin huvipuiston osaksi rakennetaan elokuvassa nähty Röllikylä, jossa voivat seikkailla niin lapset kuin aikuisetkin. Kylän malli on piirretystä elokuvasta tuttu; lukuisia mielikuvituksellisia rakennuksia ja röllimäisiä vimpaimia. Röllikylän suunnitelman on tehnyt elokuvan taiteellinen johtaja Janne Kopu.

      "Olen erittäin iloinen, että piirrettyyn Rölli -elokuvaan luotu kylä muuttuu todellisuudeksi. On hienoa, että lapset voivat omalla mielikuvituksellaan jatkaa Röllin tarinaa, kun he vierailevat Powerparkin Röllikylässä. Aivan erityisen iloinen olen siitä, että kylä nousee Pohjanmaalle, jossa olen saanut vuosien kuluessa tuottaa useita elokuvia. Ties vaikka Röllin tarina saisi täällä jatkoa..." toteaa Röllin Sydän -piirroselokuvan tuottaja Marko Röhr.

      Röllikylän rakentaminen aloitetaan välittömästi kesäkuun alussa ja on se suunniteltu avattavaksi vuoden 2009 keväällä.

      "Powerparkin huvipuistoon sijoittuva satumaailma täydentää puiston ilmeen ja olemmekin todella ylpeitä että saimme Röllikylän isoksi osaksi satumaailmaa. Satumaailmassa tulemme näkemään hahmojen lisäksi heidän asumuksiaan, vesiputouksia ja erilaisia rakennelmia joiden parissa kaikki perheen jäsenet tulevat varmasti viihtymään. Ja kun rakennuttajana toimii Jorma Lillbacka, tulemme varmasti yllättymään kaikki." toteaa johtaja Mikko Kiviluoma Powerparkista.

      Röllin sydän -elokuvassa suomalaisten rakastama Rölli on nähty ensi kertaa piirroshahmona. Kyseessä on klassinen piirrosanimaatio, jota toteuttamassa on ollut yli 100 animaattoria. Röllin sydän vie Röllin ystävineen huikeaan seikkailuun, kun Menninkäisten metsä uhkaa kivettyä. Ainoa toivo on löytää vuosituhannet kadoksissa ollut Ymmärryksen sydän. Matka sydämen luo on kuitenkin pitkä ja vaarallinen - ja tien perille tietää vain Milli Menninkäinen. Vastoin kaikkia periaatteitaan röllien on nyt luotettava menninkäiseen.

      Rölli, Satu Suomalainen -kisan voittaja nähdään ensimmäistä kertaa DVD:llä piirrettynä 27.6.2008, jolloin Röllin sydän -elokuva julkaistaan. DVD:ltä voi katsoa lisäksi dokumentin siitä kuinka Röllin sydän -elokuva on tehty ja tunnuskappaleen musiikkivideon. Levyltä löytyy myös Rölli -karaoke koko perheelle sekä ohjaaja Pekka Lehtosaaren ja tuottaja Marko Röhrin kommenttiraita.

      Röllin sydän -elokuvan on ohjannut ja käsikirjoittanut Pekka Lehtosaari. Elokuvan visuaalisesta suunnittelusta vastaa taiteellinen johtaja Janne Kopu. Nimiroolissa kuullaan näyttelijä Allu Tuppurainen ja Milli Menninkäisen roolissa Saija Lentonen. Muissa röllirooleissa ovat Aarre Karén (Lakeija), Jyrki Kovaleff (Riitasointu), Matti Ranin
      (Rupeltaja) ja Esa Saario (Kylän Vanhin). Elokuvan on tuottanut Marko
      Röhr, MRP Matila Röhr Productions Oy.

      • Fiskarissa jo nyt

        Röllin seikkailuihin pääsee jo nyt Kisakeskuksen seikkailuradalla oikeassa Rölli-metsässä. Mahtava opas, upea toteutus, reitti itsessään puoltoista tuntia, mutta aikaa kannattaa varata tuplasti tuo. Omat eväät mukaan tai Kisiksen ravintolaan. SUOSITTELEN!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe