Perunan

soseutus

Hei! Miten soseutatte perunan vauvoillenne? Meillä ollaan aloittelemassa kiinteitä ja ajattelimme ensin kokeilla perunaa. Aion keittää itse perunat, mutta mikä olisi parhain soseutustapa. Sauvasekoittimella taitaa tulla liisteriä ja yhtä perunaa varten ei viitseisi oikein ottaa sähkövatkaintakaan esille. Yritin survoa ihan haarukalla, mutta peruna tuntui jäävän vähän liian kokkareiseksi näin.

8

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neidin äiti

      Eli alotettiin soseiden kokeilu jo kun neiti oli 3 kk, perunalla aloitettiin ja sitten annettiin bataattia.. Mä oon aina survonu vaan haarukalla, kun ei koskaan oo oppinu ns. sileisiin ruokiin niin ei niistä oikeen ees välitä.
      Jos tuntuu että peruna jää liian kökköreiseksi niin ota iso lusikka ja painele sillä vielä lopuksi.

      • ........

        Siivilä on hyvä. Meillä ei toiminut toi haarukkasysteemi. Riippunee lapsen iästäkin.


    • kuuluu..

      sauvasekottimeen semmonen purkkiosa, missä siis terä sisällä, ni sekotan sillä,tosi kätsy.lisään perunan sekaan vähän omaa maitoani tai nannia niin on vähän "sileämpää".muistathan että peruna saattaa kovettaa masua aika lailla että kannattaa tarjota vaik jälkkäriks luumua tai ruusunmarjaa.

    • äippäliini

      Minä olen soseuttanut kaikki kasvikset paseeraamalla. Eli tilsinyt ne siivilän läpi... Tulee tosi hienoa mössöä! Ja helppo tehdä pienillekin määrille. Sauvasekoittimessa on se huono puoli, että se saattaa lisätä ilmaa ruokaan, joka sitten tietää vauvelille ilmavaivoja...

      • täällä,tittidii

        perunalla kun aloitettiin niin keitin yhden ja suunnilleen puolet siitä muussasin TEESIIVILÄN läpi ja korviketta sekaan, sen sileämpää tuskin voi olla edes, ja aika nopee ratkasu...sitten kun "voi" tehä isompia satseja niin sauvalla


    • mainitsen...

      perunat ja muutkin juurekset yms. kantsii mieluummin höyryttää ku keittää ettei vitamiinit lähde.

      • Enpä ois ite tuota siiviläsysteemiä keksinytkään. Muut systeemit oonkin jo testannu ja neidille ei kelpaa. Ehkä se on potun maussa, mene ja tiedä, mutta testaanpa tuon vielä. Sitten saa pottu olla meillä vähän aikaa kokonaan poissa ruokalistalta.

        Ja höyryssä olen keittänyt. Musta se on parempi tapa muutenkin kuin vedessä keittäminen.


    • immeine

      Mä teen sähkövatkaimella ihan samaan tapaan soseen kuin perunamuusin, mutta jätän suolan pois, nesteeksi Nan2 tai rintamaitoa enkä vatkaa yhtä kauan kuin normimuusia. Joskus laitan sekaan porkkanaa, jolloin soseutan sauvasekoittimella eikä siitä tule yhtään liisterimäistä kun ei liian kauan soseuta. Teen yleensä isomman annoksen kerralla ja pakastan jääpalakuutiorasioissa. Perunan rakenne ei mulla ainakaan ole kovinkaan paljon muuttunut pakastettaessa. Koskaan ei ole vauvalla ollut ilmavaivoja kun noita soseita on syönyt. Bataatti on myös hyvä vaihtoehto perunalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17375
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      179
      12350
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6111
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4945
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4945
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      22
      3603
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      39
      3135
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      144
      3111
    Aihe