Ei me haluta, että meidän lapsi seurustelee ulkomaalaistaustaisen kanssa, koska vaikeudet ovat ennustettavissa...
karkoittaa lapsi menneiden vuosisatojen tapaan jonnekin mahdollisimman kauas, lähettää vaihto-oppilaaksi?
mitä tehdä,
10
2097
Vastaukset
- pom
Harmillinen tilanne, jos tama ulkomaalaistaustainen lapsi on niin vastustamatonta seuraa, ettei tenavasi pysty vastustamaan leikkimista hanen kanssaan.
Eiko kukaan originaali suomalaislapsi halua seurustella lapsesi kanssa ... onneksi ulkomaalaistaustainen lapsi ei ole ennakkoluuloinen vaan jakaa huomiotaan myos sinun lapsellesi. - vaan
Kyllä elämä opettaa ja jonkun ajan päästä lapsesi voi olla tällä palstalla mankumassa vaikeuksiaan monen muun tavoin. Siinähän oppii, turhaa yrität kieltää, kun ei se jakeluun mene kuitenkaan.
- ...
Siellähän niitä on sitten ulkomaalaistaustaisia luokkakavereina, naapureina jne. pilvin pimein... ei tarvii enää näistä meidän pienten ympyröitten harvoista tarjokkaista huolestua ;)
- mamun kanssa
No onko siinä ulkomaalaisessa jotain kummallisuuksia, muukin kuin ehkä ulkoiset merkit? Minkä ikäinen lapsenne on? Ja minkä ikäinen on tämä toinen osapuoli? Mielestäni, jollei kyseessä ole selkeästi alaikäinen lapsi tai jotenkin kehitykseltään poikkeava, niin antakaa lapsenne seurustella. Parasta tukea lapsellenne on että tutustutte tähän ulkomaalaiseen ja samalla teette pelisäännöt selväksi tälle kaverille. Olisi myös aivan asiallista ottaa vaikkapa yhteyttä tämän maahanmuuttajan vanhempiin ja jakaa heidän kanssa tämä asia, mistäs tiedät ettei siellä ajatella aivan samoin tuosta seurustelusta? Kokemuksesta tiedän että myös ulkomaalaisilla on ennakkoluuloja/käsityksiä suomalaisista, erityisesti tytöistä, jotka seurustelevat ulkomaalaisen pojan/miehen kanssa. Käsitykset ovat syntyneet monesti ravintolakokemusten perusteella ja tietysti ne yleistetään normikäyttäytymiseksi jokaisen suomalaisen kohdalla - ikävä kyllä. Vaikeuksia on myös suomi-suomi seurustelussa, mutta ymmärrän kyllä huolenne.
- tälle vuosisadalle
Oletko tosissasi vai oliko tää viesti jonkinlainen huono vitsi? Oli kyllä oikein kunnon tuulahdus menneisyydestä. Eniten nauratti toi viittaus yleisesti pahoihin "ulkomaalaistaustaisiin", minkä jälkeen pohdit lapsen lähettämistä vaihto-oppilaaksi. Hmm... Mitä tarkoitat "ulkomaalaistaustaisilla"? Saksalaisia? Kiinalaisia? Venäläisiä? Jenkkejä? Ruotsalaisia? Kurdeja? Intialaisia? Jos tosiaan olet tosissasi, suosittelisin, että aloitat lukemalla muutaman kirjan lapsesi (tulevan?) seurustelukumppanin kulttuuriin ja maan historiaan liittyen. Ehkä osaat sen jälkeen sentään muotoilla kysymyksesi paremmin.
Tsiisus, miten ihmiset voikin olla avuttomia...- tietoa
Lue myös oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen raportti: "Ulkomaalaisten rikollisuus Suomessa" ettei tarvitse mielikuvaansa luoda pelkän mutu tuntuman perusteella.
- Joku rajoitteinen
tietoa kirjoitti:
Lue myös oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen raportti: "Ulkomaalaisten rikollisuus Suomessa" ettei tarvitse mielikuvaansa luoda pelkän mutu tuntuman perusteella.
Lue vaan tilastoja ja jätä katsomatta mitä suomes oikeast tapahtuu. Rikollisuutta ja juoppo huumehörhöjä seinähulluja tihulaisia ihan omasta takaa. Jos saaren hevosista 50% kuoli, kuulostaa kauhealta. Mutta saarella olikin vain kaksi hevosta. Ei niitä suomalaisten synkkyyksiä tarvi aina peilata jonkun niskaan. Ulkomaalaisia asuu täällä myös paljon fiksumpia kuin keskiverto maalaisemmekaan!
- pikku-suomipimu
Joo, tehkää vaan niin! Minun vanhempani yrittivät saada minut 17-kesäisenä pysymään erossa suomalaisesta poikaystävästäni lähettämällä minut kesäksi Keski-Eurooppaan sukulaisten riesaksi. Sillä reissulla pokasin puolalaisen, turkkilaisen ja guinealaisen - ekat ulkkismieheni ikinä. Ja sille tielle jäin.
Mutta tsemppiä vaan teille! Yrittänyttä ei laiteta... - ulkomaillahan
se lapsi ei varmasti löydä ketään ulkomaalaistaustaista... Tunnen yhden äärimmäisen rasistisen isän jonka molemmat tyttäret lähtivät maailmalle ja perustivat perheen sinne.
- vain ;-)
Karkota vain ulkomaille ulkomaalaisia pakoon. Vanhempani "karkottivat" pikkusiskon kuukaudeksi luokseni Itävaltaan pitääkseen tämän erossa yhdestä kotimaisesta porukasta. Ensi töikseen sisko seurusteli sen kuukauden söpön marokkolaisen poitsun kanssa :-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1411775- 401678
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631430- 681315
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2161197Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2791123- 701093
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää19979- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106898