Osaako joku kertoa, onko p11 primeran abs jarruissa jokin tyyppivika? Toisin sanoen voiko abs vialle (abs valo palaa) tehdä itse mitään vai täytyykö vain kiltisti viedä nissan huoltoon? Auto on vuosimallia 97
primera p11 abs -valo
7
4344
Vastaukset
- Teppo
Puhdista ihan ite ABS anturit vaikka joka renkaasta. Helppo homma. Jos ei auta, nii vie sitte vasta huoltoon.
- ABS
Anturit ovatko ne helposti irrotettavissa?.Jos tuntuvat tiukaltajätä siihen älä riko johdotuksia tai muutakaan Vie kiltisti huoltoon ja pyydä että katsovat tetterillä mikä pyörän anturi on vialla tai siellä näkevät myös helposti mikä valon palamisen aiheuttaa.Saa kuulemma itse seurata (Ainakin tääläpäin vian hakemista)Muuten vian etsintä ABS järjestelmästä on kuin etsisi sitä neulaa heinasuovasta.
Kokenut toisessa merkeissä - rimpula
ABS merkkivalo voi syttyä myös jos akku on tyhjä ja laturi ei toimi. Latauksen merkkivalo ei varoittanut mitään, yhtäkkiä vain ABS:n merkkivalo syttyi ja vauhti hyytyi, välillä se valo sammui taas ja tehot tulivat takaisin mutta muutaman km:n jälkeen syttyi uudestaan ja matka katkesi sähkön loppumisen vuoksi. Laturi oli rikki.
- timppa
Samaa vaivaa,valo syttyili vähän väliä ja sammui omia aikojaan.Kiusa hävisi ittekseen eikä toistunut sen jälkeen.Primera 1.6 slx -95.
- PENA
TÄSSÄ MENNEINÄ VUOSINA OLI KANSSA VALOVIKAA ABS.N KANSSA.NISSAN HUOLTO OLIS VAIHTANUT VAIKKA MITÄ ANTUREITA,MUTTA JUST SILLÄ HETKELLÄ OLI PIENTÄ LIKVIDITEETI PULAA JOTEN VEIN PAIKALLISEEN FORD HUOLTOON,JOSSA HUOLTO JOMPPE KATSOI JA SANOI ETTÄ ON ANTURIN JONHDON PINTA RIKKI JOKA ANTOI VIKA ILMOITUSTA.JOMPPE VETI KURISTE SUKAN PÄÄLLE JA KAS VIKA OLI SILLÄ KORJATTU.
- rutkuprutkutin
Mulla on vm. -99 P11 farkkuprimera.
Mulla jurruttanut abs kans välillä ihmeesti pikkujarrutuksilla, välillä vähän, välillä reilusti ja välissä oireilu ollut pois.
Tänään absin merkkivalo paloi muutaman kilsan verran ja sammui itsekseen.
Anturit vissiin vaan paskaiset....?? Kesällä katsastin, läpi meni ja arvot hyvät vielä. Joten aika vikkelästi tää vika sit tuli. - Ababababs
-99 P11 sedani ja kappas ku ABSi nikottelloo.
Valo syttyy toistaiseksi vaan joskus, sitteku syttyy niin palaa sammutukseen asti. Tuntus myös että joskus kun tallaan jarrua ihan asfaltilla niin naputtaa poljinta kuin ABSi olisi toiminnassa vaikkei valo edes pala.
Suunnitelmissa olis lueskella sulakeluukun liittimestä vikakoodit ettei summassa tarvis lähtee kulmia tutkiskeleen, ellen sitten onnistu oikosulkeen vääriä pinnejä ja kyrväyttään koko sähkösysteemin. Netin kuvissa ku tuntus olevan ristiriitasta tietoa ja sopivasti päinvastaisissa kulmissa liitintä 12V ja GND. Eli jos sinne maadoittaa niin saattaaki liitin väärinpäin tulla maan sijasta virta. Vaan kaippa sen maan voi vetää yhtähyvin varmuudeks vaikka suoraan koriin. Sitte pitäs vikavalon vilkutella koodia ja voiettäku helppoo (teoriassa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1022204Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1142001Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021990Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441791Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091647- 371435
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291255Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941153Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701150- 521089