Mihin aikaan teillä herätään?

aamun virkku

Siis viikonloppuisin ja muina vapaa päivinä.
Minkä ikäiset lapset?

Kello on nyt 10.30 ja olen yksin koiran kanssa hereillä. Vauva oli aamusta hereillä, mutta nukkuu taas. Muut lapset on 12v, 10v, 7-v ja 5-v.
Kaikki poikia. Illalla nukahtivat kymmenen aikoihin. Mieskin nukkuu yhä.

Jaa nyt heräsi 7-v.

6

1347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sokea

      kello olikin vasta 9.30.

      • Tuulianne

        soisi lasten nukkuvan vähän pitempään, mutta koulu ja rytmi on automaattisesti herättämässä puol 8- puol 9...Joskus nukkuvat pidempään.
        Itse saa jatkaa unia sillon tällön kun kehottaa lapset yläkertaan leikkimään...


    • 4:n äiti

      Meillä on arkena herätys klo 7.00. Vapaapäivinä en tiedä, mihin aikaan koululaiset heräävät, mutta itse herään klo 8-9 välillä, ja tytöt ovat siinä vaiheessa jo hereillä.

      Meillä on huonot kokemukset siitä että lapset saisivat valvoa viikonloppuna pitkään ja nukkua vastaavasti aamulla pidempään. Siinä menee rytmi sekaisin pitkäksi aikaa, ja kouluaamut ovat yhtä rähinää. Kun hiljaisuus on joka ilta klo 21.00, on maanantaiaamutkin ihan inhimillisiä.

    • kaikki lapset

      on vielä alle kouluikäisiä, mutta herätys on ennen seitsemää. Yleensä puolelta.

      Joskus harvoin saa nukkua puoli kahdeksaan ja erittäin harvoin kahdeksaan.

      Yleensä viikonloppuisin köllötellään sängyssä mahdollisimman pitkään ja usein aamupala menee vasta puoli yhdeksään. Lapsen onneksi viihtyvät hyvin leikeissään.

      Meillä myös tehty se huomio että lipsuminen nukkumaanmenossa vain sekoittaa arkea. Eikä ainakaan meidän lapset kun aika pieniäkin vielä ovat, jaksa edes vielä viikonloppuvalvomisia.

    • Inkeri70

      Kouluaamuina yleensä ensimmäiset heräävät 7.15 ja sitten tunnin päästä seuraavat. Kaikki lapset menevät kouluun joko klo 8:ksi tai 9:ksi.

      Kaikki menevät nukkumaan klo 21, isoimmat lukevat tai tekevät muuta omissa huoneissaan ja nukahtavat yleensä klo 22.

      Koska arkiset asioinnit toimitetaan yleensä 8-17 välisenä aikana: koulu, lääkärit, terapiat, hammaslääkärit yms., olen todennut että kaikkein parasta on, kun päivärytmi on suunnilleen samanlainen vuoden ympäri. Varsinkin jos viikonloppuna valvoo myöhään, maanantaiaamu on ihan kammottava. Lauantaisin ja sunnuntaisin lapset saattavat nukkua pidempään, en herättele, jos ei ole menoa. Silti yleensä kaikki ovat hereillä yhdeksältä. Koska sitten viikonloppuisin liikutaan ja ulkoillaan enemmän kuin arkisin, nukkumaan meno on tavallisesti suht helppoa sunnuntaisinkin. Perjantai-ilta on se, jolloin voidaan vähän valvoakin, yhteinen peli-elokuva-mässy-ilta.

    • koskaan, aina

      on joku hereillä, laskennassa pitää kaikkien olla paikalla kaikkien kello 24.00, muutten on ihan sama missä ne menee ja missä nukkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe