Mihin aikaan teillä herätään?

aamun virkku

Siis viikonloppuisin ja muina vapaa päivinä.
Minkä ikäiset lapset?

Kello on nyt 10.30 ja olen yksin koiran kanssa hereillä. Vauva oli aamusta hereillä, mutta nukkuu taas. Muut lapset on 12v, 10v, 7-v ja 5-v.
Kaikki poikia. Illalla nukahtivat kymmenen aikoihin. Mieskin nukkuu yhä.

Jaa nyt heräsi 7-v.

6

1370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sokea

      kello olikin vasta 9.30.

      • Tuulianne

        soisi lasten nukkuvan vähän pitempään, mutta koulu ja rytmi on automaattisesti herättämässä puol 8- puol 9...Joskus nukkuvat pidempään.
        Itse saa jatkaa unia sillon tällön kun kehottaa lapset yläkertaan leikkimään...


    • 4:n äiti

      Meillä on arkena herätys klo 7.00. Vapaapäivinä en tiedä, mihin aikaan koululaiset heräävät, mutta itse herään klo 8-9 välillä, ja tytöt ovat siinä vaiheessa jo hereillä.

      Meillä on huonot kokemukset siitä että lapset saisivat valvoa viikonloppuna pitkään ja nukkua vastaavasti aamulla pidempään. Siinä menee rytmi sekaisin pitkäksi aikaa, ja kouluaamut ovat yhtä rähinää. Kun hiljaisuus on joka ilta klo 21.00, on maanantaiaamutkin ihan inhimillisiä.

    • kaikki lapset

      on vielä alle kouluikäisiä, mutta herätys on ennen seitsemää. Yleensä puolelta.

      Joskus harvoin saa nukkua puoli kahdeksaan ja erittäin harvoin kahdeksaan.

      Yleensä viikonloppuisin köllötellään sängyssä mahdollisimman pitkään ja usein aamupala menee vasta puoli yhdeksään. Lapsen onneksi viihtyvät hyvin leikeissään.

      Meillä myös tehty se huomio että lipsuminen nukkumaanmenossa vain sekoittaa arkea. Eikä ainakaan meidän lapset kun aika pieniäkin vielä ovat, jaksa edes vielä viikonloppuvalvomisia.

    • Inkeri70

      Kouluaamuina yleensä ensimmäiset heräävät 7.15 ja sitten tunnin päästä seuraavat. Kaikki lapset menevät kouluun joko klo 8:ksi tai 9:ksi.

      Kaikki menevät nukkumaan klo 21, isoimmat lukevat tai tekevät muuta omissa huoneissaan ja nukahtavat yleensä klo 22.

      Koska arkiset asioinnit toimitetaan yleensä 8-17 välisenä aikana: koulu, lääkärit, terapiat, hammaslääkärit yms., olen todennut että kaikkein parasta on, kun päivärytmi on suunnilleen samanlainen vuoden ympäri. Varsinkin jos viikonloppuna valvoo myöhään, maanantaiaamu on ihan kammottava. Lauantaisin ja sunnuntaisin lapset saattavat nukkua pidempään, en herättele, jos ei ole menoa. Silti yleensä kaikki ovat hereillä yhdeksältä. Koska sitten viikonloppuisin liikutaan ja ulkoillaan enemmän kuin arkisin, nukkumaan meno on tavallisesti suht helppoa sunnuntaisinkin. Perjantai-ilta on se, jolloin voidaan vähän valvoakin, yhteinen peli-elokuva-mässy-ilta.

    • koskaan, aina

      on joku hereillä, laskennassa pitää kaikkien olla paikalla kaikkien kello 24.00, muutten on ihan sama missä ne menee ja missä nukkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5479
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5046
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4156
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      42
      3483
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3126
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      70
      2987
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2168
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2116
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe