Muutan yhteen kihlattuni kanssa, ja pääsen töihin. Palkka on n.1800e/kk. Jos avopuolisoni ei pääse töihin, saako hän mitään rahaa?:o Hän valmistuu ensi kuussa koulusta. Onko hänellä mahdollisuus saada toimeentulotukea tai työttömuuskorvausta, vaikka minun palkkani on aika hyvä? Hän ei ole ollut koskaan vielä töissä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eipä puolisosi taida mitään saada. Taidat olla tuloinesi juuri sillä rajalla, että työmarkkinatukea ette saa. Sen voit tarkistaa tuolla olevalla laskurilla: http://asiakas.kela.fi/tilaskenta_app/TILaskentaApplication . Jos avopuolisollasi olisi johonkin oikeus, niin vain työmarkkinatukeen. Peruspäivärahaan edellytetään tietty aika työssäoloa.
Toimeentulotukea ette saisi.
Miettikää siis kahdesti, kannattaako yhteistä osoitetta ottaa.
Joo, niin vähän aattelinkin, että tuo toinen ei saa mitään. Ellei se nyt töihin myös pääse.
Eipä muuta auta kuin äkkiä hommiin, ja ihan mihin tahansa, että saa työssäoloehdon täyteen.
10 kuukautta kunhan saa kerättyä kasaan sellaista työtä, että vähintään 18 tuntia joka viikko työskentelee, niin johan alkaa työttömyyskorvaustakin tulla.
Vielä kannattaa heti liittyä johonkin työttömyyskassaan kun alkaa sitä työssäoloa keräämään,niin pääsee sitten 10 kk kuluttua ansiosidonnaiselle korvaukselle, joka on aina parempi kuin kelan perspäiväraha.
Toki se kelan perspäiväraha sitten ainakin maksetaan,kun on ollut senverran työssä, että yhteiskunta kattoo työttömyyskorvauksen "arvoiseksi", vaikka miehesi ei olisikaan raskinut itselleen sitä kassan etua maksaa.
Sitä työssäoloa kerätessä ei kukaan kysele, että mitä työtä se on ollut, joten aina kannattaa mennä töihin ainakin senverran että se oikeus työttömyyskorvaukseen syntyy.
Se muuten pitää paikkansa, että etsivä löytää. Eli yhdessä voisitte kaverisi kanssa alkaa etsimään hänelle sitä työpaikkaa. Se on jossain. Jos ei löydy aivan kotinurkilta niin sitten laajennatte etsintäaluetta.
Sitä työkkärin työpaikkaa ei kannata jäädä odottelemaan vaikka sekin joskus sieltä tulee. Itse voi kuitenkin vaikuttaa asioihin.
Voitte ajatella asiaa siten, että mitään ei häviä kyselemällä. Jossakin vaiheessa se työpaikka nappaa, kun vaan jaksaa kysellä. Onnea etsintään ja yhteiselle taipaleelle.
Tää taisi nyt tulla asian vierestä, mutta ei kai se haittaa......