Vento TDi

Kannattaiskohan tuoda saksasta TDi Vento? Suomessa noita ei näy olevan tarjolla. Onko surituskyvyssä ja kulutuksessa suuri ero TD malliin. Paljonko tulis verot olemaan jos taxfree hinta ois 4000-5000 euroo? Onko 90hv TDi kone miten kestävä?
1224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

4000 km tuli täyteen tuonti TDI:llä, vm -97, sanoisin että ehdottomasti kannattaa jos löytät yhtä hyväkuntoisen kuin tämä. TDI on kestävä kone, poislukien hihna ja sen kiristysrulla, mutta kun vahdit hihnaa niin eiköhän se kestä.
Hihnan vaihto on omassa edessä vasta ensi kesänä.

Tarkista että huoltokirja löytyy ja jos ostat priiman yksilön niin kirjallisena maininta accident free.

Verot 3800-5000 euroa riippuen vuosimallista, kilometreistä ja varusteista. Ventossakin taisi tulla 95-96 niitä uudistuksia mm. 2xairbag, abs, tummat takavalot jne...saksa on täynnä erikoismalleja joissa on lasiset sähkökattoluukut, sähkölasit, penkinlämmittimet ja climatronic-automaatti-ilmastoinnit (ehdoton varuste). Kunnon koneella ja varusteilla vento alkaa tuntuakin jo Ventolle.

Ilmastointi päällä ja matka-ajossa (80-90 km/h) -97 TDI kuluttaa ~5 l/100 km, sekalaisessa moottoritie ja kaupunkiajossa 5.7 - 6.4 l/100 km.
90 hp (66 kW) kone on ohituksissa jopa farmari-korisessa autossa uskomattoman tehokas, pikkuauton ja täysperävaunu-rekan ohittaa lyhyelläkin suoralla hujauksessa. Tankillisella pääsee n. 1000 km. Diesel-vero on Golf Variantissa 428 euroa vuodessa.

Ainoat miinukset autossa on meluisuus (195/50 R15-renkaat) ja sekään ei vähentynyt ruostesuojauksen jälkeen. Ajattelin jossain vaiheessa vaimentaa bitumimatolla hieman.

Tuolla on juttua saksaksi VW:n ns. "erikoismalleista": http://www.vw-otmc.de/golf3/sonder.htm
Käännä vaikka altavistan babelfishillä englanniksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


P.K kirjoitti:

Kannattaiskohan tuoda saksasta TDi Vento? Suomessa noita ei näy olevan tarjolla. Onko surituskyvyssä ja kulutuksessa suuri ero TD malliin. Paljonko tulis verot olemaan jos taxfree hinta ois 4000-5000 euroo? Onko 90hv TDi kone miten kestävä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu