eli tuommoiseen olisi hakusessa virustorjuntaohjelma, kovin raskas ei voi olla kun on konekin kevyt. AntiVir:in meinasin hakea mutta huomasin ettei enää päivityksiä noin vanhaan wintoosaan. Onko mitään?
Kevyt ja ilmainen
win98se läppäriin
8758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Päivitä nyt se käyttöjärjestelmä ensimmäiseksi. Ei millään virustorjunnalla saada tietoturvaa jos käyttöjärjestelmä on ylipäivätty.
Odotinkin tuollaisia kommentteja :-), tästä päästään seuraavaan kysymykseen:
Ko.kone on vintage IBM Thinkpad 560Z johon haluaisin kokeilla TinyXP:tä. Koneessa on levykeasema (floppy) ja ulkoinen CD-ROM PCMCIA-kortin kautta liitettynä. Normi-buuttilevykkeet eivät sisällä ajureita tuolle PCMCIA-kortille enkä ole vielä uutteralla surffailulla moista löytänyt. BIOS antaa buuttivaihtoehdoksi PCMCIA mutta jostain syystä se ei tunnu toimivan, ts. käynnistettäessä CD-ROM ei inahdakaan. Windowsin käynnistyttyä CD-ROM toimii normaalisti.
Pulmani siis on kuinka koneen saisi päivitettyä?
Joku TinyXP on kyllä varmaan laiton, ainakin jos ei lisenssiä löydy ja en kyllä tuosta tiedä. Mutta eiköhän näistä joku toimi:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Windows_Fundamentals_for_Legacy_PCs
http://www.xubuntu.org/
http://fluxbuntu.org/js.html
Muistia ehdottomasti vähintään se 128 megaa. Sen verran tarvitsee mikä tahansa desktoppi tai muuten menee siihen, että rassataan käsipelillä jotain Debsua koneeseen että saadaan kevyt käyttis.
mutta tuntuu kaatuvan tuo juttu joka käänteessä siihen buuttaavan cd:n puutteeseen...
täytyy vielä opiskella asiaa lisää. Kaivelin netistä SmartBootManagerin mutta sekään ei tunnista tuota PCMCIA-CDROMia. Damn. Menen katsomaan Täydellisiä Naisia.
"mutta tuntuu kaatuvan tuo juttu joka käänteessä siihen buuttaavan cd:n puutteeseen..."
*hmm* Debianille taitaa löytyä levykeasennus vielä, menee sitten käyttiksen toimimaan pistäminen nysväämiseksi kyllä.
98:ssa. http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/589365# 3561552
Tässä tietoa:
http://www.avast.com/eng/system-requirements-avast-home.html
AVG 7.5-versio. Mutta kuinka kauan??
http://free.grisoft.com/ww.download-update-7#tba2