Vauvani on vasta muutaman päivän ikäinen ja kysymyksiä näin tuoreena äitinä on paljon. :) Miten usein olisi hyvä imettää näin alkuun? Tuntuu ettei maitoa tule tarpeeksi, joten olen joutunut korviketta antamaan äidin maidon lisäksi. Onko tuttipullot keitettävä joka imetyksen jälkeen? Tarkoittaako puklailu että vauvan massu on täynnä? Pitääkö vauva näin nuorena herättää öisinkin syömään? Kyselin mm. näitä lapsivuodeosastolla, mutta kovin ympäri pyöreitä vastauksia sain.
Imetyksestä ja muista
4
582
Vastaukset
- Henni78
Imetä vaikka aluksi 2-3 tunnin välein tai aina jos vauva tuntuu olevan nälissään. Tämä, samoin kuin yöimetykset lisäävät maidontuotantoa. Muista myös juoda runsaasti vettä(1-2 litraa/pv) ja syödä pitää kans(mielellään terveellisesti). Itselläni tuo maito loppui melkein heti alkuunsa kun en ehtinyt/jaksanut/muistanut syödä ja juoda. Eli ainakin ennen jokaista imetystä vedät pari lasia vettä!! En keittänyt pulloja ja tutteja joka syötön jälkeen, vaan huuhtelin huolellisesti ensin kylmällä ja sitten kuumalla vedellä, jotta maidon rasvat irtoavat kunnolla. Kerran päivässä keitin, riippuu montako pulloa sulla on käytössä. Kannattaa ihan välillä pestäkin pullot fairyllakin tai koneessa(ei tuttiosia koneeseen) ja sitten keittää pikaseen vielä. Vauva voi puklata vaikka masu ei olisikaan vielä täynnä: saattaa johtua esim hotkimisesta, huonosta syöttöasennosta ja yleensäkin vauvan ruokatorvi ja vatsalaukku ovat sen verran vielä kehittymättömiä, että osa maidosta pääsee muutenkin välillä nousemaan takaisin ylös. Muista röyhtäyttää vauva kunnolla pariin kertaan aina syötön jälkeen: vähentää puklailua ja vatsavaivoja. Puklailu ei sinänsä ole mitenkään vaarallista, kunhan puklu ei kaaressa lennä koko ajan. Oma puolivuotiaani vieläkin pulauttaa välillä syötön jälkeen hieman.. Jos vauva nukkuu pitkät yöunet ja kasvaa kivasti, ei tarvitse välttämättä herättää syömään, mutta maidontulon kannalta olisi hyvä imettää ainakin kerran yössä. Meillä kaveri nukkui alusta asti 7-10 h/yössä ja ehkä siksi oma maidontuloni loppui ennen aikojaan, mutta hyvinpä tuo on korvikkeella kasvanut :D Jos tulee muuta mieleen vielä, niin kysy reippaasti vaan!
- mutta sensijaan
päiväsaikaan jos vauva rupee vetämään sikeitä sanottaan nyt vaikka 6 tuntia putkeen, niin koittaisin jo herättää syömään, vaikka pahalta tuntuiskin, ettei mene koko vuorokausirytmi aivan päälaelleen. Vauva herää yöllä itse nälkäänsä, jos on nälissään.
Opit kyllä vauvasi tavoille. Hyvä, ettei sairaalassa anneta yksityskohtaisia ohjeita vauvojen syötöstä, koska he ovat yksilöitä. Ole onnellinen jos vauva yöllä nukkuu pitkään, kaikilla ei käy yhtä hyvä tuuri.
Minun esikoiseni nukkui 10 tunnin yöunet alusta asti, ja kyllä maidon tulo silti oli taattu. Jos tuntuu että rinnoissa on paljon maitoa ja vauva vaan nukkuu, niin voithan lypsää ja pullottaa vastaisen varalle. Minä aikoinaan pakastin, mutta en tiedä mitkä ovat tämän päivän ohjeet. Silloin oli sellaisia "kerääjiä" jotka pystyi pistämään toiselle rinnalle, josta tihkui, kun toisesta rinnasta imetti. Näin ihan itsestään kertyi maitoa pakkaseen. Mutta kuten sanottu, en tiedä pakastaako kukaan enää ja saako pakastaa. Varsinkin alussa tuleva ternimaito on sen verran tuhtia tavaraa, ja ainutlaatuista, että jos sitä saa kerättyä, niin joka tippa on arvokamaa. - tutustunut...
näihin sivuihin?
Paljon tietoa imetyksestä:
http://imetystukilista.net/sivut/index.php
Imetyksen ensipäivät:
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=category§ionid=9&id=13&Itemid=100
Tuhti tietopaketti pähkinänkuoressa:
http://www.hernekeppi.fi/kantsu/tietoa.html - on tujua
Se ensimmäisten päivien ternimaito (kolostrum) on sen verran tujua että riittää ravinnoksi terveelle normaalipainoisena syntyneelle vauvalle. Eli kannattaa pitää lisämaidot minimissään ja ottaa vauva rinnalle "jokaisesta inahduksesta". Siihen menee toki aikaa että maidontuotanto kunnolla käynnistyy, mutta se ei käynnisty ilman kunnon stimulaatiota.
Suosittelen tutustumaan toisessa viestissä mainittuihin linkkeihin, esim. imetyksen tuki ry:n sivuilta ja imetystukilistan sivuilta löytyy paljon hyvää tietoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2711112- 488599
- 1375405
- 1443694
- 693608
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353564- 403288
- 572598
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak462144- 281826