musta raamattu

ywes

mistäköhän voisi saada kyseisen kirjan?
jos joku tietää osoitetta tai muuta niin voisitteko
kertoa...kiitos todella paljon

5

511

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en o mikää satanisti

      Helpointa imuroida netistä, en muista osoitetta, mutta pistä robotti töihin. Englanninkielellä löytyy varmasti.

      Jos ihan kirjan haluat, niin vuosia sitten eräs antikvariaatti Tampereelta sanoi hankkivansa semmoisen suomenkielisen painoksen (jostain 60-luvulta) jos jaksan odottaa että löytyy ja jos jaksan maksaa. En muista mikä firma, voi olla jo nurin. Oli Hämeenkadun eteläisellä puolella Tammerkosken ja Hämeenpuiston välissä. 2. kerros, katutasossa pelkkä kyltti seinässä.
      Suomalainen versio on kai joidenkin "hippien"painama ja saattaa sisältää extrana vanhoja suomalaisia loitsuja ja yrteillä parantamista ym. En ole ko. kirjaa ikinä nähnyt.

      Älä toivo kirjalta liikoja, kysessä on pikemminkin vihkonen kuin kirja. Loitsut on tarkoitettu luettavaksi hepreaksi ja niitä voi käyttää vain vuosia ohjeiden mukaan siististi elänyt juutalaisrabbi. Pääasiassa niillä kutsutaan enkeleitä ja muuta taivaallista sotaväkeä avittamaan (ei siis demoneja tai piruja). Ja lisäksi se rabbi tarttee kaikenmoista kamaa, mm. kultatauluja joihin loitsut olisi kaiverrettu ym. tavaraa.

      Ihmiset aina rupeavat pelkäämään saatanapalvontaa kun kuulevat Mustasta Raamatusta, vaikka periaatteessa kyseessä on vain ikivanha "psalmikokoelma". Kaikki wannabe-satanistit vain luulee että se on jotain "makeeta". Helpoiten pääsisivät alkuun kun alkaisivat tutkia ensin raamatun psalmeja ja muita tekstejä...

      • No Jo On Saatana

        Jep, olen nähnyt joskus vilauksen kyseisestä kirjasesta (mitä myytiin aikoinaan jopa kirjakaupoissakin ennen kuin älysivät laittaa pannaan...). Takakannessa oli silloinen Suomen uusnatsien uberjohtaja ja kirja oli jollain tapaa näiden kanssa tekemisissä. En kyllä henk. koht. vaivautuisi tuollaisen roskan takia vaivaa näkemään. Koko käsitehän keksittiin (musta raamattu siis) toisen maailman sodan aikoihin natsisaksassa ja kirja on täysin fiktiota. Satukirjoja löytyy paljon parempiakin.


      • Rane
        No Jo On Saatana kirjoitti:

        Jep, olen nähnyt joskus vilauksen kyseisestä kirjasesta (mitä myytiin aikoinaan jopa kirjakaupoissakin ennen kuin älysivät laittaa pannaan...). Takakannessa oli silloinen Suomen uusnatsien uberjohtaja ja kirja oli jollain tapaa näiden kanssa tekemisissä. En kyllä henk. koht. vaivautuisi tuollaisen roskan takia vaivaa näkemään. Koko käsitehän keksittiin (musta raamattu siis) toisen maailman sodan aikoihin natsisaksassa ja kirja on täysin fiktiota. Satukirjoja löytyy paljon parempiakin.

        Niin sanottu Musta raamattu on Raamatusta poistettu Mooseksen kirja, jossa hän kertoo "taikoja", joita hän ja israelin kansa tekivät ja joka kuului heidän kansanperinteeseensä. - Näin väitetään. - Syy miksi sitä Mooseksen kirjaa ei laitettu Raamattuun on, että se kastottiin epäjumalanpavonnaksi ja harhaoppiseksi.
        Alkuperäistä, oikeaa Mustaa Raamattua ei siis ole ollut saatavilla enää tuhanteen vuoteen. Se kirja mikä minullakin on, on vain lapellinen veriso alkupeäisestä Mooseksen kirjasta. Alkuperäinen lienee jossakin Oxfordin Lähi-idän tutkimusykiskössä tai muussa tai jonkun muun maan ylisopiston arkiston kätköissä.
        Tämä on totuus.


    • Jaakko

      Itse aikoinani ostin Akateemisesta kirjakaupasta. myin sen kyllä yhden lukukerran jälkeen pois, niin tylsä ja turha opus oli. Pekka Siitoinhan niitä ainakin ennen kaupitteli. Netistä löytyi yhteystiedot ainakin ennen...

    • ...

      Niitä näkyi ainakin kuukausi sitten Helsingin Akateemisessa kirjakaupassa toisessa kerroksessa. Kokonaan mustat kannet, löytyi jostain rajatietoushyllystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7989
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2273
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2194
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1764
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1254
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1239
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1158
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      845
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      806
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      750
    Aihe