Aloitin juuri toisen vuoden lukiossa, onko teidän mielestä järkeä keskeyttää lukio ja lähteä hotelli ja ravintola alalle? Itse en pärjää lukiossa (Ruotsissa/englannissa) ja muutenkin amis kuulostaa houkuttelevammalta paikalta (Luulis että siellä tehdään välillä jotain kivaakin, kuin pelkästään istutaan tunnista toiseen) Opiskellaanko hotelli ja ravintola alalla miten paljon kieliä? Onko vaikeaa vai selviääkö niistä helposti?
Lukiosta amikseen
Mie
91309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mä opiskelin lukiossa vaan puoli vuotta ja siinä ajassa jo meni hermot. Vaihdoin kesken vuoden kauppikseen ja otin muut, jo puoli vuotta käyneet kiinni. Enkä oo katunu ratkaisuani. Nyt pääsin opiskelemaan suht koht hyvillä kauppiksen papereillani ammattikorkeaan. Huonolla
lukion todistuksella ei pääse edes pääsykokeisiin asti. Jos tuntuu että lukio ei jaksa kiinnostaa, ni turha tehdä elämää vaikeaks. Jos jaksat amiksessa lukea edes vähän ja saat hyvän todistuksen, on jatko-opiskelu mahdollisuudet todella hyvät. Ja sulla on ammatti, mitä lukion käyneellä ei vielä oo.
Tarviiko siihen vanhemman suostumuksen jos on alle 18 vuotias? Äitini kun ei ole mitenkään innostunut ideasta... Hän odottaa musta jotain insinööriä vähintäänkin ;) Tuntuu kuiteskin siltä, etten kestä enää tuolla lukiossa. En jaksa yrittääkään esimerkiksi kokeisiin en jaksa koskaan panostaa kuin vasta viimetipassa, läksyjä en ole tehnyt vielä koskaan. Numerotkin (suurin osa 6-7, mutta runsaasti myös 4) kertovat puolestaan ;D Hermot meni totaalisesti jo vuos sitten, mutta painostuksen alla on sitten tullut sinniteltyä tähänkin asti.
Ainakin mun piti viedä koululle vapaamuotoinen paperi, jossa ilmoitin eroavani koulusta. Ja kyllä siihen piti toisen vanhemmista laittaa nimensä. Ei munkaan äiti mitenkään innostunut ollu... mut laittoi se nimensä. No nyt viimeistään se ymmärtää miten fiksu mun ratkaisu oli, ku pääsin opiskelemaan alaa, jota tosi vaikee päästä opiskelemaan.
Kerroppas äidillesi, että sinusta voi tulla insinööri tms. vaikka pohjaopinnot olisivat ammattikoulussa. Niin kuin tuossa aiemmin joku mainitsikin, on todennäköisempää saada jatkopaikka hyvillä papereilla ammattikoulusta kuin huonoilla lukiosta.
Hyvä motivaatio takaa hyvät paperit, joten tee vain sellaista mistä itse pidät.
Huijaa vähän äitiä. Siirry amikseen ns. lukioluokalla, jossa käydään lukiota samalla. Ja sitten keskity niihin amisaineisiin enemmän. Ja jos lukio tuntuu vielä kauhealta niin jätä kokonaan lukiopuolisko kesken.
Eräs ystäväni vaihtoi vuoden jälkeen lukiosta amikseen ja hänen äitinsä oli ensin raivoissaan. Hänen äitinsä on yliopiston käynyt ja todella akateemisessa ammatissa. Hän kuitenkin sai äitinsä ymmärtämään ettei hänen kannata enää lukiota käydä kun sei tahtonut onnistua. Hänellä taisi olla keskiarvo joku 5,6 tai vastaavaa.
Ravintola-alalla kieliä tarvitaan, mutta niitä ei suinkaan tarvitse opiskella samaa tahtia kuin lukiossa. Amiksessa kielet on muutenkin helpompia kuin lukio tasolla. Esim. veljeni joka sai yläasteella ruotsista kaksi kertaa ehdot sai amiksen ruotsista 4 (siis 1-5 on arvosanat). Ja saat varmasti aika paljon kieliä korvatuksi kun olet lukiossa tuon verran ollut. Ota yhteyttä sinne amikseen ja hanki opiskelupaikka ja rupea sitten juttelemaan äitisi kanssa. Kerro hänelle että huonot paperit lukiosta on yhtä tyhjän kanssa.
Niin, kuten tuo edellinen tuossa jo kertoikin, useissa kouluissa on nykyään mahdollista suorittaa ylioppilastutkinto ammatillisen tutkinnon rinnalla. Eli käyt ammattikoulua ja saat sekä ammatillisen tutkinnon että YO-tutkinnon suoritettua. Sitä paitsi, jos et pääse kirjoituksia läpi, niin saat ainakin ammatin.
Puhu äiskällesi tästä! Nykyään lukio ei ole etenemisen kannalta mitenkään välttämätöntä. 3-vuotisen ammatillisen tutkinnon pohjaltakin voi hakea ihan yliopistoon asti.
Ravintolakoulussa on varmasti muutama kurssi ainakin ruotsia ja englantia. Saat varmaan hyväksiluettua niitä lukiokurssejesi perusteella. Jos pääset opiskelemaan kannattaa heti ensimmäisenä käydä OPOn luona hakemassa hyväksilukemiset, ettet turhaan käy päällekkäisiä kursseja.
Tsemppiä!
"3-vuotisen ammatillisen tutkinnon pohjaltakin voi hakea ihan yliopistoon asti."
mutta se on taas eri asia että pääseekö ;)
Itse menin vuos sitten lukioon ja kestin siellä vajaa puoli vuotta, ei todellakaan ollu mun paikka, mä kun opin paremmin käytännössä.
Lopetin lukion kesken ja aloitin matkailuopinnot kuukausi sitten. Meno on rennompaa ja kiinnostavampaa. Retkiä on tehty jo ja lisää on tiedossa.
Mun neuvo on, että jos óikeasti (harkitse ensin) haluat vaihtaa niin tee se!
En voi kuvitellakaan enää lukiota vaihtoehtona. Tylsä ku mikä, kaukana monipuolisesta opiskelusta.
Mutta jos luulet että kestät lukion loppuun, ni käy ihmeessä. Amiksesta on mun mielestä enemmän hyötyy. mut se riippuu täysin sun tulevaisuuden suunnitelmistas ja kiinnostuksen kohteista.
Tuskin siitä valkolakista on haittaakaan, mutta tärkeintä on että teet niinkuin itsestä tuntuu!
ihmeessä jos sua ei lukio kiinnosta! Muista että sun elämä on tässä kyseessä! Mä ite opiskelen maalarix, meiän äiti ei aluks tykänny ajatuksesta eikä tykkää vieläkään..se ois halunnu et oisin menny lukioon..mut kyllä se kuitenki nimensä kirjoitti siihen hakulomakkeeseen(oon siis 16v)
Tsemppiä!!! Muista että SUN ELÄMÄ on tässä kyseessä!