Lagunan flekti

paskana

Tänään iltapäivällä Helsingin keskustan iltapäiväruuhkassa koin mitä mieleenpainuvimmat hetket Lagunani kanssa. Liikenne oli puuroutunut välillä Pohjois-Satama > Kaivopuisto. Tilanne oli kutakuinkin hallinnassa aina Pressanlinnankohdalle, jolloin katseeni hairahtui moottorin lämpötilaa mittaavalle ilmaisimelle, joka kauhukseni oli kivunnut yli suositeltavan rajan. Liikenne eteni arviolta kilometrin tunnissa, eikä helpotusta ollut pariin sataan metriin näköpiirissä. Lämpötilaviisarin kohoaminen yhä ylempiin ulottuvuuksiin ei suinkaan helpottanut ahdistusta.
Mahdollisuudet parkkipaikkaan olivat nollissa, joten ainoa käytettävissä ollut keino välttää ylikuumeneminen oli sammutella autoa aina jonon pysähtyessä. Totesimme ystäväni kanssa keinon nopeasti käyttökelvottomaksi, sillä moottori sai jäähtyä kerrallaan n. 10sek.
Hieman ennen Mantanpatsasta auto ei enää tahtonut käynnistyä, ja ohjaamoon alkoi levitä asiaankuulumatonta tuoksua, jolloin päätin "parkkeerata" auton tienviereen Kappelin ja Mantan patsaan väliin maailman laittomimmalle paikalle...

Onko siis niin, ettei Lagunassa ole lainkaan flektiä, joka tarkoittaa käytännössä sitä että auto on ruuhkakelvoton, vai vaatiko auton jäähdytinosasto vain huoltoa??

1

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maho

      Kyllä siellä flekti on ja vieläpä suht tehokaskin käynnistyessään. Lämpömittari meinaan putoo silmissä kun flekti hyrähtää käyntiin. Sen pitäisi pörähtää vähän yli 90asteessa käyntiin. Joko anturi tai sitten flekti on siis jaskana.
      Voiskohan sille olla oma sulake? Ei pysty itse kattoo kun ei lakua ole enää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7987
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2270
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2186
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1759
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1250
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1236
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1153
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      843
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      798
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      747
    Aihe