kertokaa jos samoja kokemuksia

Hei! Olen jo kohta kolmikymppinen nainen ja syönyt viime kesään asti useamman vuoden minulet nimisiä ehkäisypillereitä. Sitten jouduttiin ne toimituskatkon takia vaihtamaan eri merkkiin ja viime heinäkuustä asti olen syönyt yasminellea. Otan viimeisen pillerin maanantai iltana ja alan vuotamaan perjantaina tai lauantaina. Nyt tänä keväänä kerran oli vuototauko kokonaan pois ( tein raskaustestin: negatiivinen) ja sen jälkeen normaalit kuukautiset seuraavan tauon aikana. Olen tänä keväänä saanut thyroxin lääkityksen kilpirauhasen vajaatoimintaan. Nyt taas vain hiukan rusehtavaa vuotoa tauon aikana. Papa koe vastaus noin kaksi viikkoa sitten puhdas eli luokka1. Kuinka huolissaan minulla pitäisi olla? Onko teillä samanlaisia kokemuksia. Olen myös havainnut limakalvojen kuivumista... mikä vikana? jotain vaarallistako?
2286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mulla on ollu samat pillerit noin 4 vuotta ja mulla on vuoto kanssa tosi niukkaa ja rusehtavaa. nyt vasta aloin sitte huolestua,kun kuukautiset on tosiaan TODELLA niukat,ja alkoivat tällä kertaa ihan liian aikaisin(ennenkuin viimeinen pilleri oli syöty). mun tapauksessa se vois toki johtua siitä et oon jo vuoden pari syönyt pillereitä niin että vuoto tulee joka 6 viikko. kirjoitin tässä palstalla aikaisemmin tästä,ja kävi ilmi että tauko pitäis pitää joka kuukausi. mulla taitaa siis olla hormoonitoiminta ihan sekaisin. voisko sun tapauksessa tää johtua siitä sun uudesta lääkkeestä?

Äänestä
  • Häh? kuka väitti että vuodon pitäisi antaa tulla joka kuukausi? Mulle on ainakin määrätty e-pillereitä 6 viikon jaksoissa ja eräs tuttu syö aina puoli vuotta putkeen, koska on niin pahat kuukautiskivut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vähän hämmentynyt kirjoitti:

Hei! Olen jo kohta kolmikymppinen nainen ja syönyt viime kesään asti useamman vuoden minulet nimisiä ehkäisypillereitä. Sitten jouduttiin ne toimituskatkon takia vaihtamaan eri merkkiin ja viime heinäkuustä asti olen syönyt yasminellea. Otan viimeisen pillerin maanantai iltana ja alan vuotamaan perjantaina tai lauantaina. Nyt tänä keväänä kerran oli vuototauko kokonaan pois ( tein raskaustestin: negatiivinen) ja sen jälkeen normaalit kuukautiset seuraavan tauon aikana. Olen tänä keväänä saanut thyroxin lääkityksen kilpirauhasen vajaatoimintaan. Nyt taas vain hiukan rusehtavaa vuotoa tauon aikana. Papa koe vastaus noin kaksi viikkoa sitten puhdas eli luokka1. Kuinka huolissaan minulla pitäisi olla? Onko teillä samanlaisia kokemuksia. Olen myös havainnut limakalvojen kuivumista... mikä vikana? jotain vaarallistako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu