Täällä on paikallinen metsäfirma luvannut 300€ palkkion sille, joka antaa vinkin vapaasta metsäkoneen kuljettajasta, ja vinkki päätyy työsopimukseen ko. metsäfirman urakoitsijoiden kanssa.
Tosi pula on siis.
Ja tämä itä suomessa!
Kuskeista tosi pula
16
4889
Vastaukset
- palveluksessa
jos PÄÄSEE ajamaan ajokonetta ilman aikaisempaa kokemusta.
Tietysti asunnon saamisessa pitäis saada avustusta.
Vaunu on hieno paikka asua kesällä. - mitenkäs
Mutta mitä vikaa on urakoitsiassa joka ei löydä,
tai saa pidettyä kuljettajaa? Olisiko vikaa jossain muualla kun työvoimapulassa? Metsäfirmojen pitäisi myös kiinittää huomioita
minkälaisia alihankkioita he käyttävät silloin
kun työvoimaa ei kiinnosta toimia näissä alihankinta "puljuissa". Siis välikädet kuntoon
niin porukka pysyy hommissa.- asiaa........
olen täysin samaa mieltä.
Taas pallo heitetään metsäfirmoille,jotta nekin vois valvoa hieman kenelle urakoitaan antaa ja millä sopimuksilla kuskeja työllistetään.
Ei toimi ala niin kauan kuin kuskeja kohdellaan kuin orjia.
Tämä ala on loppujenlopuksi ketju ja ketju on tunnetusti niin heikko kuin heikoin lenkki.
Vika todellakin voi ja yleensä onkin urakoitsijan päässä kun kuskit ei pysy kauan töissä. - koppis
asiaa........ kirjoitti:
olen täysin samaa mieltä.
Taas pallo heitetään metsäfirmoille,jotta nekin vois valvoa hieman kenelle urakoitaan antaa ja millä sopimuksilla kuskeja työllistetään.
Ei toimi ala niin kauan kuin kuskeja kohdellaan kuin orjia.
Tämä ala on loppujenlopuksi ketju ja ketju on tunnetusti niin heikko kuin heikoin lenkki.
Vika todellakin voi ja yleensä onkin urakoitsijan päässä kun kuskit ei pysy kauan töissä.Nyt unohdetaan se että valtaosa urakoitsioista on ok porukkaa,koko ongelman lähtökohta on siinä että koko ala on päässy kieroutumaan alkaen metsäfimoista,loppuketju ei pysty ongelmia yksin hoitaan.kirves nasahtaa aikanaan oikeeseen osotteeseen tekiäpula on vain ensi oire asiasta.
- töitä
On urakoitsiajoita jotka hakevat jatkuvasti työntekijöitä, mistä se kertoo. Onko syy työntekijöissä vaiko urakoitsijassa. Minusta työntekijöitä löytyy kuin vain taksat on paikallaan ja työ aika kohdallaan.
- elämä----.
heh luvattiin 5 tunti kun tekee 16 h päivää.
- kai?!
Sano ettei tuo ole totta? Pliis! T: Alalle aikova
- motoo
mä tulisin hommiin mutta en pysty tekee kahta hommaa samaan aikaa ..
- nahkansa
myyvistä on todellakin pulaa!
Mikä saatana näitä nyky nuoria vaivaa kun eivät ala nälkäpalkalla veivaamaan hienoja koneita?
- siirto.,.,
ei kun kaikki sit sinne töihin !. kyl hommia on mut siiro matkat on ihan tautisia ja samalla työ matkat pitenee 100-150 suuntaan.
- on kumma
Vittu,siellä mitään kuskipulaa ole,kunhan vaan teollisuus vedättää nuoria alalle!
- mitä joka paikassa sorvataan
on kumma kirjoitti:
Vittu,siellä mitään kuskipulaa ole,kunhan vaan teollisuus vedättää nuoria alalle!
on oikeasti HALPATYÖVOIMAPULA! eikä mitään muuta.
- pulaaaaaa!
Kyllä duunia on mut ei löydy oikeen palkan
maksajia, siinä lienee pulan syy? - Kuskista
Kyllä meillä tonni luvataan jos virmaan pysyvän kuskin tuot.
- 1.45€
isäntä pisti 1.45 lisää tunti hintaan kun hommasin uuden työntekiän....
- noita huonoja palkkoja?
Itse ajelen 12.5€/ tunti, meillä ei ole yliytökorvauksia käytössä, normaalisti ei yli 40 tunnin viikossa tule tehtyäkään. Oman auton käytöstä saa 42cent/km sekä ateriakorvauksen työpäiviltä. Tällä viikolla alkoi 4 viikon kesäloma.
Itse olen tyytyväinen alaan. Ei mitään suurpiirteistä elämää tällä vietetä mutta talon olen saanut maksettua, pennuille on riittänyt vaatteita päälle ja jääkaapista ruokaa löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki732813Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752348Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752198Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22085Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51524Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101439- 831227
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81090- 691077
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191034