Olen usein miettinyt miksi monet uusavuttomat hankkivat koiran,kun eivät osaa alkeelisimpiakaan perusasioita.
Viedään koira ulostamaan lasten leikkipaikalle hiekkalaatikon viereen taloyhtiössä jossa on metsää ja polkuja aivan vieressä riittämiin.
Näen tätä tapahtumaa päivittäin kun eräskin nuoripari kakattaa ja pissattaa koiranpentuansa lasten leikkialueelle.
Kauhistuttaa ajatuskin että lapset leikkivät jätöksien seassa hiekkalaatikolla.
Tässä yksi esim.asiasta.
Mitä mieltä olette?
EI KOIRIEN KÄYMÄLÄ
7
463
Vastaukset
- tapahtuukin
Tällainen käytös on pöyristyttävää,ei tarvitse kotileikkeihin hommata koiraa jos ei jaksa sitä viedä kauemmaksi tarpeillensa.
Lasten leikkipaikka on vain lapsille eikä koirien käymälä. - oli, vaan ei enää
Ripottelen reippaasti valkopippuria... Osta monta pussia ja kokeile! Toinen tapa on kerätä niitä jätteitä ja laittaa niitten oven eteen. Kortti: "unohtui, palautan täten" ystävällisin terveisin ja laita punanen rusettinauha.
- ................
MItä jo nuorelle parille ei ole koskaan tullut mieleen, että koiranpentua ei saisi käyttää hiekkalaatikolla. Kuten sanottu, uusavuttomia on aika paljon - mitä mahdollisuuksia on, jos ei ole kotona opetettu ja itse on hidas hoksaamaan?
Onko kukaan käynyt heille ihan asiallisesti sanomassa, miksi lasten leikkipaikka ei ole koiran vessa? Kyllä rauhallisella puheella voi edelleen saada yhtä ja toista aikaan.- ihmisen lelu
Kerrostaloasuntoihin ei pidä ottaa koiria jos ei ole itse omistaja kokoaikaisesti kotona.
Surettaa kun koira joutuu olemaan pitkän päivän kotona yksin.
Sitten kun tullaan töistä ei jakseta viedä koiranpenikkaa kuin rapun edessä olevalle lasten leikkipaikalle,hyi kamalaa!
Koirahan tarvitsee viedä muutaman kerran päivässä kunnon lenkille.
Uusavuttomat tarvitsisivat opetusta koiran hoidosta ja kasvatuksesta ennenkuin ottavat sen leluksensa. - haitta
ihmisen lelu kirjoitti:
Kerrostaloasuntoihin ei pidä ottaa koiria jos ei ole itse omistaja kokoaikaisesti kotona.
Surettaa kun koira joutuu olemaan pitkän päivän kotona yksin.
Sitten kun tullaan töistä ei jakseta viedä koiranpenikkaa kuin rapun edessä olevalle lasten leikkipaikalle,hyi kamalaa!
Koirahan tarvitsee viedä muutaman kerran päivässä kunnon lenkille.
Uusavuttomat tarvitsisivat opetusta koiran hoidosta ja kasvatuksesta ennenkuin ottavat sen leluksensa.Jaksaisitteko sen verran että veisitte koiranne piha-alueilta paskomasta?
Kykkimään kauemmaksi.
- tämä sitten?
Asumme mukavassa pienehkössä puutaloyhtiössä ja naapurusto on juuri sillä vanhanajan tyylillä talkoohenkistä ja yhteisöllistä. Puutarha kukoistaa ja se on ihan vain asukkaiden ansiota, porukassa kun sattuu olemaan useampia viherpeukaloita seassa. Noh, nyt eräs itseni ikäinen tyttö on saanut hoitoonsa pienen koiran ja paskottaa sen suvereenisti keskelle pihanurmea ja myös jättää pökäleet siihen. Miltä mahtaa tuntua tällainen näiden viherpeukaloiden sydänalassa jotka kuitenkin viettävät useita tunteja viikossa kukkapenkkejä kuopsutellen ym. muita puutarhatöitä tehden? Ei voi kuin ihmetellä että mitä mahtaa liikkua tämän mimmin päässä, jos yhtikäs mitään. Missä näitä ihmisiä kasvaa?
- tyhjää...
Näitä ei ole kasvatettu,vaan ovat uusavuttomia,joilta ovat alkeellisemmatkin elämänopit hukassa.
Sitten hommataan lasten lisäksi myös koiria ja kissoja että saavat leikkiä kotia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949