mitä

tavastani opettaa koiralleni, että sen paikka on kulkea hieman viistosti takana sivullani. Olen nyt pari lenkkikertaa tehnyt niin, että aina kun koira on meinannut mennä edelleni olen murahtanut ja ohjannut koiran hihnan avulla toivomalleni kohdalle. Tuntuu toimivan, mutta mietityttää, käsittääkö koira sen niinkuin tarkoitan, eli että olen johtaja ja kuljen ekana?
8554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tuollaisella mitään merkitystä johtajuuden kannalta. Ei tuollaisella johtajuutta ansaita. Ei se koira ihan oikeasti välitä menetkö ovista ensin jne.

Äänestä

on johtajuuden kannalta merkitystä, mutta tuo on iha hyvä kohta vierellä kulkea :)

Äänestä
  • miksi toi murahtelu toimii paremmin kuin sanat?

    Äänestä

  • kuitenkin kirjoitti:

    miksi toi murahtelu toimii paremmin kuin sanat?

    Murahtelu toimii tietenkin paremmin siksi, että se on koiralle luontaista kieltä. Se tietää, mitä murahtaminen tarkoittaa ihan luonnostaan.

    Äänestä

Oliko kyse johtajuudesta? Käsittämätöntä?

Onko tarkoituksenne nauttia lenkistä, vai vain sinun nauttia lenkistä? On varmasti ihan kivaa jos koira tottelee ja kulkee uskollisesti vain sille määrätyllä kohdalla... Siis se on sinusta varmasti varsin kivaa...

Voi koira parkaa. On tietenkin tilanteita joissa koiran pitää olla tiukemmin hallinnassa, mutta että tavallisella lenkillä koiran pitää miettiä jotain alistumista johtajalleen? Ja vielä se johtajuus pelottelulla ansaitaan?

Olethan tietoinen, että koko johtajuusteoriaa on paljon kyseenalaistettu viimeaikoina. Mutta jos kuitenkin siihen haluat uskoa, niin olethan tietoinen, että tämä teoria juontaa susien käyttäymisestä? Susia tutkimalla on selvitetty myös, että hyvä johtaja on aina psykologisesti voimakkain yksilö, joka ei koskaan turvaudu väkivaltaan. Sen ei tarvitse murahdella, kun pelkkä katse riittää. Johtaja menettää jokaisesta fyysisestä väkivallan käytöstään asemaansa, siksi susilaumojen johtajat eivät mitään sellaista tee.

Btw nykyisin on olemassa myös näkemys siitä, että koko johtajuutta ei ole olemassa. On johtavat yksilöt eritilanteissa, jotta laumaelämä toimii ja hommat hoidetaan. Koira kuten susi on erittäin itsekäs eläin. Laumassa on helpoin rooli vain olla, johtajuus on raskasta, joten yksikään yksilö ei johtajuutta aktiivisesti tavoittele. Tässähän mennään usein ylilyönteihin johtajuusteorioissa, kun ihan kaikki on laumassa kiipimistä. Mutta jotta lauma selviää pitää vahvojen yksilöiden ottaa tilanne haltuun erilaisissa paikoissa. Esimerkiksi susilaumassa saalistuksen organisoijaksi muodostuu yksilö jolle se on luontevinta ja jolta homma hoituu parhaitten. Pentujen hoitotäti sudeksi taas valikoituvat tietyt yksilöt, joillekin jää hommaksi reviirin vartiointi. Mutta sitä pitää painottaa, että nämä eritilanteiden johtajat tulevat sen kautta, että jonkun yksilön on noustava kun muut ovat "vätyksiä". Jos joku muu osaa ja pystyy hoitamaan homman lauman edun parhaaksi, kenelläkään ei ole tarvetta syrjäyttää sitä. Sitten jos homma ei pysykään käsissä on sellaisen jolta homma hoituu noustava johtavaksi yksilöksi, jotta lauma selviää.

Yksinkertaisimmillaan tämä koirilla näkyy hihnarähinänä. Koira jonka kanssa ei ole niitä ns johtajuusongelmia muuten leimataan johtajuusongelmaiseksi, koska rähisee toisille hihnassa. Koira siis tietää, että vain olemalla sen ruoka hoidetaan, sen reviiri turvataan jne, ei ongelmia ja se on tyytyväinen lauman jäsen. Sitten kerran sen ja omistajan luokse on juossut vapaa koira lenkillä ja siitä alkaa rähiseminen kaikille koirille aina hihnassa. Eli kerran tuli se koira ja omistaja ei klaarannut tilannetta. Omistajasta ei ollut puolustamaan meitä silloin Jonkunhan meitä täytyy puolustaa... Koira ei hakemalla hae johtajuutta tilanteessa, vaan se lankeaa omistajan vätystelyn takia.

Äänestä
  • kirjoittajan viesti tarkkaan. Fiksua puhetta.

    Äänestä

Johtajuus blaa blaa blaa.

Siis minä uskon johtajuuteen. Meidän koirat lenkillä nuuskii ja menee missä haluaa, niin kauan kun ei remmi kiristy, ja se on tiedossa. Käskystä sivulle (eli lähinnä ohituksissa ja tien ylityksissä). Vanhempi jopa tykkää olla mamin vieressä pitempääkin lenkillä kun joskus putoaa suuhun nappula. Aluksi palkkasin paljon siitä kun oli vierellä ja nyt hengailee lenkillä sivulla muutenkin koska se on "nakitettu" siihen. Eli palkalla ja positiivisellä vahvistamisella se tykkää kulkea sivulla ja toki pitää pakolliset haistelut ja kakkapaikan haut, ja kiinnostuu ympäristöstä mutta eipä oo tarttennu repiä ja murahdella sitä vaan kun oma-alotteisesti on tullut sivulle niin on nakki poikineen pudonnut suukkuun.

Äänestä

Miksei koira voi kulkea hieman edelläsi, kunhan ei vedä?

Haistelu jne on paljon helpompaa, kun koira on muutaman askeleen edellä-

Vai saako se haistellakaan,

pääasia, että sinä näytät hyvältä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieltä kirjoitti:

tavastani opettaa koiralleni, että sen paikka on kulkea hieman viistosti takana sivullani. Olen nyt pari lenkkikertaa tehnyt niin, että aina kun koira on meinannut mennä edelleni olen murahtanut ja ohjannut koiran hihnan avulla toivomalleni kohdalle. Tuntuu toimivan, mutta mietityttää, käsittääkö koira sen niinkuin tarkoitan, eli että olen johtaja ja kuljen ekana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu