Marraskuussa Kyprokselle?

K.L.

Suunnittelemme matkaa Kyprokselle marraskuussa. Onko siellä silloin kovin hiljaista? Entä lämmintä?
Kanariansaaret eivät meitä kiinnosta ja matka tosiaan sijoittuisi tuonne marraskuulle.

Onko teillä kokemuksia? Finnmatkat ovat ainoa (?) joka tekee Kyprokselle matkoja talvikautena.

3

1420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chrielka

      Kävin viimevuonna marraskuun puolessavälissä viikon Limassolissa ja oikeastaan ei mitään moitittavaa. Toinen päivä tuuli oli kovaa ja pilvistä mutta senjälkeen lämpötilat tasasisen varmasti 22-26. Meressä kävin uimassa ja vesi lämmintä. Ei siellä nyt mitenkään hiljaista ollut mutta huomasihan sen että "pääkausi" oli ohi , mikä minulle sopi vallan mainiosti. Hyvin mahtui ostoskaduilla.. ja ruokapaikoille/baareille ei tungosta. Ja Finnmatkoilla mentiin koska muistaakseni ei muita vaihtoehtoja .Kanarialle en viitsi itseäni rääkäta yli 6t lennolla viikon takia 757 mahtavissa tiloissa ;) Kanarialla pitää olla pitempään sen helvetin lennnon takia.Siksi Kypros ja 4h lentoaika. Koska odotukset eivät olleet korkealla niin matka joka mielessä erittäin onnistunut ja uusintakeikka varmaan edessä. Pafos oli silloin mielessä mutta Finnmatkat ei sinne lentänyt ja Agia Napa oli jo nähty joten Limassol sopi hyvin kuvion. Sehän on niin iso kaupunki että ei sieltä ihmiset lopu millään. Hotellin varasin hotellikylän ulkopuolelta lähellä vanhakaupunkia ja hyvä niin. Jos on pieniä lapsia mukana niin tuo Limassol on hiukan kysenalainen paikka likenteen takia..Se on TODELLA vilkasta vuorokauden läpi ja jalkakäytävät huonoja.

      • Kyprokselle

        Kiitos vastauksesta!

        Limassoliin olemme menossa ihan kaksin avokin kanssa. Sinulla on nimimerkkinä tuo yksi hotellikin :) Itse ajattelimme Atlantico Gardenia.

        Miten nuo välimatkat Kyproksella? Finnmatkat kertovat esitteessään että keskustaan esim 6 km, ostoksille 500 m. Onko tuo keskusta sitten se Limassolin keskusta? Ja onko siellä Limassolin hotellialueella kauppoja, ruokapaikkoja vai onko lähdettävä aina Limassoliin?


      • Kyprokselle kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta!

        Limassoliin olemme menossa ihan kaksin avokin kanssa. Sinulla on nimimerkkinä tuo yksi hotellikin :) Itse ajattelimme Atlantico Gardenia.

        Miten nuo välimatkat Kyproksella? Finnmatkat kertovat esitteessään että keskustaan esim 6 km, ostoksille 500 m. Onko tuo keskusta sitten se Limassolin keskusta? Ja onko siellä Limassolin hotellialueella kauppoja, ruokapaikkoja vai onko lähdettävä aina Limassoliin?

        on todella 6 km:n päässä Limassolin keskustasta, jonne on hyvät bussiyhteydet ja mukava rantatie, jos haluaa kävellä. Hotellialueella on pieniä, mutta kelvollisia ruokakauppoja, isompiin on matkaa eikä bussiyhteyksiä, paitsi keskustassa oleviin. Ravintoloita kyllä löytyy. Atlantica Oasis-hotellin buffetpöytä on mielestäni tosi hyvä. Sesonkiajan hintoja en tiedä. Mukavaa lomaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      60
      3368
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      28
      2970
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2366
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1452
    5. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1396
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1088
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      932
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      812
    Aihe