mistä teidän

lapsenne sai nimensä?

eli mistä olette keksineet/päättäneet lapsillenne nimet?
minkä niisiä teillä on?

meillä on

tytöt: ronja, emilia, neea ja iida
pojat: ville, niko ja oskari

nimet vain tulivat meillä mieleen ei oltu niin pähkäilty edes paljoa, tosin ensinmäisen kanssa oli vähän enemmän nimen kanssa miettimistä :)

4

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----------

      Kristo - sain ajatuksen lukiessä kirja "Kreivi Monte Cristo"
      Kairo- se jäi silmiin urheilu palstalla, vaikka se on myös kaupunkin nimi, niin joku oli antanut sen myös pojalle. Tykkäsin siitä heti.
      Tero- muutettua Suomeen poikani isompi kaveri oli Tero ja se kuulosti mun korvaan hyvinkin eksoottiseltä.
      Sari- samasta syystä kun edellinen. suomalaiset nimet kuulosta hyvältä.
      Nyt tulossa viides ja siitä tulee joko Iiro tai Hardi, tai Salkkareistä Oona, tai jotain muuta...

    • letisia

      Me haluttiin lapsille sellaistet nimet jotka jää mieleen olematta kuitenkaan liian "kummaksuttavat". Esikoiselle oli hurjan monta kaunista nimeä ehdolla, mutta KIELO kuitenkin vei kaikista voiton. Ihana kukkanimi, oikeastaan ainut todella varteenotettava ;>

      Toinen lapsi oli, ja on edelleen, suloinen, vaatimaton ja hellyttävä. Mikäpä muu olisi sopinut paremmin kuin VIENO.

      Kolmannen lapsen syntyessä ulkona sateli hiljalleen vettä. Sairaalan peltikatto helisi suloisesti, ja siinä ensimmäisenä yönä lasta pidellessäni tuli mieleen suloisen kaunis HELJÄ. Se kelpasi miehellenikin.

      Neljäs lapsi syntyi syyskuussa. Silloin oli vielä muutama helteinen kaunis päivä. Lapsen ollessa noin muutaman viikon vanha käytiin lasten kanssa vielä rannallaa uimassa. Se oli ihana retki, jota muisteltiin pitkään, ja jotenkin sitten muistui mieleen ne rannalla kasvaneet kaislikot. KAISLA tuli siis tytöstä. Kaunis ja harvinaisempi nimi.

      Viides lapsi, ensimmäinen poika, syntyi viimeisenä toukokuun päivänä. Satoi rankasti vettä, kun autolla matkustimme sairaalasta pois. Toukokuun jäähyväisiksi niitä sitten myöhemmin mummuille ja papoille kuvailtiin, ja isäni sitten varovasti ehdotti nimeä Touko. Hän kertoi tarinan rehdistä ja oikeamielisestä, jo edesmenneestä ja niin ikään toukokuussa syntyneestä Toukosta. Siksipä pojan nimeksi tuli TOUKO.

      Saimme kuudennen lapsen, pojan taas, ja hän oli vauvasta saakka hyvin mietteliään ja "viisaan miehen" näköinen. AATOS sopi miehenalulle mainiosti.

      Kuopuksemme syntymän jälkeen tarkistin esikoisen läksyjä keittiön pöydän ääressä. Yllin tehtävänä oli ollut värittää ja nimetä suomessa kasvavat neljä viljaa. Jotenkin sain siitä mahtavan inspiraation, että annetaanpa tytölle nimeksi VILJA. Sanana tosi kaunis, ja koska lapsikin on "varsinainen elovenatyttö" niin nimi sopii käkkäräpäälle hienosti.

      • Inkeri70

        että jotkut vielä antavat kunnon suomalaisia nimiä! Minua oudoksuttavat nämä (huom.) minusta kummalliset "hienot" ulkomaiset nimet, tyyliin Brooke Möttönen ja Ridge Virtanen tms.

        Kielo, Vilja ja Kaisla olivat minusta erityisen kauniita. Lumi on myös yksi tavallaan uusi suomalainen nimi, josta olen pitänyt.

        Mutta kukin siis tyylillään. Jos joku tykkää vierasperäisistä nimistä niin mikäs siinä.


    • turmiolan tommi

      Ensimmäisestä tehtiin Roosa toisen nimeä mietittiin ja minun isän ja sen sisarusten nimet alkoivat ärrällä(8 kpl) ja siitä se ajatus lähti Roope,Rasmus,Riina ja `Raisa`on vielä masussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      269
      1637
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      37
      1512
    3. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1316
    4. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      18
      1300
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1217
    6. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1037
    7. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      950
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      925
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      901
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      890
    Aihe