eli mistä olette keksineet/päättäneet lapsillenne nimet?
minkä niisiä teillä on?
meillä on
tytöt: ronja, emilia, neea ja iida
pojat: ville, niko ja oskari
nimet vain tulivat meillä mieleen ei oltu niin pähkäilty edes paljoa, tosin ensinmäisen kanssa oli vähän enemmän nimen kanssa miettimistä :)
mistä teidän
4
1044
Vastaukset 4
- ----------
Kristo - sain ajatuksen lukiessä kirja "Kreivi Monte Cristo"
Kairo- se jäi silmiin urheilu palstalla, vaikka se on myös kaupunkin nimi, niin joku oli antanut sen myös pojalle. Tykkäsin siitä heti.
Tero- muutettua Suomeen poikani isompi kaveri oli Tero ja se kuulosti mun korvaan hyvinkin eksoottiseltä.
Sari- samasta syystä kun edellinen. suomalaiset nimet kuulosta hyvältä.
Nyt tulossa viides ja siitä tulee joko Iiro tai Hardi, tai Salkkareistä Oona, tai jotain muuta... - letisia
Me haluttiin lapsille sellaistet nimet jotka jää mieleen olematta kuitenkaan liian "kummaksuttavat". Esikoiselle oli hurjan monta kaunista nimeä ehdolla, mutta KIELO kuitenkin vei kaikista voiton. Ihana kukkanimi, oikeastaan ainut todella varteenotettava ;>
Toinen lapsi oli, ja on edelleen, suloinen, vaatimaton ja hellyttävä. Mikäpä muu olisi sopinut paremmin kuin VIENO.
Kolmannen lapsen syntyessä ulkona sateli hiljalleen vettä. Sairaalan peltikatto helisi suloisesti, ja siinä ensimmäisenä yönä lasta pidellessäni tuli mieleen suloisen kaunis HELJÄ. Se kelpasi miehellenikin.
Neljäs lapsi syntyi syyskuussa. Silloin oli vielä muutama helteinen kaunis päivä. Lapsen ollessa noin muutaman viikon vanha käytiin lasten kanssa vielä rannallaa uimassa. Se oli ihana retki, jota muisteltiin pitkään, ja jotenkin sitten muistui mieleen ne rannalla kasvaneet kaislikot. KAISLA tuli siis tytöstä. Kaunis ja harvinaisempi nimi.
Viides lapsi, ensimmäinen poika, syntyi viimeisenä toukokuun päivänä. Satoi rankasti vettä, kun autolla matkustimme sairaalasta pois. Toukokuun jäähyväisiksi niitä sitten myöhemmin mummuille ja papoille kuvailtiin, ja isäni sitten varovasti ehdotti nimeä Touko. Hän kertoi tarinan rehdistä ja oikeamielisestä, jo edesmenneestä ja niin ikään toukokuussa syntyneestä Toukosta. Siksipä pojan nimeksi tuli TOUKO.
Saimme kuudennen lapsen, pojan taas, ja hän oli vauvasta saakka hyvin mietteliään ja "viisaan miehen" näköinen. AATOS sopi miehenalulle mainiosti.
Kuopuksemme syntymän jälkeen tarkistin esikoisen läksyjä keittiön pöydän ääressä. Yllin tehtävänä oli ollut värittää ja nimetä suomessa kasvavat neljä viljaa. Jotenkin sain siitä mahtavan inspiraation, että annetaanpa tytölle nimeksi VILJA. Sanana tosi kaunis, ja koska lapsikin on "varsinainen elovenatyttö" niin nimi sopii käkkäräpäälle hienosti.- Inkeri70
että jotkut vielä antavat kunnon suomalaisia nimiä! Minua oudoksuttavat nämä (huom.) minusta kummalliset "hienot" ulkomaiset nimet, tyyliin Brooke Möttönen ja Ridge Virtanen tms.
Kielo, Vilja ja Kaisla olivat minusta erityisen kauniita. Lumi on myös yksi tavallaan uusi suomalainen nimi, josta olen pitänyt.
Mutta kukin siis tyylillään. Jos joku tykkää vierasperäisistä nimistä niin mikäs siinä.
- turmiolan tommi
Ensimmäisestä tehtiin Roosa toisen nimeä mietittiin ja minun isän ja sen sisarusten nimet alkoivat ärrällä(8 kpl) ja siitä se ajatus lähti Roope,Rasmus,Riina ja `Raisa`on vielä masussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802087Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661269Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu281149- 1411038
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa147897- 101850
- 45737
- 62726
- 61696
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63682