Kangastusseilla paita?

tussi

Terve!
Eli pystyykö kangastusseilla tai muulla kankaaseen tarttuvalla kynällä piirtämään ja värittämään normaalisti paitaan? Sillä tavalla että se pysyy paidassa pesut ym. Mistä saan ostettua tusseja?

kiitos

7

10808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta...

      Kannattaa harjoitella sitä piirtämistekniikkaa trikookankaalle ennen kuin ryhtyy piirtelemään siihen parhaaseen ja kaikkein ihanimpaan teepaitaansa. Nimittäin kun se neulekangas venyy kynän terän alla, jolloin kynänterä "hyppää" ja väri saattaa kankaaseen imeytyessään levitä joka suuntaan viivan ympäriltä jne.

      Kangas kannattaa siis pingottaa esim. sanomalehden ympärille niin, että se pysyy sileänä ja napakkana, mutta ei ole venytyksellä, jolloin piirrettävästä kuvastakin tulisi venytyksen lauettua epämuotoinen. Paidan sisällä oleva sanomalehti tms. myös estää väriä imeytymästä kankaan läpi esim. selkäkappaleeseen.

      Kannattaa siis ensin harjoitella. Tarkoitus ei ole mainostaa, mutta Tiimarista ostetuilla halvoilla kangastusseilla on syntynyt nättiä ja pysyvää jälkeä. Samantasoisia kangastusseja varmasti saa vaikka mistä muualtakin.

      • .....

        Ei siihen nyt niin kauheaa harjoittelumäärää tarvita. Askartelukaupoista saa usein sellaisia hyviä tusseja, joissa toinen pää on tuttu ns. kynämallin pää ja toinen on sitten sivellinpää. Eli pää taipuu ja kapenee kärkeen, mutta siinä ei ole vesiväri tms. siveltimille tyypillisiä irtohaituvia. Todella kätevää ja onnistuu hienosti!
        Sanomalehti vai paidan sisään ja piirtämään! Piirrät rauhassa ja huolella niin hyvä tulee:)! Muistathan sitten silittää kuvan esim. leivinpaperin läpi huolella, jotta se pysyy pesunkin jälkeen. Silitys ajan pituus vaihtelee, voit kysyä askartelukaupasta omille tusseillesi sopivan.


    • maalaamiseen

      Silitä ennen maalaamista trikoon nurjalle kiinnisilitettävä (väliaikainen kiinnitys, konekirjonnan matskuja) paperinen tukimateriaali. Se estää trikoon venymisen siinä maalatessa. Ja maalaamisen jälkeen tukimatsku poistetaan ennen värin kiinnitystä. Uskomaton vaikutus työn sujuvuuteen!

    • Apua kaipaava :3

      Miten se paita silitetään? Tarvitseeko väliin laittaa mitään? Vai päälle vain jotain? :)

      • M C

        Ihan tussit voi silittää pelkällä raudalla nurjalta ja oikealta. Jos käyttää jotain painovärejä, niin voi olla ihan hyvä laittaa silkkipaperia tai leivinpaperia raudan ja vaatteen väliin. Tietenki materiaali vaikuttaa myös siihen kiinnittämiseen, eli jos käsketään silittämään nurjalta pesuohjeissa, niin silloin kannattaa toimia näin.


    • Anonyymi

      Miten kangas tussin sitten saa paidoista pois?

      • Anonyymi

        Anteeksi, mutta niitä ei saa vaatteista helposti pois


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      360
      3085
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      302
      1482
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1145
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1052
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe