Kangastusseilla paita?

tussi

Terve!
Eli pystyykö kangastusseilla tai muulla kankaaseen tarttuvalla kynällä piirtämään ja värittämään normaalisti paitaan? Sillä tavalla että se pysyy paidassa pesut ym. Mistä saan ostettua tusseja?

kiitos

7

11492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta...

      Kannattaa harjoitella sitä piirtämistekniikkaa trikookankaalle ennen kuin ryhtyy piirtelemään siihen parhaaseen ja kaikkein ihanimpaan teepaitaansa. Nimittäin kun se neulekangas venyy kynän terän alla, jolloin kynänterä "hyppää" ja väri saattaa kankaaseen imeytyessään levitä joka suuntaan viivan ympäriltä jne.

      Kangas kannattaa siis pingottaa esim. sanomalehden ympärille niin, että se pysyy sileänä ja napakkana, mutta ei ole venytyksellä, jolloin piirrettävästä kuvastakin tulisi venytyksen lauettua epämuotoinen. Paidan sisällä oleva sanomalehti tms. myös estää väriä imeytymästä kankaan läpi esim. selkäkappaleeseen.

      Kannattaa siis ensin harjoitella. Tarkoitus ei ole mainostaa, mutta Tiimarista ostetuilla halvoilla kangastusseilla on syntynyt nättiä ja pysyvää jälkeä. Samantasoisia kangastusseja varmasti saa vaikka mistä muualtakin.

      • .....

        Ei siihen nyt niin kauheaa harjoittelumäärää tarvita. Askartelukaupoista saa usein sellaisia hyviä tusseja, joissa toinen pää on tuttu ns. kynämallin pää ja toinen on sitten sivellinpää. Eli pää taipuu ja kapenee kärkeen, mutta siinä ei ole vesiväri tms. siveltimille tyypillisiä irtohaituvia. Todella kätevää ja onnistuu hienosti!
        Sanomalehti vai paidan sisään ja piirtämään! Piirrät rauhassa ja huolella niin hyvä tulee:)! Muistathan sitten silittää kuvan esim. leivinpaperin läpi huolella, jotta se pysyy pesunkin jälkeen. Silitys ajan pituus vaihtelee, voit kysyä askartelukaupasta omille tusseillesi sopivan.


    • maalaamiseen

      Silitä ennen maalaamista trikoon nurjalle kiinnisilitettävä (väliaikainen kiinnitys, konekirjonnan matskuja) paperinen tukimateriaali. Se estää trikoon venymisen siinä maalatessa. Ja maalaamisen jälkeen tukimatsku poistetaan ennen värin kiinnitystä. Uskomaton vaikutus työn sujuvuuteen!

    • Apua kaipaava :3

      Miten se paita silitetään? Tarvitseeko väliin laittaa mitään? Vai päälle vain jotain? :)

      • M C

        Ihan tussit voi silittää pelkällä raudalla nurjalta ja oikealta. Jos käyttää jotain painovärejä, niin voi olla ihan hyvä laittaa silkkipaperia tai leivinpaperia raudan ja vaatteen väliin. Tietenki materiaali vaikuttaa myös siihen kiinnittämiseen, eli jos käsketään silittämään nurjalta pesuohjeissa, niin silloin kannattaa toimia näin.


    • Anonyymi

      Miten kangas tussin sitten saa paidoista pois?

      • Anonyymi

        Anteeksi, mutta niitä ei saa vaatteista helposti pois


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      373
      4332
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      147
      3756
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      99
      2687
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2431
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      15
      2249
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      1920
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1848
    8. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      120
      1826
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1409
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1105
    Aihe