Niin siis esim.täytyykö lapsen nimen sointua sisarusten nimiin vai otatteko sen mikä miellyttää eniten?Itse en henkilökohtaisesti pidä nimistä jotka täytyy alkaa samalla kirjaimella ja vieläpä samalla tavulla.Mutta makunsa kullakin.
miten päätätte lapsen nimen
9
580
Vastaukset
- yksilöitä
Henkilökohtaisesti en ymmärrä, miksi sisarusten nimet pitäisi sointua toisiinsa. Yhteenkuuluvuuden tunne pitäisi löytyä aivan muilla keinoin.
Eihän naimisiinkaan mennä sellaisen kanssa, jonka nimi sointuu omaan nimeen. Kärjistettyä juu, mutta pointti varmaan tulee selville. - tarja 2
että joku yhteneväisyys on nimissä.Meilläkään se ei ole sama alkukirjain kaikilla,mutta samoja kirjaimia kuitenkin...
- Hermiona
Meillä lasten nimet tuli ihan sen mukaan mikä sopi lapselle. Asumme kahdessa maassa, joten ainoa ajatus oli, että sellainen nimi joka sopii sekä Suomessa että Kroatiassa. Niinpä 5-vuotias esikoispoikamme on nimeltään Nico ja hänen kolme vuotta nuorempi siskonsa on nimeltään Patricia.
- Hermione
....
- ajatuksena
sellainen että seuraavan/seuraavien lasten nimet eivät ole allakassa,koska esikoisenkaan ei ole.muuten ei ole väliä,mutta meillä siis ei vietetä nimipäiviä..
- Äiti neljälle
Meillä oli tarkoitus, että nimet sopivat hyvin yhteen. Lapset ovat Laura, Sofia, Emilia ja Joona. Mielestämme kiva nelikko.
- Rillaan
Äiti neljälle kirjoitti:
Meillä oli tarkoitus, että nimet sopivat hyvin yhteen. Lapset ovat Laura, Sofia, Emilia ja Joona. Mielestämme kiva nelikko.
ovat yhteisesti keksittyjä, kompromisseja tai toisen ehdottomia suosikkeja.
Tavallaan ne sit sopii yhteen, kun maku on sitä yhtä tyyliä.
- Marienhof
sointua sisarusten nimiin mutta nimien pitäisi olla "samantyylisiä" eli en antaisi sisaruksille esimerkikis nimiä Jami ja Orvokki.
- nimien..
..sointua eikä muutenkaan olla samaa sarjaa. Se nimi otetaan, joka tuntuu parhaalta. Mun mies on Keski-Euroopan suunnalta, joten meidän pitää pohtia sitä kuinka nimet meidän molempien kielillä lausutaan. Esim. mun lempinimi Ramona joutui miehen äidinkielen takia paitsioon, muistuttaa jotakin rivoa sanaa liikaa! :( Mutta siis lapset saa nimenkin puolesta yksilöitä. Mä en myöskään ota stressiä liikaa tästä nimiasiasta ja kehittele kaikenlaisia sääntöjä päässäni. Joillekin tuntuu tämä nimeäminen olevan joku aivan käsittämätön urakka! Meillä on vähän niin että kun hyvä nimi löytyy ja jos edes jotenkin matsaa sukunimeen, niin hyvä on. Ihan sama edes tuleeko kaksi vai kolme nimeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770