Lisämaapalan osto?

Niitty unelmissa

Hei,

kesämökkini sijaitsee aivan naapuritontin rajassa. Raja menee itseasissa suunnilleen kuistin reunaa pitkin. Naapurin mökki on sitten lahden toisella reunalla, meitä vastapäätä (maata pitkin matkaa 200 metriä). Tämä maapalanen mökkini edustalla on (isäni) vanha pelto, johon sittemmin istutettu muutama koivuntaimi ja luonto on heitellyt sinne myös kuusen siemeniä. Ja kasvaa siinä tietty muutakin.
No, tämä pellon palanen rajoittuu siis järveen (n. 100 metriä) ja tiehen, joka rajaa pellon noin 50 metrin päässä rannasta. Tälle peltotontille ei ole rakennuskaavaa, eikä sille oikein kukaan varmaan hakisi mitään poikkeuslupaakaan, koska mökki pitäisi tehdä 30 m rannasta, jolloin se olisi taas ihan mökkitiessä kiinni.
Haaveilenkin nyt sitten tämän pellon palan ostamista lisämaaksi mökilleni. Mistä saisin tietoa siitä kuinka paljon tuollaisesta 100 x 50 m palasesta kannattaisi tarjota? Puustoa siinä on ehkä 10 täyskasvuista koivua ja lisäksi pienempää leppää ja haapaa - peltomaisuus on vielä tallessa.
Itse haaveilen alueen pohjakasvuston siivoamisesta, puiden harvennuksesta ja siitä, että muuttaisin vanhan pellon pohjan niityksi jota olisi mukava katsella mökin kuistilta.
Lisätietona, että omistaja elää todella niukilla varoilla. Joten mahdollisesti halukkuutta myyntiin voisi ilmetä. Eihän se muuttaisi meidän elämäämme toisiimme nähden millään tavalla.

Ideoita, kiitos.

14

10949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noin...

      niin kuin yleisesti että kun menet omistajlle kertomaan osto halukkuutesi, niin hintaa sille on 3-4 kertaistunut maan todellisesta arvosta.
      Kannattaa varmaan toimia "kauttarantain" viisasti eikä mennä töksäyttämään suoraan suurta kiinostustaan "pläntin" omistajalle. Ottaisin kyllä yhteyttä kunnan rakennusviran omaisiin tiedustellakseni voiko siihen saada rakennuslupaa. Jos saa, niin hinta onkin aivan toisissa lukemissa kuin joutomaan hinta muutama 1000€.

      Neuvoo; Helppo Heikki Sutki

    • maalainen?

      Maaseudun ja kaupungin välillä on edelleen kulttuuriero. Kaupungissa eletään nopeassa tahdissa ja kaikenmaailman ideat tulee ja menee. Maaseudulla eletään niin kuin on ennenkin ollut tapana. Ja maan myynti on arveluttava asia.

      "Voisihan sitä myydäkin. Nii. Tai jos ei sitten kuitenkaan. Mikäs kiire tässä nyt on. Onhan sitä ennenkin pärjätty..."

      Varovasti kysymällä asia selviää. Joskus myönteiseen tulokseen voi mennä pari vuotta. Tai sitten ei onnistu koskaan.

    • tuon arvo on

      korkeintaan tonni mutta teille se tulee tontin jatkoksi eli pyytäisin siitä 5000 euroa.

      • Sillä hinnalla mekin myytiin

        Euro per neliömetri voisi olla kohtuullinen tonttimaan hinta.

        Pettämistarkoitus ei ehkä paras mahdollinen lähtökohta kauppaneuvotteluissa kun kuitenkin on rajanaapurista kysymys...


      • tilanteeseen
        Sillä hinnalla mekin myytiin kirjoitti:

        Euro per neliömetri voisi olla kohtuullinen tonttimaan hinta.

        Pettämistarkoitus ei ehkä paras mahdollinen lähtökohta kauppaneuvotteluissa kun kuitenkin on rajanaapurista kysymys...

        Saat keskustelun avattua jos haikailet pottumaata tai kukkapenkkiä tai tuulensuojaistutusta siihen terassisi vierelle. Semmoisen hyväksyy maakauppaa vierastava farmarikin. Parinkymmenen metrin kaista voisi tuntua semmoiselta ettei se vielä kuluttaisi varovaisenkaan isännän maaomaisuutta.
        Viranomaissuunnalla sinun tarvii isoa numeroa tekemättä selvittää vesistön rantarakennustilanne. Jos omistajalla on käyttämättä rantarakennusoikeuksia niin peltopläntin hinta on helposti sama kuin valmiin tontin hinta. - Jos naapurilla on rantatontti vaikka etäämmälläkin, niin sen voi melko helposti siirtää toiseen kohtaan, esimerkiksi rajallesi, ja tällöin pienenkin lisämaan hinta lähestyy täyttä tontin hintaa. Tästä on omakohtaisia kokemuksia, kun manttaalinomistaja oli riidoissa sisarustensa ja tonttiensa ostajien kanssa ja niiden takia siirsi sukulaistonttien välissä olevan säästökohteensa meidän rajalle ja rakensi siihen. Mutta jos järvi on täyteen rakennettu tai pellon omistajalla ei ole rakennusoikeuksia toisaalla, niin voit rentoutua ja käydä rauhallista neuvottlua pelto- tai metsämaan hintatasolla.


      • halvalla lähe..

        siis"tämä pellon palanen rajoittuu siis järveen (n. 100 metriä)" eli kyseessä on rantatontti, jonka
        arvo on ihan muuta kuin 5000 €.
        100 metriä rantaviivaa on jo muutes aikas paljon.
        itsellä ei ole kuin 70 meteriä..


      • ilman.
        halvalla lähe.. kirjoitti:

        siis"tämä pellon palanen rajoittuu siis järveen (n. 100 metriä)" eli kyseessä on rantatontti, jonka
        arvo on ihan muuta kuin 5000 €.
        100 metriä rantaviivaa on jo muutes aikas paljon.
        itsellä ei ole kuin 70 meteriä..

        rakennusoikeutta sen arvo on lähinnä katsojan silmässä.


      • niin rantamaisema
        ilman. kirjoitti:

        rakennusoikeutta sen arvo on lähinnä katsojan silmässä.

        näkyy olevan aivan eri hinnoissa kuin rannaton maapala. Tämä selvisi kun tutustuin metsäyhtiön tarjoukseen ostaa lisämaata mökkitonttini ympäriltä.


      • aina paikkaansa
        ilman. kirjoitti:

        rakennusoikeutta sen arvo on lähinnä katsojan silmässä.

        Itse ostin aikoinaan juuri vastaavanlaisen palan maata kesämökkini vierestä, hintaa oli kymmenen vuotta sitten n. 6000 euroa.
        Tontille ei saanut myyjä rakennuslupaa ( ei ollut kyllä hakenutkaan, kun oli ennakkotieto, ettei saa rakentaa).
        Tällä lisäpalalla sain tontin takarajaa siirrettyä rannasta sen verran, että sain yhdistetylle tontille ok- talolle rakennusluvan.
        Lisäksi rantaviiva lisääntyi n. 60 metrillä.


      • kiinnostus ja tarve
        niin rantamaisema kirjoitti:

        näkyy olevan aivan eri hinnoissa kuin rannaton maapala. Tämä selvisi kun tutustuin metsäyhtiön tarjoukseen ostaa lisämaata mökkitonttini ympäriltä.

        ostaa maata lisää sen hintaa. Kyllä myyjät myös tämän tietää.


    • Kalastusbiologi

      Suomessa kalastusoikeus kuuluu pääsääntöisesti vesialueen (eli rannan) omistajalle. Jos saat hankittua rantaa omistukseesi, tulet automaattisesti myös yhteisen kalaveden osakkaaksi. Tämä voi sinänsä olla rahanarvoinen etu, jos vieressä on hyvä ja kalainen järvi. Lisätietoa voit saada vesialueen osakaskunnasta (kalastuskunnasta), jos se on toiminnassa.

      • väärässä

        ei rannan omistaminen tee automaattisesti osakasta osakaskuntaan, vaan oikeus annetaan tai jätetään antamatta ko. tilan lohkomistoimituksessa. Asia selviää onko tilalla oikeuksia yhteisiin maa- ja vesialueisiin kiinteistörekisterin otteesta


      • jos asia unohtuu
        väärässä kirjoitti:

        ei rannan omistaminen tee automaattisesti osakasta osakaskuntaan, vaan oikeus annetaan tai jätetään antamatta ko. tilan lohkomistoimituksessa. Asia selviää onko tilalla oikeuksia yhteisiin maa- ja vesialueisiin kiinteistörekisterin otteesta

        pois kauppakirjasta ei kalastusoikeutta ole eikä tule.


    • Se alkuperäinen niittyleinikki

      Kiitos vastanneille.

      Kalastusoikeuksista sen verran, että ne on kyllä hallussa ihan nykyisen mökin myötä.

      Esitin asiani puhelimitse mökkinaapurille - ei mitenkään riemastunut - totesi vaan, että jutellaan sitten kesällä. Minusta ihan hyvä alku. Ja hyvä vinkki oli sekin, että alkaa kaupanteon vaikka kasvimaan perustamisen varjolla. Tässä jo suunnittelinkin 10 vuoden "uusi-perunaetua", jos myy mulle vaikka 40 metriä sitä peltotonttiaan. Sekin riittää - tulee olosta paljon avarampi!
      Oli muuten mahtava viikonloppu tuolla möksällä! Eilen illalla mm. 12 kuikan kosiomenot siinä meidän lahdella. Alan ymmärtää pikkuhiljaa kesämökin syvimmän olemuksen!

      Hyvää kesää kaikille!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1385
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe