nousseet kymmeniä prosentteja.
Aiheesta kirjoittaa päivän Hesari, s. A4
"Yhden lapsen lapsilisä on pudonnut 16,5 % vuodesta 1994 verrattuna hintojen kehitykseen. Suhteessa ansioihin pudotus on isompi, 35 %, laskee Kelan vastaava tutkija Pertti HOnkanen."
Jotta vuoden -94 taso saavutettaisiin,
- lapsilisiä tulisi korottaa 20-55 % eli saman verran euroissa, kuin ensimmäisen lapsen lapsilisä on, 100 euroa.
- toimeentulotuen perusosa vaatisi 35 %:n korotuksen
- pienintä vanhempainrahaa tulisi nostaa 44 %
- tulottomalle yh:lle kotihoidontukea yli 100 %
Myös halvempi vaihtoehto eli vain hintojen nousun korvaaminen vaatisi tuntuvia satsauksia:
- 60 % tulottoman yh:n kotihoidontukeen
- 10 % pienimpään vanhempainrahaan
"Sosiaalietuuksien tason nosto loppui käytännössä 1990-luvun alkupuolen lamaan, ja tilalle tulivat leikkaukset, joita ei ole juuri kompensoitu.
Valtaosasta etuuksia maksetaan verot. Sellaisia ovat muun muassa päivärahat, toimeentulotuki ja työmarkkinatuki.
Peruspäiväraha on nyt 527 e/kk. Tämän kokoinen on myös työmarkkinatuki, jota maksetaan ensi kertaa työmarkkinoille tulevalle ja työttömyyspäivärahaa 500 päivää saaneille.
Pienin vanhempainraha on 380 e/kk. Sen verran saa esim. nainen, joka ei ole ollut töissä ennen synnytystä.
Toimeentulotuen perusosa on yksinäiselle 399,10 e/kk.
Nyt hallitus aikoo NOSTAA sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja, koska pitää niitä jälkeenjääneinä verrattuna kustannuskehitykseen ja yleiseen ansiotason nousuun vv. 2002 - 2006.
"Sosiaaliturvaan ei suunnitella vastaavia korotuksia, vaikka tasonkin tiedetään jääneen jälkeen. Kansalaiset huomaavat kehityksen arjessaan. 'Lapsilisä oli ennen merkittävää tuloa, jonka varassa pystyi tekemään valintoja', sanoo espoolainen viiden lapsen äiti Riitta Salomäki. 'Sen ostovoima on vähentynyt kun ruuan hinta on noussut. Nyt tulee satanen, jolla käy kerran ruokakaupassa.' "
Salomäen perheessä muut lapset ovat täyttäneet jo 17, joten lapsilisää maksetaan vain yhdestä 13-vuotiaasta, vaikka muitakin lapsia asuu kotona vielä.
" 'Eivät lapse mihinkään häviä kun täyttävät 17. Myös opiskelijoita me vanhempina avustamme kun edessä on isompia hankintoja, kuten silmälasit tai talvitakki tai kannettava tietokone kuten nyt', Salomäki muistuttaa."
Etuudet pysyneet v. -94 tasolla, kun ansiot
2
116
Vastaukset
- tyytyväisinä kun
nostivat 2004 lapsilisää ihan KOKONAISELLA KYMPILLÄ!
Härre guud! Mitenkähän raskivat?- paljon jostain -94
tasosta, että sitä ei äkkiä uskoisikaan.
Ja jännä juttu, että silloin kun tuilla eli reilusti, niiden maksamisesta ei kukaan valittanut samalla tavalla kuin nyt. Eikä haukuttu tukien varaan joutuneita.
Joskus tuntuukin, että haukkujat ovat pikku kakaroita, jotka eivät elämästä mitään vielä ymmärrä. Itsekeskeisen sukupolven itseään täynnä oleva nuori on päässyt ensimmäiseen työpaikkaansa ja sitten luulee olevansa maailman omistaja.
Ei tarvitse olla erityinen neropatti kun tajuaa, mikä merkitys tukien alasajolla on ollut myös huostaanottojen määrän kasvuun. Jatkuva köyhyys lisää mielenterv.ongelmia ja päihteiden käyttöä. Olihan se hienoa laskea viinan hintaa, niin saatiin oikein kohderyhmä huostaanotoille. Mutta mikäs nyt sitten eteen kun luvut vain koko ajan nousevat?
Eikö olisi aika päättäjienkin siirtyä vähitellen takaisin lakien noudattamiseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1193412Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881202- 93965
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827