eikö hääyön järjestäminen kuulu..

kaasolle ja bestmanille?

eikö hääyön järjestäminen kuuluisi kaasolle ja bestmanille? ja niiden pitäis myös maksaa se?
jostain luin tämmöisen jutun ja tuttava kun oli bestmanina niin olivat järjestäneet ja maksaneet.

13

7705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pah--

      Hyvin provoilet. Mitä vielä lisää bestmanin ja kaason kuluihin. Töistä poissaolo, häävaatetus ja kampaus, yöpyminen paikan päällä, häälahja ja nyt vielä pitäisi kustantaa hääsviitti. Kaiken kukkuraksi näiden kunniakkaiden avustajien täytyy tehdä töitä koko hääjuhlan ajan varmistaakseen juhlien sujuminen.

      Itse en kehtaisi, ehkä muut sitten.

    • järjestäminen

      on monella pariskunnalla ollut sulhasen kunniatehtävä.

      Miksi siitä jonkun muun kuin hääparin itsensä pitäisi maksaa?

    • se ole

      niin, että kaason ja bestmanin kunnia tehtävä on maksaa koko häät ja sitten vielä maailmanympärys matka hääparille???

      Joissakin porukoissa on ollut tapana, että kaaso ja bestman ovat käyneet hieman "koristelemassa" hääsviittiä. Mutta maksaminen kuuluu hääparille itselleen.

      • äänioikeusoikeastiko

        "koristelemassa" juu, naivat kuin kanit ja töhrivät lakanoita, siinä koristelunne olkaa hyvät


    • ilmaista työvoimaa

      Ohhoh! Eikö se riitä, että kaaso ja bestman jo muutenkin ovat mukana häiden järjestelyssä??! Kyllä on kiittämätöntä sakkia!

      Ei kai kukaan oikeasti kuvittele että joku muu kuin hääpari maksaisi HEIDÄN häistään yhtään mitään!

    • älkää kaikesta ottako mallia

      Se on amerikkalainen tapa, että kaasot ja bestman varaavat ja maksavat hääyöpaikan. Samoin se, että kaasoja ja bestmaneja on jotain 4-7 kpl kumpiakin (silloinhan hintaa ei tule niin paljon per nenä), kuten myös hääharjoitukset, häitä edeltävät päivälliset/illalliset jne. Tutkimusten mukaan ameriikoissa kaasoilta ja bestmaneilta kuluu häihin n. 1300-1500 €. Aikamoinen maksu siitä, että saa raataa niska limassa ja kuunnella morsiamen haukkuja...

      Joo, kannattaa tosiaan ottaa mallia amerikoista, varsinkin siitä, kun perfektionistimorsian kyykyttää kaikkia sulhasesta lähtien ja perustelee sen sillä, että "Tämä on MINUNU päiväni!". Itse avioituminen ja sulhanen tuntuu olevan täysin sivuseikka siinä menossa:o

      • miksikopioitte

        kaaso=maid of honour , muut ovat morsiusneitoja eli bridesmaid:eja
        bestman (tasan yksi) muut ovat groomsmen:eja
        jos nyt pelleillä halutaan ja sitä suomalaisethan haluavat,
        kun otatte mallia jenkeitsä kannattaa oikeasti opetella mitä mikäkin tarkoitaa kun nähtävästi menee puurot ja vellit sekasin


    • onnellinen sulhanen

      Näin on! Meillä kaaso todella järjesti asiat. Morsian sammahti jossain yön kuluessa, ja kaaso velvollisuuksiensa mukaisesti 'järjesti' minulle kuitenkin hääyön ilot! Asia on tietysti jäänyt meidän väliseksemme, mutta tulen ikuisesti olemaan kiitollinen oivalle kaasolle.

      • elokuinen kaaso

        Olipas sulla sitten hääyö!
        Jos minä tuohon leikkiin ryhtyisin niin luultavasti siinä ois bestmankin mukana :)Jaettu ilo on paras ilo...
        Ei kyllä ihan ekana tulis mieleeni.


    • eieieiei

      Hääpari maksaa kaikki häihinsä liittyvän, paitsi polttarit.

    • KaasonJaBestmaninTehtävä

      Kaason tärkein tehtävä on naida sulhasen kanssa.
      Bestmanin tärkein tehtävä on naida morsiaimen kanssa.

    • Eipaineita

      Morsiuspari viettää hääyön haluamassaan paikassa haluamallaan tavalla. Me oltiin kotona (yläkerrassa), alakerta täys vieraita. Häämatka tehtiin noin 6kk myöhemmin.

    • omatrituaalitkullakin

      Niin ja kaasojen pitäisi kaikkien olla naimattomia nuoria kauniita naisia, kuten bestmanin myös.

      Jos amerikkalaisia haluaa matkia.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3477
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      128
      1852
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      297
      1605
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      77
      1462
    5. 77
      1436
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1136
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      997
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      61
      960
    Aihe