miten tämän maan kansalaisten ja lähinnä perheellisten asioita eri puolilla maata hoidetaan!
http://savotta.helsinki.fi/halvi/tiedotus/lehti.nsf/e1e392ad852e72f5c225680000404fa8/df1c12fcf387190cc225737e002b9cde?OpenDocument
Helsingin yliopisto
HY: Lapsiperheiden köyhyys: Häpeää ja eristäytymistä
Häpeä ja nöyryytys ovat ylivoimaisesti yleisimmät tunteet, joita perheelliset kuvailevat kertoessaan köyhyydestä.
Häpeä liittyy köyhyyteen sinänsä - köyhyys on hävettävää.
Toiset kertovat, että työttömyys on hävettävää, koska työttömyys rinnastetaan heidän mielestään laiskuuteen tai saamattomuuteen.....
..............
Paljon häpeää liittyy kirjoittajien mielestä avun vastaanottamiseen.
Kirjoittajat kuvaavat lukuisia nöyryytyksen ja häpeän kokemuksia liittyen avun hakemiseen virallisilta tahoilta, kuten sosiaalitoimistosta.
He joutuvat vakuuttelemaan itselleen, että esimerkiksi toimeentulotuki on tarkoitettu juuri sellaisia vaikeita taloudellisia tilanteita varten, joissa he ovat.
Kirjoittajat myös häpeävät sitä, etteivät pärjää omillaan, ja tämän vuoksi avun hakeminen on nöyryyttävää ja häpeällistä.
Lasten kokema häpeä on monille kirjoittajille erittäin raskasta, eivätkä he haluaisi, että heidän lapsensa joutuvat kärsimään köyhyyden tähden.....
.............Tutkimusaineiston mukaan sosiaalitoimistossa asioiminen tuottaa asiakkailleen häpeää.
Tähän vaikuttavat erilaiset toimeentulotukikäytännöt. Myös toimeentulotuen harkinnanvaraisuus lisää koettua häpeän tunnetta.
"Voidaankin pohtia, tulisiko sosiaalitoimistojen toimeentulotukimenettelyn käytäntöjä jotenkin muuttaa.
Vai onko niiden tarkoituksenakin häpeän tuottaminen, jotta sosiaalitoimistossa asioimista vältettäisiin?
Kuitenkin toimeentulotuen alikäyttö näyttäisi olevan erittäin laajaa aineistossani, jossa useat kirjoittajat kertovat turvautuvansa aina ennemmin johonkin
muuhun kuin sosiaalitoimen apuun", toteaa Ruokonen. .............
....."Sosiaalitoimistossa asioimista pidetään niin häpeällisenä, että toiset kirjoittajista kertovat jopa näkevänsä nälkää mieluummin.
Se, ettei toimeentulotukea haluta hakea sen häpeällisyyden ja sosiaalitoimistojen häpeää tuottavien käytäntöjen takia,
saattaa johtaa siihen, että ihmiset ajautuvat yhä syvempään köyhyyteen......."
__________________
Tuskallista luettavaa ja kyseessä nimenomaan perheellisten kokemukset köyhyydestä.
Nöyryyttävää kuntapolitiikkaa, sitä me ilmeisesti olemme tähän maahan köyhille lapsiperheille halunneet?
Mietittävää jokaiselle ja
tästä maasta.......
0
228
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242150Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352053Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2111822Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581498Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341404Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5581181Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501005Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115942Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350936