Kiipeilevä

1-vuotias

Onko muilla kiipeilystä innostuneita 1-vuotiaita? Meillä on vekara vuoden ja risat ja jatkuvasti saa juosta perässä kun kiipeää tuolille ja siitä tietysti seuraavaksi yrittää pöydälle.

Kuten kävelemisen opettelu aikanaan oli iso juttu, on tämä kiipeileminenkin oma juttunsa jota ei kokonaan saisi estää? Voisi ainakin ajatella niin, että jonkun verran täytyy antaa myös "toteuttaa itseään." Vai kiellättekö muut jyrkästi?

Kauankohan tuo kiipeilyvimma kestää?

5

398

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kans..

      10kk yritti kiivetä itse syöttötuoliin ja välillä yllätin sohvan selkänojalta 8/.. Kyllä sai kokoajan olla sydän syrjällään ja silmät selässä! Toki kielsin juuri nuo sohvan selkänojalle kiipeilyt ja muut "vaaralliset" kiipeily paikat ja selitin vain, että tulee pipi jos sieltä putoaa.. Mutta annoin myös itse yrittää kiivetä syöttötuoliin kun olin vieressä.. Kyllä me kolhuilta ainakin säästyttiin!

      • 4:n äiti

        Kiipeämistä voi treenata myös leikkipuistossa kiipeämällä liukumä'en päälle. Samalla pitää tietysti opettaa, miten sieltä tullaan hallitusti alas.

        Ja muutenkin sille pikku kiipeilijälle on hyvä opettaa sitä hallittua ja turvallista alas tuloa, koska eihän se itse kiipeäminen ole vaarallista vaan se hallitsematon alas tulo.


      • kolmen villikon äiti
        4:n äiti kirjoitti:

        Kiipeämistä voi treenata myös leikkipuistossa kiipeämällä liukumä'en päälle. Samalla pitää tietysti opettaa, miten sieltä tullaan hallitusti alas.

        Ja muutenkin sille pikku kiipeilijälle on hyvä opettaa sitä hallittua ja turvallista alas tuloa, koska eihän se itse kiipeäminen ole vaarallista vaan se hallitsematon alas tulo.

        Meillä on sisällä kiipeily kielletty, mutta ulkona sitä sitten on jokainen tehnytkin paljon. Välillä luonnon kivet ja kannot ohittavat hiekkalaatikon kiehtovuudessaan, ja minun mielestäni juuri metsä on oivallinen tapa saada lapsen harjoitella taitojaan.

        Leikkipuistotkin ovat hyviä, jos niitä on, mutta jokapaikassahan niitä ei ole.


    • ---

      Ei ole kielletty kiipeilyä...
      Hyvin kiipeävät ja välillä on pudottu, varsinkin nuorimmainen kun on suht kömpelö. Mutta ilman suurempia haavoja ja kolhuja.
      Meille tämä tyyli sopii koska ovat muutenkin mahdottoman vilkkaita ja jos kieltäisin kiipeämisen en tekisi muuta kun seisoisin vieressä.

      Jokainen tekee siis tyylillään...mutta itse olen ajatellut että kehittää motoriikkaa ja siitä ne oppii kehon hallinta ja itse on ratkaistava alastulo.

      • valois*

        kiipes ssohvalle joskus vuoden ikäisenä... nyt kun on 1v8kk, niin ekan kerran kiipes ruokapöydän tuolille... aika maltillinen kiipeilijä on ollut... pihalla kyllä kiipeilee kallioille...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2180
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2084
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1829
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1509
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1407
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      562
      1194
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1011
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      945
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      945
    Aihe