Matka

Kiinaan..

Tietääkö joku että minkälainen hintataso on Kiinassa ruuan ja juoman (viini/olut) suhteen?

6

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missä??

      Siis missä Kiinassa? Kyseessä kun on kohtalaisen iso maa, johon pätee samat asiat kuin muuallakin maailmassa; isoimpien kaupunkien keskustoissa hienoissa ravintoloissa on kallista, syrjässä paikallisten kuppiloissa halpaa. Kaikkea sikahalvasta sikakalliiseen niin ruuan kuin juomankin suhteen.

      • Kiinaa..

        Lähinnä Pekingin hintataso kiinnostaisi? Samalla kysyisin minne päin kaupunkia kantaisi majoittua, jotta se olisi käytännöllistä/edellista?


      • sanoin
        Kiinaa.. kirjoitti:

        Lähinnä Pekingin hintataso kiinnostaisi? Samalla kysyisin minne päin kaupunkia kantaisi majoittua, jotta se olisi käytännöllistä/edellista?

        paikalliset katukojut ovat tosi halpoja, mutta en välttämättä suosittele niissä syömistä. Hygieniataso niissä ei näyttänyt olevan kovinkaan korkealla... Me kävimme syömässä hieman "paremmissa" ravintoloissa, myös länsimaisissa ravintoloissa (Pekingissä on siis 60 000 ravintolaa joten kovin tarkkaa vastausta sulle on mahdotonta antaa), ja söimme todella hyvin ja viinit päälle, hinta oli yleensä euroissa ehkä 40-50e kolmelle hengelle. Viini ei ole erityisen halpaa, paikalliset eivät hirveästi viinejä harrasta, hyvästä viinipullosta pitää kyllä se 10e maksaa sielläkin. Peking ei ole mikään sikahalpa paikka.

        Majoituksesta en osaa sanoa, sitä ei minun tarvinnut järjestää!


    • Miss X

      Olin juuri Shanghaissa, ja siellä löytyy ruokailupaikkoja joka lähtöön, eli hintoja myös. Normaali annos riisiä esim kanaa ja alkukeitto maksoi 2-2.5 euroa ja olut n. 2 euroa (kaupassa siellä 0,4 e) Halvemmalla tottakai voi syödä katukeittiöissä, mutta ehkä varmempi jättää ne väliin ...Ja jos on rahaa tuhlata, voi mennä johonkin ns. länsimaiseen paikkaan, sinne saa menemään samat eurot kuin Suomessa.

      • Vasta menossa

        Tuttavani on uusioenergia-alalla. Ja alkoivat selvitellä erilaisia energialähteitä. Miettivät muunmoassa uppopaistorasvan energiakäyttöä. Ongalmaksi paljastui se ettei "rasvassa" ole käytön jälkeen enää rasvaa. Kiinassa uppopaistorasvassa toimii järjestelmä jossa parhaat ravintolat käyttävät tuoreen rasvan ja myyvät käytetyn halvemmalle ravintolalle ja nämä taas keskiluokan ravintolalle ja nämä sitten kansanravintoloihin ja nämä taas seuraavaan alaspäin. Viimeiseksi nämä "rasvat" sitten käytetään katukeittiöissä. Järjestelmä takaa sen, että katukeittiön ruuan makuvivahteet ovat vaihtelevia mutta makuja kuulemma riittää.


    • Erkk1

      Syöminen Kiinassa on vähän erilaista. Siellä porukalle tilataan 4-5 erilaista annosta, joista jokainen sitten ottaa haluamaansa lautaselle. Aina ravintoloista ei löydy veitsiä ja haarukoita, joten kannattaa harjoitella puikkojen käyttämistä ennen matkaa.

      3-4 hengen ruuat kustansivat jotain 20-30e, hampurilaiset moiselle porukalle lähtee muutamalla eurolla.

      Nämä hinnat olivat siis Pekingistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5410
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1412
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      105
      931
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      831
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      812
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      803
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      789
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      787
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      774
    10. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      773
    Aihe