Firefox oletusselaimeksi, miten?

Meillä on käytössä Firefox pääosin. Mutta kun klikkaan esim. Outlookissa jotain linkkiä, niin nettisivu aukeaa Internet Explorerissa. Saako jostain säädettyä niin, että Firefox toimisi kaikissa tapauksissa oletusselaimena, niin ei tarvitsisi käyttää tuota IE:tä?
53239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mene firefoxin asetuksiin ja sieltä yleiset välilehti ja järjestelmän oletukset, laita ruksi kohtaan Firefox tarkistaa käynnistyessään onko se oletusselain ja sit ok.

Mene Internet Explorer selaimeen ja Työkalut ja Asetukset sieltä ohjelmat valikko poista ruksi kohdasta Internet Explorer tarkistaa onko se oletusselain ja sit ok.

Nyt pitäisi aueta linkit firefox:ssa.

Äänestä
  • Firefoxista löysin ja vaihdoin asetukset kuten kerroit, mutta Explorerissa ei löytynyt kyseistä kohtaa. Siinä lukee näin: "Internet Explorer on oletusselain" ja sellainen kohta, missä ei ole ruksia: "Ilmoita, jos IE ei ole oletusselaine".

    Mitäs ny?

    Äänestä

  • kiitos avusta kirjoitti:

    Firefoxista löysin ja vaihdoin asetukset kuten kerroit, mutta Explorerissa ei löytynyt kyseistä kohtaa. Siinä lukee näin: "Internet Explorer on oletusselain" ja sellainen kohta, missä ei ole ruksia: "Ilmoita, jos IE ei ole oletusselaine".

    Mitäs ny?

    Pitikin vielä käynnistää uudelleen toi Firefox niin sitten se kysyikin, että halutaanko, että Firefox laitetaan oletusselaimeksi.

    Äänestä

  • kiitos avusta kirjoitti:

    Firefoxista löysin ja vaihdoin asetukset kuten kerroit, mutta Explorerissa ei löytynyt kyseistä kohtaa. Siinä lukee näin: "Internet Explorer on oletusselain" ja sellainen kohta, missä ei ole ruksia: "Ilmoita, jos IE ei ole oletusselaine".

    Mitäs ny?

    laita firefox tarkistamaan onko se oletus selain
    ja ota se pois IE:ltä silloin kun se kysyy.
    problem solved.

    windowsissa on myös oma valikko vakoiohjelmille joista voi säätää mitkä ohjelmat on vakioita jollekin asialle

    Äänestä

Internet Explorer 11 ja FireFox 29 aikaan käykin niin, että Microsoft on hiljakseen ja itsekseen taas kerran päättänyt laittaa Internet Explorerin Windowsin ominaisuudeksi, vaikka on asiasta jo kertaalleen oikeudessa hävinnyt. Ilmeisesti haluavat hävitä lisää rahaa kilpailijoille. Nimittäin IE 11 ei annakaan enää vaihtaa oletusselainta, koska katsoo olevansa koneen herra ja hidalgo. IE ominaisuuksienkaan poisto Windowsin ominaisuuksista ei toiminut, ja googlaamallakin oli hiukan hankalaa löytää ratkaisua. YAC selaimen selainsuojakaan nimittäin ei pystynyt suojaamaan IEn hyökkäykseltä. Itsellä löytyi ratkaisu näin: Mene Windows Update ja asennetut päivitykset. Selaa ja etsi kohta: Internet Explorer 11. Ja valitse: Poista asennus. Kovasti Microsoft pelootteli ja varootteli sitten, mutta IEn poistamisella koneelta itsellä toimii jopa koko konekin reippahaasti nopseemmin :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos avusta kirjoitti:

Meillä on käytössä Firefox pääosin. Mutta kun klikkaan esim. Outlookissa jotain linkkiä, niin nettisivu aukeaa Internet Explorerissa. Saako jostain säädettyä niin, että Firefox toimisi kaikissa tapauksissa oletusselaimena, niin ei tarvitsisi käyttää tuota IE:tä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu