Meillä on käytössä Firefox pääosin. Mutta kun klikkaan esim. Outlookissa jotain linkkiä, niin nettisivu aukeaa Internet Explorerissa. Saako jostain säädettyä niin, että Firefox toimisi kaikissa tapauksissa oletusselaimena, niin ei tarvitsisi käyttää tuota IE:tä?
Firefox oletusselaimeksi, miten?
5
3146
Vastaukset
- Make.
Mene firefoxin asetuksiin ja sieltä yleiset välilehti ja järjestelmän oletukset, laita ruksi kohtaan Firefox tarkistaa käynnistyessään onko se oletusselain ja sit ok.
Mene Internet Explorer selaimeen ja Työkalut ja Asetukset sieltä ohjelmat valikko poista ruksi kohdasta Internet Explorer tarkistaa onko se oletusselain ja sit ok.
Nyt pitäisi aueta linkit firefox:ssa.- kiitos avusta
Firefoxista löysin ja vaihdoin asetukset kuten kerroit, mutta Explorerissa ei löytynyt kyseistä kohtaa. Siinä lukee näin: "Internet Explorer on oletusselain" ja sellainen kohta, missä ei ole ruksia: "Ilmoita, jos IE ei ole oletusselaine".
Mitäs ny? - kiitos avusta
kiitos avusta kirjoitti:
Firefoxista löysin ja vaihdoin asetukset kuten kerroit, mutta Explorerissa ei löytynyt kyseistä kohtaa. Siinä lukee näin: "Internet Explorer on oletusselain" ja sellainen kohta, missä ei ole ruksia: "Ilmoita, jos IE ei ole oletusselaine".
Mitäs ny?Pitikin vielä käynnistää uudelleen toi Firefox niin sitten se kysyikin, että halutaanko, että Firefox laitetaan oletusselaimeksi.
- mkiojnu
kiitos avusta kirjoitti:
Firefoxista löysin ja vaihdoin asetukset kuten kerroit, mutta Explorerissa ei löytynyt kyseistä kohtaa. Siinä lukee näin: "Internet Explorer on oletusselain" ja sellainen kohta, missä ei ole ruksia: "Ilmoita, jos IE ei ole oletusselaine".
Mitäs ny?laita firefox tarkistamaan onko se oletus selain
ja ota se pois IE:ltä silloin kun se kysyy.
problem solved.
windowsissa on myös oma valikko vakoiohjelmille joista voi säätää mitkä ohjelmat on vakioita jollekin asialle
- IE-on-haitta-ohjelma
Internet Explorer 11 ja FireFox 29 aikaan käykin niin, että Microsoft on hiljakseen ja itsekseen taas kerran päättänyt laittaa Internet Explorerin Windowsin ominaisuudeksi, vaikka on asiasta jo kertaalleen oikeudessa hävinnyt. Ilmeisesti haluavat hävitä lisää rahaa kilpailijoille. Nimittäin IE 11 ei annakaan enää vaihtaa oletusselainta, koska katsoo olevansa koneen herra ja hidalgo. IE ominaisuuksienkaan poisto Windowsin ominaisuuksista ei toiminut, ja googlaamallakin oli hiukan hankalaa löytää ratkaisua. YAC selaimen selainsuojakaan nimittäin ei pystynyt suojaamaan IEn hyökkäykseltä. Itsellä löytyi ratkaisu näin: Mene Windows Update ja asennetut päivitykset. Selaa ja etsi kohta: Internet Explorer 11. Ja valitse: Poista asennus. Kovasti Microsoft pelootteli ja varootteli sitten, mutta IEn poistamisella koneelta itsellä toimii jopa koko konekin reippahaasti nopseemmin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1334640BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2033888- 2103132
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1092999Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main662797- 1181615
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok61574- 601306
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2461143MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t1381079