Firefox oletusselaimeksi, miten?

kiitos avusta

Meillä on käytössä Firefox pääosin. Mutta kun klikkaan esim. Outlookissa jotain linkkiä, niin nettisivu aukeaa Internet Explorerissa. Saako jostain säädettyä niin, että Firefox toimisi kaikissa tapauksissa oletusselaimena, niin ei tarvitsisi käyttää tuota IE:tä?

5

3129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Make.

      Mene firefoxin asetuksiin ja sieltä yleiset välilehti ja järjestelmän oletukset, laita ruksi kohtaan Firefox tarkistaa käynnistyessään onko se oletusselain ja sit ok.

      Mene Internet Explorer selaimeen ja Työkalut ja Asetukset sieltä ohjelmat valikko poista ruksi kohdasta Internet Explorer tarkistaa onko se oletusselain ja sit ok.

      Nyt pitäisi aueta linkit firefox:ssa.

      • kiitos avusta

        Firefoxista löysin ja vaihdoin asetukset kuten kerroit, mutta Explorerissa ei löytynyt kyseistä kohtaa. Siinä lukee näin: "Internet Explorer on oletusselain" ja sellainen kohta, missä ei ole ruksia: "Ilmoita, jos IE ei ole oletusselaine".

        Mitäs ny?


      • kiitos avusta
        kiitos avusta kirjoitti:

        Firefoxista löysin ja vaihdoin asetukset kuten kerroit, mutta Explorerissa ei löytynyt kyseistä kohtaa. Siinä lukee näin: "Internet Explorer on oletusselain" ja sellainen kohta, missä ei ole ruksia: "Ilmoita, jos IE ei ole oletusselaine".

        Mitäs ny?

        Pitikin vielä käynnistää uudelleen toi Firefox niin sitten se kysyikin, että halutaanko, että Firefox laitetaan oletusselaimeksi.


      • mkiojnu
        kiitos avusta kirjoitti:

        Firefoxista löysin ja vaihdoin asetukset kuten kerroit, mutta Explorerissa ei löytynyt kyseistä kohtaa. Siinä lukee näin: "Internet Explorer on oletusselain" ja sellainen kohta, missä ei ole ruksia: "Ilmoita, jos IE ei ole oletusselaine".

        Mitäs ny?

        laita firefox tarkistamaan onko se oletus selain
        ja ota se pois IE:ltä silloin kun se kysyy.
        problem solved.

        windowsissa on myös oma valikko vakoiohjelmille joista voi säätää mitkä ohjelmat on vakioita jollekin asialle


    • IE-on-haitta-ohjelma

      Internet Explorer 11 ja FireFox 29 aikaan käykin niin, että Microsoft on hiljakseen ja itsekseen taas kerran päättänyt laittaa Internet Explorerin Windowsin ominaisuudeksi, vaikka on asiasta jo kertaalleen oikeudessa hävinnyt. Ilmeisesti haluavat hävitä lisää rahaa kilpailijoille. Nimittäin IE 11 ei annakaan enää vaihtaa oletusselainta, koska katsoo olevansa koneen herra ja hidalgo. IE ominaisuuksienkaan poisto Windowsin ominaisuuksista ei toiminut, ja googlaamallakin oli hiukan hankalaa löytää ratkaisua. YAC selaimen selainsuojakaan nimittäin ei pystynyt suojaamaan IEn hyökkäykseltä. Itsellä löytyi ratkaisu näin: Mene Windows Update ja asennetut päivitykset. Selaa ja etsi kohta: Internet Explorer 11. Ja valitse: Poista asennus. Kovasti Microsoft pelootteli ja varootteli sitten, mutta IEn poistamisella koneelta itsellä toimii jopa koko konekin reippahaasti nopseemmin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      42
      10586
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7927
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4933
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4743
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4076
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3429
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3147
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3095
    Aihe