hello! kuulkaas ite en oo ikänä vielä kestoillu eka vaavi tulossa juhannuksentienoilla ja kysysinkin..eikös tällainenkin ole mahdolista ja onko jollakin käytännönkokemusta eli... tekis harsosta sen vaipan sinne peppua vasten kuivaliinakangas ja koko tän hässäkän päälle sellanen kuorivaippa? tyhmiä kysymyksiä, mutta onko toimiva ratkaisu myös tämä???ja löytyykö muuten kaupoista niitä kertakäyttöisiä kuivaliinoja..oletteko niitäkin pesseet vai onko se mahotonta..
eli mimmosta ainetta se loppujenlopuksi on...kiitos etukäteen
kestoilun
4
1015
Vastaukset
- äiti09/07
Meillä on kestoiltu pääasiassa harsoilla ja kuorivaipoilla (alkuun pul-kuorilla, sittemmin villakuorilla). Tyttö on nyt 7kk.
On aika yleistä että kuivaliina ja riisipaperi menee sekaisin :) Kuivaliinakangas on siis sellainen jota ei heitetä roskiin, vaan pestään. Kuivaliinakangas pitää vaipan kuivan tuntuisena. Riisipaperi taas on kertakäyttöinen, eikä ole kuivaliina, eli vaippa tuntuu kostealta. Riisipaperin tarkoitus on helpottaa vaippahuoltoa, eli riisipaperi heitetään roskiin kakkoineen ja itse vaippa ei likaannu juurikaan. Riisipaperia löytyy ainakin meillä ihan paikallisesta lastentarvikeliikkeestä. Ja netistä löytyy varmastikin lähes kaikista puodeista joissa kestovaippojakin myydään (googleta riisipaperi, niin löytyy paljon).
Alla on linkki, josta löytyy "sanastoa" ja siellä on myös ohje kuinka harso on näppärä taittaa niin, että oikeaan kohtaan tulee eniten "imua". Meillä kiinnitetään harso 'näpsyllä' (löytyy myös tuolta sanastosta). Päälle laitamme pitkälahkeiset villavaippahousut (kuorivaippa), jolloin muita housuja ei tarvita.
Kuivaliinoja tai riisipaperia meillä ei ole käytetty eikä ole kaivattukaan. Eli meidän vaippakaapissa on
* kasa harsoja (useampi kymmenen, vähemmälläkin toki pärjää kun ovat nopeita kuivumaan, tosin riippuu kuinka usein pesee)
* muutamat villavaippahousut
* pari näpsyä (yksi toki riittää, mutta meillä on pari, kun aina on joku kateissa..)
Harsoja on monen merkkisiä. Vaippakäyttöön kannattaa valita perus"markettiharsoja" parempia. Nuo markettiharsot (Pikku-Piia ja mitä niitä merkkejä onkaan) on aika ohuita eikä niin imukykyisiä. Hyviä harsomerkkejä esim. Ruskovilla, Popolini, MaM.
Villahousuina meillä on pääasiassa Babyidean Manymonths-housuja http://www.babyidea.fi/kestovaipoista/woolpants.html
Kestovaippa-aakkoset (eli "sanastoa")
http://www.babyidea.fi/kestovaipoista/aakkoset.html
ja kestovaippainfo.fi on toki tuhti tietopaketti myös :) - esim. tämä
https://www.myllymuksut.com/product_details.php?p=141
Tuossa yhdestä kuivaliinakankaasta tietoa - Rainora
Meillä on kuukauden vanhalla vauvalla käytössä harsot, pul-kuori ja Ainun kuivaliina. Näitä kuivaliinoja saa ainakin Prismoista, ja ne ovat periaatteessa kertakäyttöisiä, mutta käytännössä kestävät kyllä jokusen pesun. Ja en ole sekoittanut asioita, kyseessä on nimenomaan kuivaliina, ei riisipaperi. Itse olen tykännyt tuosta liinasta, se ei tuo yhtään paksuutta lisää vaippaan, mutta kuitenkin saa vaipan tuntumaan aika kuivalta. Maksavat reilu pari euroa paketti. Olen pessyt niitä kuudessakympissä pesupussissa. Ne ovat seitinohutta ja märkänä hauraita, joten niiden oikominen pesun jälkeen on vain aika ärsyttävää. Mutta säästyypä jonkin verran rahaa kuitenkin. ;)
Harsot taittelen itse vain pötköksi, koska silloin ne saa kokonaan käyttöön imemään pissat, eikä harsoa mene "hukkaan" vyötärölle ja muualle. Enkä edes osannut taitella niitä hyvin... olen vähän tumpelo. Kun vauva kasvaa pikkuisen, olen ajatellut siirtyä sitten muotoonommeltuihin vaippoihin. Kuitenkin tuo harsopötkön ja kuivaliinan virittely on vähän ärsyttävää. - harsofani
Vastasyntyneelle harso kuori on verraton vaippa, etenkin siitä syystä, että pieni kasvaa aluksi todella kovaa vauhtia, joten muotoon ommellut saattavat käydä pieniksi jopa 2 viikon välein. Kuivaliinaa ei välttämättä tarvitse, jos ei vauvan iho kärsi märästä vaipasta. Toki vaippa kannattaa vaihtaa aina kun huomaa sen kastuneen. Jos vauva pissaa paljon, ei pelkkä harso kovin pitkään riitä vaipaksi, vaan tarvitaan lisäimua. Bambukankaasta tehdyt lisäimut ovat minusta harson väliin laitettuina parhaita lisäimuja. lisäimuja voi tehdä myös esim. vanhoista pyyheliinoista. Mutta alkuun on mahdollista päästä pelkillä harsoilla ja kuorillakin.
Sitten kun kasvuvauhti tasaantuu, voi ostaa muotoon ommeltuja vaippoja lisäksi tai siirtyä niihin kokonaan. Toki harsoilla voi pärjätä koko vaippaiänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349218"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn273716Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi702314Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1072130Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on181886Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait131510Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.261337- 711217
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168926Millaisia odotuksia ensi vuodelle?
Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.159853