kestoilun

aloittaja

hello! kuulkaas ite en oo ikänä vielä kestoillu eka vaavi tulossa juhannuksentienoilla ja kysysinkin..eikös tällainenkin ole mahdolista ja onko jollakin käytännönkokemusta eli... tekis harsosta sen vaipan sinne peppua vasten kuivaliinakangas ja koko tän hässäkän päälle sellanen kuorivaippa? tyhmiä kysymyksiä, mutta onko toimiva ratkaisu myös tämä???ja löytyykö muuten kaupoista niitä kertakäyttöisiä kuivaliinoja..oletteko niitäkin pesseet vai onko se mahotonta..
eli mimmosta ainetta se loppujenlopuksi on...kiitos etukäteen

4

1038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti09/07

      Meillä on kestoiltu pääasiassa harsoilla ja kuorivaipoilla (alkuun pul-kuorilla, sittemmin villakuorilla). Tyttö on nyt 7kk.

      On aika yleistä että kuivaliina ja riisipaperi menee sekaisin :) Kuivaliinakangas on siis sellainen jota ei heitetä roskiin, vaan pestään. Kuivaliinakangas pitää vaipan kuivan tuntuisena. Riisipaperi taas on kertakäyttöinen, eikä ole kuivaliina, eli vaippa tuntuu kostealta. Riisipaperin tarkoitus on helpottaa vaippahuoltoa, eli riisipaperi heitetään roskiin kakkoineen ja itse vaippa ei likaannu juurikaan. Riisipaperia löytyy ainakin meillä ihan paikallisesta lastentarvikeliikkeestä. Ja netistä löytyy varmastikin lähes kaikista puodeista joissa kestovaippojakin myydään (googleta riisipaperi, niin löytyy paljon).

      Alla on linkki, josta löytyy "sanastoa" ja siellä on myös ohje kuinka harso on näppärä taittaa niin, että oikeaan kohtaan tulee eniten "imua". Meillä kiinnitetään harso 'näpsyllä' (löytyy myös tuolta sanastosta). Päälle laitamme pitkälahkeiset villavaippahousut (kuorivaippa), jolloin muita housuja ei tarvita.

      Kuivaliinoja tai riisipaperia meillä ei ole käytetty eikä ole kaivattukaan. Eli meidän vaippakaapissa on

      * kasa harsoja (useampi kymmenen, vähemmälläkin toki pärjää kun ovat nopeita kuivumaan, tosin riippuu kuinka usein pesee)
      * muutamat villavaippahousut
      * pari näpsyä (yksi toki riittää, mutta meillä on pari, kun aina on joku kateissa..)

      Harsoja on monen merkkisiä. Vaippakäyttöön kannattaa valita perus"markettiharsoja" parempia. Nuo markettiharsot (Pikku-Piia ja mitä niitä merkkejä onkaan) on aika ohuita eikä niin imukykyisiä. Hyviä harsomerkkejä esim. Ruskovilla, Popolini, MaM.

      Villahousuina meillä on pääasiassa Babyidean Manymonths-housuja http://www.babyidea.fi/kestovaipoista/woolpants.html

      Kestovaippa-aakkoset (eli "sanastoa")
      http://www.babyidea.fi/kestovaipoista/aakkoset.html

      ja kestovaippainfo.fi on toki tuhti tietopaketti myös :)

    • esim. tämä
    • Rainora

      Meillä on kuukauden vanhalla vauvalla käytössä harsot, pul-kuori ja Ainun kuivaliina. Näitä kuivaliinoja saa ainakin Prismoista, ja ne ovat periaatteessa kertakäyttöisiä, mutta käytännössä kestävät kyllä jokusen pesun. Ja en ole sekoittanut asioita, kyseessä on nimenomaan kuivaliina, ei riisipaperi. Itse olen tykännyt tuosta liinasta, se ei tuo yhtään paksuutta lisää vaippaan, mutta kuitenkin saa vaipan tuntumaan aika kuivalta. Maksavat reilu pari euroa paketti. Olen pessyt niitä kuudessakympissä pesupussissa. Ne ovat seitinohutta ja märkänä hauraita, joten niiden oikominen pesun jälkeen on vain aika ärsyttävää. Mutta säästyypä jonkin verran rahaa kuitenkin. ;)

      Harsot taittelen itse vain pötköksi, koska silloin ne saa kokonaan käyttöön imemään pissat, eikä harsoa mene "hukkaan" vyötärölle ja muualle. Enkä edes osannut taitella niitä hyvin... olen vähän tumpelo. Kun vauva kasvaa pikkuisen, olen ajatellut siirtyä sitten muotoonommeltuihin vaippoihin. Kuitenkin tuo harsopötkön ja kuivaliinan virittely on vähän ärsyttävää.

    • harsofani

      Vastasyntyneelle harso kuori on verraton vaippa, etenkin siitä syystä, että pieni kasvaa aluksi todella kovaa vauhtia, joten muotoon ommellut saattavat käydä pieniksi jopa 2 viikon välein. Kuivaliinaa ei välttämättä tarvitse, jos ei vauvan iho kärsi märästä vaipasta. Toki vaippa kannattaa vaihtaa aina kun huomaa sen kastuneen. Jos vauva pissaa paljon, ei pelkkä harso kovin pitkään riitä vaipaksi, vaan tarvitaan lisäimua. Bambukankaasta tehdyt lisäimut ovat minusta harson väliin laitettuina parhaita lisäimuja. lisäimuja voi tehdä myös esim. vanhoista pyyheliinoista. Mutta alkuun on mahdollista päästä pelkillä harsoilla ja kuorillakin.

      Sitten kun kasvuvauhti tasaantuu, voi ostaa muotoon ommeltuja vaippoja lisäksi tai siirtyä niihin kokonaan. Toki harsoilla voi pärjätä koko vaippaiänkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      198
      2747
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      158
      2465
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1152
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      941
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      860
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      853
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      93
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      290
      811
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      738
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      719
    Aihe