penturuuasta aikuisruokaan?

Koska kannattaa vaihtaa ruoka aikuisruokaan?Onko mitään vahinkoa jos vaihtaa penturuuan liian aikaisin?
Pentuni on nyt 4 kuukautta,isona hyvin kevytrakenteinen keskikokoa hieman pienenpi.
2454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

että kun koira on saavuttanut 75% aikuispainostaan niin sitten voi vaihtaa.
Yleensähän suositellaan sinne vuoden ikään asti sitä penturuokaa.

Meillä syötettiin 8kk ikäiseksi asti pentumuonaa, nyt vetää aikuistennappulaa.

Äänestä

Ei se aikuisruoka ole ravintoarvoiltaan mitenkään köyhää. Meillä kasvattajan ohjeistuksen (uusi rotu, jota ei aikaisemmin meillä ole ollut) mukaan siirryttiin aikuisruokaan muistaakseni 5kk iässä.

Seuraa kasvattajasi ohjeita - hän tietää parhaiten rodulle tyypilliset ruokintaohjeet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4kk vanha pentu kirjoitti:

Koska kannattaa vaihtaa ruoka aikuisruokaan?Onko mitään vahinkoa jos vaihtaa penturuuan liian aikaisin?
Pentuni on nyt 4 kuukautta,isona hyvin kevytrakenteinen keskikokoa hieman pienenpi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu