Kuinka suuria kuvatiedostoja?

aloittelevakuvaaja

Olen aloitteleva digikuvaaja. Olisin kysynyt, että kuinka suuria kuvatiedostoja kannattaa käyttää? En kuvaa RAW-muodossa vaan ihan tavallisesti JPG-kuvia. Jälkikäsittelen kuvia vähän/harvoin. Kamerassani on 8 megapikselin kenno eli kuvat on 3264 x 2448.

Kameran standard-pakkaus antaa noin 1,8 megan tiedostoja ja fine-pakkaus 3,7 megan tiedostoja.

Kumpaa pakkaussuhdetta kannattaisi käyttää? Kun nopeasti vertaa hyvässä valossa otettuja kuvia, niin en näe niissä mitään eroa. Varmaan kuvien jossain kohdissa voisi nähdä pakkauksesta aiheutuvia eroja.

Kannattaisiko silti käyttää vähemmän pakkaavaa asetusta vai ottaa enemmän pakattuja kuvia?

Kuinka suuria kuvatiedostoja te käytätte tuossa kokoluokassa (8 megapikseliä)?

6

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rawilla kuvaaja

      Riippuu mihin kuvaa. Onko kuvia tarkoitus pistää paperille, mihin kokoon? Onko tarkoitus pistää nettiin, jossa olisi kiva jos kuva mahtuisi ruudulle, eli maksimikoko olisi 1024? Lähetteletkö kuvia sähköpostissa?

      Kuten arvata saattaa, itse kuvaan rawina, eikä ole itseasiassa aavistustakaan paljonko vievät tilaa (160 2g kortille), ja "kehitän" siitä sopivia kokoja ja laatuja eri tarkoituksiin.

      • aloittelevakuvaaja

        Kuvat jäävät käytännössä koneelleni. Tietokoenen näytöllä (200 tuumainen nestekide) niitä tulee katseltua.

        Siinä mielessä riittäisi resoluutioltaan pienemmätkin kuvat, kun nyt aina kuvankatseluohjelma pienentää kuvia, että sopivat ruudulle.

        Ehkä lähitulevaisuudessa katselen kuvia pelkästään olohuoneen taulutelkkarista, joten alan varmaan ottaa digikuvia 16:9 formaatissa (löytyy kämerasta vaikka kenno onkin mittasuhteiltaan "normaali"), jotta taulutelkkarin koko kuva-ala tulee käyttöön.

        Siinä käytössä riittäisi pienet 1920 x 1080 resoluution kuvat, sehän on FullHD telkkarin resoluutio.

        Parasta kai kuvata kaikki "turhanpäiväiset" kuvat suuremmalla pakkauksella (standard), ja kun tekee jonkin ainutkertaisen ulkomaanmatkan tms. niin sitten laittaa kamerasta Fine-asennon ja ottaa vähemmän pakattuja jpg-kuvia.


      • aloittelevakuvaaja
        aloittelevakuvaaja kirjoitti:

        Kuvat jäävät käytännössä koneelleni. Tietokoenen näytöllä (200 tuumainen nestekide) niitä tulee katseltua.

        Siinä mielessä riittäisi resoluutioltaan pienemmätkin kuvat, kun nyt aina kuvankatseluohjelma pienentää kuvia, että sopivat ruudulle.

        Ehkä lähitulevaisuudessa katselen kuvia pelkästään olohuoneen taulutelkkarista, joten alan varmaan ottaa digikuvia 16:9 formaatissa (löytyy kämerasta vaikka kenno onkin mittasuhteiltaan "normaali"), jotta taulutelkkarin koko kuva-ala tulee käyttöön.

        Siinä käytössä riittäisi pienet 1920 x 1080 resoluution kuvat, sehän on FullHD telkkarin resoluutio.

        Parasta kai kuvata kaikki "turhanpäiväiset" kuvat suuremmalla pakkauksella (standard), ja kun tekee jonkin ainutkertaisen ulkomaanmatkan tms. niin sitten laittaa kamerasta Fine-asennon ja ottaa vähemmän pakattuja jpg-kuvia.

        "Tietokoenen näytöllä (200 tuumainen nestekide) niitä tulee katseltua."

        Monitorini on tietenkin 20 tuumainen!


    • mika2

      .... kannattaa kuvata aina parhaalla laadulla ellei erityisen painava syy vaadi pakkaamaan pienemmäksi. Tietysti jos ajattelee kuvalle jonkin tietyn käyttötarkoituksen ja haluaa kuvan kamerasta mahdollisimman valmiina, niin kuvan voi toki ottaa pienempänä vaikkapa nettijulkaisua varten, mutta säilytettäväksi tarkoitetuissa kuvissa laadusta tinkimiseen on mielestäni vaikea löytää syytä. Mitä tuossa yhdessä viestissä viitattiin turhanpäiväisiin kuviin, niin ne kannattaa mielestäni jättää kokonaan ottamatta ja ottaa ainoastaan sellaisia kuvia joilla on merkitystä. Muutenkin kannattaa kuvata mahdollisimman vähän ja ajatella mahdollisimman paljon.

    • eccu

      Melko sama varmasti, kumpaa pakkausta käytät. Normaali kuvailija ei eroa laadussa huomaa. Kumpikin riittää, jos katselet kuvia monitorista/telkkarista tai teetät paperikuvat, jotka eivät ihan seinän kokoisia ole. Itse olen samanlaisilla ominaisuuksilla varustetulla kameralla (FZ-18 sinullakin?) ottanut kuvia molemmilla pakkausvaihtoehdoilla, eikä eroa ole ollut.

      Toisaalta, miksi tinkisi laadusta. Muisti on nykyään niin halpaa, että ei paljon haittaa, onko kuvan koko 1,8 tai 3,7 megaa. 2 gigan kortille kuvia mahtuu 500-1000 riippuen pakkauksesta. 250 gigan kovalevylle 70000-140000.

      • aloittelevakuvaaja

        Totta on, että satunnaisessa kuvaamisessa ei ole paljoa väliä. Lisäksi pikkuprinteillä ja kuvaruudulla on vaikea nähdä eroa standard ja fine-pakkauksen välillä.

        Toisaalta standard-kuvilla samalle muistikortille mahtuu tuplasti enmmän kuvia, eikä ainakaan tarvitse huolestua tietokonene kiintolevyn täyttymisestä. Toisaalta tallennuskapasiteetti tulee vuosi vuodelta yhä halvemmaksi, joten sekään ei ole enää ongelma. Että siinä mielessä voi ihan hyvin käyttää sitä fine-asetusta ja ottaa suuria ja "hyviä" kuvia.

        Joo, käytössäni on Panasonicin FZ18. Ostin juuri sille kaveriksi FX33:n (vaikka se onkin poistuva malli), kun sain halvalla. FX33 lienee kokoluokassaan parhaita pikkukameroita. Lisäksi käyttöliittymä on molemmissa sama. Mielenkiintoista on myös se, että molemmissa kameroissa on sama 8,1 megapikselin kenno ja Venus Engine 3 -piiri. Vaikka siis objektiiviltaan ja ulkoiselta kooltaan ovat hyvin erilaisia...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe