Onko IT-alalla enää hauskoja hommia missään? Muistan kun aloittelin 80-luvulla hommia, niin työpaikalla oli hauskaakin ja naurettiin ja työ oli melko lailla unelmaduuni.
Nyt olen vähän päälle 40, tienaan hyvin, mutta olen melko kyllästynyt alaan. Työilmapiiri on huono, ihmiset eivät auta toisiaan, kaikkia kyylätään tehokkuuden nimissä ym ym.
Kertokaa joku, joka on ollut alalla yli 15 v ja
ikää yli 40, että töissä on kivaa ja mielenkiitoista...
tekisi mieli vaihtaa alaa, mutta valitettavasti ei oikein tiedä mille alalle ryhtyisi ja ansiotasokin putoaisi.
Uusia temppuja vanhalle koiralle?
7
1078
Vastaukset
- vinkkejä
heips sinulle !
älä jää "tuleen makaamaan" . Mieti mitä ihan oikeasti haluat tehdä ! Kädentaidot ovat nyt in.
Luovuus on valttia.
Ellei taloudellista pakkoa ole työllistyä ei muuta kuin liittosi rahoja = sinun maksamisia jäsenmaksurahoja nauttimaan !
55 v ja "omalle eläkkelle jäänyt"
ei miljönääri mutta hyvin menee !
Teen "pimeitä" hommia satunnaisesti = olen veroni tälle yhteyskunnalle jo maksanut ! - 20 vuotta
Vähän samassa jamassa täälläkin ollaan.
Hieman iloa elämään saa revittyä opettelemassa nämä nykyajan metkut, Javat, J2EE:t ja Jbuilderit...
Kun tutustut niihin, niin huomaat, että on näillä nuorilla hyvät vehkeet kyllä millä rakennella systeemejä. Ei meillä vaan ollut.
Olio-ohjelmointi jos ei ole tuttua, niin siinä riittää vanhalle proseduraalipahkapäälle poisoppimista.
Mutta ei noiden uusien tekniikoiden opettelu loppujen lopuksi jaksa tekohengittää innostusta kuin 1-2 vuotta. Sen jälkeen sitä toteaa vaan että koodaus on koodausta vaikka päällään seisten sitä tekis. Jos työkaverit, sovellusaihepiiri eikä työilmapiirikään innosta niin huono homma.
Onko sulla mahdollisuutta ns. sapattivuoteen?
Jos alalla aiot jatkaa, niin koita miettiä mikä olisi semmoinen "save-the-world" tyylinen sovellusalue sulle? Meillä vanhoilla koirilla on se etu, että ei innostuta turhanpäiväisesti jostain teknologiasta vaan nähdään vähän isompia kokonaisuuksia. Jos se juttu minne tekee tietotekniikan avulla "ihmeitä" on sydäntä lähellä niin se auttaa kummasti.
Alkaa muuten olla sullekin viimeiset hetket vaihtaa kivuttomasti työpaikkaa. Atk-alalla iästä johtuva diskriminaatio on aika julmaa. Terveisiä vaan niille nuoremmille sukupolville, teillä tää kaikki on viel edessä :)
Rahaa ei kannata liikaa ajatella. Ei pelkkä raha ole ketään tehnyt onnelliseksi. Jos sitä rahaa saa sen verta muualtakin, että henki pihisee, niin onko sillä niin väliä jos pari satasta vähemmän tulee kouraan? Kunhan työt maistuvat. Sitäpaitsi, tulonotkahdus voi hyvinkin olla vain tilapäinen. Tienaa sitä fiksu ihminen muillakin aloilla yleensä hyvin kun on päässyt systeemeihin sisään.- asdasdasdasd
Muuten hyvä, mutta JBuilderista pysyisin itse ainakin kaukana.
- mutta harvoinpa
asdasdasdasd kirjoitti:
Muuten hyvä, mutta JBuilderista pysyisin itse ainakin kaukana.
niitä työkaluja pääsee itse päättämään
- xcvxcvxcvcx
mutta harvoinpa kirjoitti:
niitä työkaluja pääsee itse päättämään
Käytetäänkö JBuilderia ihan oikeasti jossain? Itsellä ensimmäiset ja (toivottavasti) viimeiset kokemukset em. IDE:stä opiskeluajoilta.
- iso firma
xcvxcvxcvcx kirjoitti:
Käytetäänkö JBuilderia ihan oikeasti jossain? Itsellä ensimmäiset ja (toivottavasti) viimeiset kokemukset em. IDE:stä opiskeluajoilta.
iso vakuutusyhtiö kyseessä
mikäs vika jbuilderissa muka on?
- Vtuttaa
Ihan kypsä alan touhuun olen jo. Olin itse asiassa jo vuosia sitten. 5 vuotta jaksoi olla oikeasti innostunut ja kiinnostunut. Sitten alkoi tappi kasvamaan otsaan. Kun osaaminen kehittyi, vastuu ja työnmäärä suorastaan räjähti käsiin. Sitten sai painaa ihan kaistapäisesti kahta tehtävää samaan aikaan 10 tuntia päivässä. Ja silti suoritus oli huono.
Eipä paljon inspaa moinen. Sen jälkeen olen aina vaan valunut yhä pidemmälle kyllästymiseen, kyynistymiseen ja ylimielisyyteen. Hommat on kussut ja kusee ne jatkossakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242203Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352112Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161835Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601516Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341415Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5641202Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501015Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse351952Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949