Onko silmissäni jotakin vikaa kun en löydä Erno Enrothin "kirjettä" tasavallan presidentille? Miksi se on poistettu? Taidan lopultakin uskoa, että mustalaisissa on jotakin todella pahasti vialla. Miten aloitus, jolla oli n.5500 lukijaa voidaan poistaa. Liian kuuma aihe. Millä oikeudella mustaölaiset sensuroivat toistensa ajatuksia. Kyse taitaa olla diktatuurista demokratian sisällä. Olen asiasta vakavasti huolestunut ja aion viedä asiaa eteenpäin omalta osaltani. Tästä saa nyt vääjäämättä sen kuvan, että tätä palstaa hallitsee yksi ja ainut taho. Todella pelottavaa!!!
Sensuuri iski jälleen
10
653
Vastaukset
- .....
valita vaikka jurvan kuntaan, ja sen jälkee hommaa itelles laiffi.
nimeltä mainiten ihmisen halveksunta ja faktattomat väitteet ovat vastaan ensinnäkin lakia ja toisekseen tämän palstan sääntöjä.- seli seli
Lopeta tuo hurskastelu heti alkuunsa!
Kerro minulle mitä eroa on Vuolasrannalla ja Frimanilla. Miksi toista saa haukkua kuin vierasta sikaa ja toista taas ei? Näytä minulle missä kohdin Frimania on haukuttu oikeitten faktojen kanssa. Faktaksi ei nyt riitä ne hemmetin kuuluisat farkut!
Väität silmät ilmeisen kirkkaina, että tällä palstalla ihmisten halveksunta on kiellettyä.
Älä viitsi jauhaa potaskaa!
Tämä palsta on aivan joka päivä täynnä tuota halveksuntaa. Sinisilmäiset heittävät typeriä parkkeeraus ja työ vitsejään ja ruskeasilmäiset haukkuvat kaikkia muita suolenpätkiksi ja talonpojiksi ja ovat olevinaan oikeaa "arjalaista" ylemmistö sukua. Arjalainen ihmisihanne tosin olin jotakin aivan muuta kuin mitä romani edustaa.
Kuule muruseni en lähde jurvan kuntaan, mutta menen "käsivartta" pitkin suomen lappiin, siitä Norjan puolelle ja toivon että yhden ensimmäistäkään erinomaista ihmistä ei vastaani kävele. Jos joku karavaani vastaani tulee ammun heti! Tulen takaisin heti kun kilautat minulle ja kerrot, että suomen laki on kaikille sama!
- romaneille
"Kyse taitaa olla diktatuurista demokratian sisällä."
- SOKKOPÖRRÖT RY
Niin, meidän silmissä on jotain vikaa. Johan se Erno Enrothin "kirje" tasavallan presidentille saikin olla aiakin pari pitkää vuorokutta - ellei jpa kolmatta vuorokautta.
Minullakin on epäilykseni, kuka ja kenen taholta näitä viestejä poistetaan.
Erno Enroth uskalsi sanoa ja toimia niinkuin sydän ja tietoisuus vaatii. Se vaatii rohkeutta Lukaisat vaan ovat ne, jotka painostavat sheriffiä. Frimania on todellakin saatu mollata mennen tullen, eikä kukaan ole viheltänyt peliä poikki.
Kaaleet, tehkää johtopäätöksiä. Mie tein jo"- Lakikirja
Suomessa on sananvapaus. Siihen nähden tää palsta on uskomaton. En ole missään muualla tavannut tällaista sensurointia mitä romanit harrastaa omiaan kohtaan.
Täysin:
käsittämätöntä
julmaa
uskomatonta
ihmeellistä
raivostuttavaa
kummallista
veret seisauttavaa
idioottimaista
halveksittavaa
röyhkeää
töykeää
sydämetöntä
ulkokultaista
paskamaista
Hullun hommaa!
- tarkastaja
... nekin on poistettu. Vuolasranta kävi kevättalven aikana haukkumassa Eduskunnassa erään romanivanhuksen ja päätti vaatia päästä RONK Romaniasianneuvottelukunnan jäseneksi.
Näkin tiedpot poistettiin- sheriffin...
kuka hää on ,opiskelija,ja kuka hänt käskee poistaa
- miranta
haukkui?
- ikäviä valheita
miranta kirjoitti:
haukkui?
valheellisen tiedon levittäminen halveksuvaan sävyyn ihmisistä on kielletty laissa
Sananvapaus ja yksilön suoja
Kansalaisten sananvapaudesta säädetään Suomen perustuslaissa, joka tuli voimaan maaliskuun alussa 2000.
Julkisuusperiaatteen toteutumisesta on voimassa erillinen laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta, joka tuli voimaan 1.12.1999.
Perustuslaki turvaa yksityiselämän suojan, mikä merkitsee rajoituksia sananvapauteen.
Rikoslain 24 § sisältää tarkempia rajoituksia sananvapauteen määritellessään yksityisyyden ja kunnian loukkaamisen. Laki on voimassa 1.10.2000 lukien. - .............
ikäviä valheita kirjoitti:
valheellisen tiedon levittäminen halveksuvaan sävyyn ihmisistä on kielletty laissa
Sananvapaus ja yksilön suoja
Kansalaisten sananvapaudesta säädetään Suomen perustuslaissa, joka tuli voimaan maaliskuun alussa 2000.
Julkisuusperiaatteen toteutumisesta on voimassa erillinen laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta, joka tuli voimaan 1.12.1999.
Perustuslaki turvaa yksityiselämän suojan, mikä merkitsee rajoituksia sananvapauteen.
Rikoslain 24 § sisältää tarkempia rajoituksia sananvapauteen määritellessään yksityisyyden ja kunnian loukkaamisen. Laki on voimassa 1.10.2000 lukien.Mielipiteitä saa olla mutta pitäkää ihmiset nyrkkisääntönä se että ihmisten nimet jätätte pois mikäli on syytöksiä ja halveksuntaa vailla faktaa, näin pysyy pois vaikeuksista ja viestitki täälä pysyy kauemmin.
Ja ne jokka ihmettelee että välillä saa olla nimeltä haukkukirjeitä täälä kauemmin, se ei riipu aina seriffistä tai ylläpidosta vaan siitä ilmoittaako kukaan epätyytyväisyytensä kyseisiin viesteihin ja ilmoittaa asiasta eteenpäin.
Sensuuri ei siis koske vain tiettyjä ihmisiä vaan se on riippuvaista siitä ilmoittaako kukaan asiasta eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse644431Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973678Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083321Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.191883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 82819
- 44803
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105797Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23764